Wymiana procesora.

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Robson
Posty: 91
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Wymiana procesora.

Post autor: Robson » 09 lip 2018, 21:11

Witam!
Zastanawiam się nad wymianą procesora w moim starym komputerze. Obecnie jest w niego wmontowany AMD Sempron Processor 2800+. Jest to jedno rdzeniowa jednostka o taktowaniu 1,6 GHz. Płyta główna to MS-7367. Chciałbym w niego wmontować procesor o możliwie największej wydajności (żeby miał chociaż te dwa rdzenie po chociażby 2 GHz ;) ). Wypatrzyłem puki co procesor AMD Athlon 64 X2 4400+. Przy okazji ucieszyłbym się gdybyście polecili mi jakąś dobrą pastę termo przewodzącą ;)

Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam :D

sebastian
Posty: 17
Rejestracja: 12 kwie 2018, 10:04

Re: Wymiana procesora.

Post autor: sebastian » 10 lip 2018, 16:07

Wsadź Athlona X2 5400+. PC napewno dostanie kopa.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 91
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: Wymiana procesora.

Post autor: Robson » 10 lip 2018, 16:38

Już zakupiłem godzinę temu Athlona 64 X2 4400+ :)

dub21
Posty: 61
Rejestracja: 06 maja 2018, 09:52

Re: Wymiana procesora.

Post autor: dub21 » 10 lip 2018, 19:07

Arctic Cooling MX2 wystarczy spokojnie
PC: LENOVO ThinkPad E480 , LENOVO ThinkPad T580

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Wymiana procesora.

Post autor: Piteusz » 14 lip 2018, 13:34

To prawda, nie warto oszczędzać na paście. Nawet droga pasta nie jest aż tak droga, by zbankrutować. Do tego używa jej się raz na milion lat, więc polecam też Arctic Cooling MX2 :D.

Jednakże... Jednakże... Pooooo kiiiiiij chcesz wymieniać w prawie współczesnym komputerze prawie współczesny procesor na prawie współczesny procesor? Jaka jest przyczyna? Jedyną sensowną przyczynę widzę w tym, że chcesz mieć "ultimate Windows XP machine". Jest parę programów, które nie działają poprawnie z 7, 8 i 10. Aczkolwiek, czy aby na pewno o to chodzi? Daję Ci challenge! Oto i on:

Podaj 5 przyczyn, dla których przyda Ci się ten komp :D. Sam jestem bardzo ciekaw, co można z takimi komputerami obecnie zrobić!

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 91
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: Wymiana procesora.

Post autor: Robson » 14 lip 2018, 14:15

Challenge accepted. Powody:
1.Był wolny jak diabli
2.Komp nadal jest używany jako główny komputer.
3."Remont kosztował niewiele, bo 100 zł (procesor z wysyłką+myszka+pasta termoprzewodzącą). Zatem nie aż tak wiele
4. Nie będę więcej błagamy o to bym dał im skorzystać z mojego laptopa
5. Lubię grzebać w komputerach. Nigdy nie wymieniałem w nim niczego.
Fight me

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Wymiana procesora.

Post autor: Piteusz » 14 lip 2018, 14:34

O kurczę, główny komputer? Lekko współczuję :D. Aczkolwiek co zabawne - obecnie wymagania sprzętowe nie latają tak szybko w górę jak kiedyś i sądzę, że raczej jakoś jeszcze działa Tobie ten komputer.

Chociaż w sumie jestem ciekaw jak działa :D

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 91
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: Wymiana procesora.

Post autor: Robson » 21 lip 2018, 10:45

Dobra jako iż mina tydzień od wymiany procesora, to warto napisać ładne podsumowanie.
1. Problemy z instalacją systemu (chcecie to poczytajcie :) )
Procesor (ten nowy) ma architekturę 64 bitową, więc postanowiłem zainstalować na nim 64 bitowy system. Początkowo chciałem zainstalować Debiana z MATE' tem. Aczkolwiek pojawił się błąd podczas instalacji (niestety nie pamiętam co tam dokładnie było). Mielił coś mocno dyskiem i bym, błąd. Potem szkoleń Arch Linuksa (którego i tak nie dokończ umiem). Tutaj poszliśmy o krok dalej, bo pomimo podłączenia z internetem przez kabel system nie mógł podłączyć się z internetem (użyłem dhcpcd jak coś :) ). Potem sięgnąłem po Slackware'a, ale tam również pojawił się błąd podczas instalacji, więc sobie odpuściłem. Siegnoldm zatem po Minte'a 18.3 z XFCE i....zainstalował się poprawnie.

2. Działanie kompa na nowym procku
Komputer zyskał trochę na wydajności (procesor to Athlona 64 X2 4400+ tak dla przypomnienia). Przeglądanie internetu jest bezproblemowe. Facebook, Youtube wczytuję sie.. może nie na 6, ale tak na 4+. Ogólnie to z samej wydajności jest naprawdę zadowolony.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Wymiana procesora.

Post autor: Piteusz » 21 lip 2018, 11:11

Aż tak dużo błędów? Nie pamiętasz dokładnie, co się działo, jak się nazywały? To bardzo ważne, wbrew pozorom.

Póki co - wygląda to na problem z dyskiem. Zobacz sobie ten artykuł: https://www.tecmint.com/check-linux-har ... ad-blocks/
Popróbuj komend z niego i zobacz, jaki będzie werdykt. Bo serio to tak wygląda. Tak dużo pingwinów nie może od tak się na komputery nie instalować. Podobnie było z linuksami w odcinku 15 Mojego starego komputera. Stare linuksy się nie instalowały, bo... Miałem uszkodzony dysk...

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 91
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: Wymiana procesora.

Post autor: Robson » 21 lip 2018, 11:16

Dzięki wielkie! Poczytam sobie. Z tym dyskiem to całkiem możliwe. W końcu jest z 2003 i już raz Debian mi się na nim wysypał (to znaczy nie chciał się uruchomić. Musiałem żerować dysk). Niestety komp ma wejście ATA, więc nie jest zbyt "nowe"

ODPOWIEDZ