Clonezilla, jak przywrócić obraz dysku.

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
QwerK
Posty: 28
Rejestracja: 19 sie 2018, 09:46

Clonezilla, jak przywrócić obraz dysku.

Post autor: QwerK » 07 cze 2020, 10:46

Pytanie, w tytule. Nie wiem jak się to robi, mam nadzieje, że mi ktoś pomoże.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Clonezilla, jak przywrócić obraz dysku.

Post autor: Piteusz » 10 cze 2020, 13:30

Przepraszam za tak późną odpowiedź - forum ociupinkę wymarło, sam nie miałem czasu też cokolwiek robić.

Co dokładnie chcesz zrobić? Przenieść obraz z jednego komputera na drugi? Rozwiń troszku, bym wiedział co i jak.

Cała clonezilla działa tak, że kopiujesz bajt po bajcie dane z jednego miejsca do drugiego. Masz możliwość zapisania tego do "obrazu" (image-device) albo po prostu kopiować bezpośrednio z jednego dysku na drugi dysk(device-device). Można też kopiować albo jedną partycję, zamiast całego dysku.

Kopiowanie z jednego dysku na drugi - device-device:
1. Przygotuj dysk o takiej samej wielkości lub większej (kopiowanie na mniejszy dysk za pomocą clonezilli jest wadliwe i bardzo trudne). Podłączasz go do komputera przed zbootowaniem clonezilli.
2. Wypal iso clonezilli na pendrive/cd i zbootuj ją. Wrzuci Cię do ładnego menu - wybieraj spokojnie beginner, bo nie ma co walczyć z trybem zaawansowanym. On serio jest zaawansowany.
3. Wybierasz z menu device-device.
4. Wybierasz źródłowy dysk (jeżeli jest on w kompie, to prawdopodobnie to jest hda/sda, jeżeli to jakiś poboczny to sdb/sdc/sdd itd. - wytłumaczę poniżej o co chodzi, chociaż możesz wiedzieć to).
5. Wybierasz docelowy dysk - tutaj ta sama zasada.
6. Wybierasz opcje związane związane ze sprawdzaniem.
7. Potwierdzasz, że chcesz zaorać cały drugi dysk i jedziesz z kokosem.

Jeżeli chcesz przywrócić dysk już z istniejącego obrazu - musisz wybrać image-device.
Cały proces niczym się nie różni, lecz prócz dysku źródłowego, musisz wybrać na tym dysku odpowiedni folder, gdzie masz zapisany obraz.

Jeżeli chodzi o nazwy dysków, to jest to linuksowy sposób, czyli:
np. HDA:
HD - Dysk ATA / SD - Dysk SATA
A - dysk nr.1 / B - dysk nr.2 itd.
czyli sda = dysk pierwszy sata, hdd = dysk czwarty ata.

Dodatkowo zobacz to:
https://sekurak.pl/clonezilla-live-konf ... nstalacja/

QwerK
Posty: 28
Rejestracja: 19 sie 2018, 09:46

Re: Clonezilla, jak przywrócić obraz dysku.

Post autor: QwerK » 11 cze 2020, 10:47

Mam na pendrive obraz dysku. Teraz chcę go z powrotem skopiować na ten sam dysk. Jak się trochę zastanowiłem to wpadłem na to, żeby dysk z Mastera zmienić na Slave'a i wtedy skopiować obraz do dysku.

ODPOWIEDZ