Windows 95 - Wasza opinia

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: Piteusz » 20 cze 2020, 09:45

Temat Windowsa 95 zawsze mnie intrygował. Był to jeden z tych systemów, który w pewnym sensie był rewolucyjny, a zarazem nie wprowadził w świat informatyki nic wielkiego prócz funkcji zarezerwowanych dla maków, amig i uniksowych maszyn. Sam w sobie był też jednym, wielkim hackiem i domkiem z kart sklejonym taśmą.

Był rozwijany najdłużej ze wszystkich systemów rodziny 9x i zarazem jest najbardziej inny od nich. Strasznie mi się podoba jest gigantyczny minimalizm oraz lekkość - co idealnie wpada w moje gusta. Niedawno sobie zrobiłem sesję z Pentiumem 75 (z pomocą Dariusza 64 zrobiliśmy szalony overclock do 90MHz!!!!!11) i W95. Efekt był druzgocący. Bez telefonu, bez problemów, odizolowany od świata. Poczułem klimat starej informatyki - introwertyczne zagłębianie się w mechanikę systemów oraz gier strategiczno/fabularnych. Przewaliłem bite osiem godzin przygotowując Retrozillę do działania (z sukcesem - poradnik niebawem), grając w Settlersy 1 (jedyny komputer, który potrafi odpalić poprawnie wersję SVGA i muzykę w AdLib), grając w Warcrafta 2 (Tego oryginalnego, DOSowego z soundtrackiem też w AdLib) oraz Diablo (po podkręceniu procka do 90Mhz, gra działa bardzo dobrze - troszkę jednak zwalnia jak jest duża akcja i otwarta przestrzeń).

Od zawsze lubiłem ten system. Nie z powodu nostalgii, bo miałem go bardzo krótko, a z powodu tego, że jego całokształt jest szalenie estetyczny, funkcjonalny i lekki. Podobnie mam z NT 4.0, ale wolę jednak 95, bo jest bardziej "domowy". A i odgłos startu systemu jest mrrgljsdfhlkdfj.

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 148
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: lugiuno » 22 cze 2020, 15:55

Windows 95 był innowacyjny, ale z perspektywy dzisiejszej, co oczywiste raczej: bezużyteczny.
Ma swój vibe tho

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: Piteusz » 27 cze 2020, 08:53

lugiuno pisze:
22 cze 2020, 15:55
Windows 95 był innowacyjny, ale z perspektywy dzisiejszej, co oczywiste raczej: bezużyteczny.
Ma swój vibe tho
Interfejs 95 i NT jest interfejsem komputerowym, o którym powinni uczyć na lekcjach informatyki. Tak samo jak o interfejsie MacOSa 6. Są to najczystsze i najpiękniejsze interfejsy (95 - to lata 90te, os6 - to lata 80te). Sam system jest użyteczny, ale do innych zastosowań, niż standardowe obecne komputery. Nikt raczej nie będzie oglądał YT na tym systemie (ale gadać z naszym serwerem discorda się da, więc pół na pół :D ).

Dałeś mi pomysł, by zrobić porządny filmik o nim i wytłumaczyć, co i jak. Kuuurdebele 8-)

Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: SpartaRemixer » 15 lip 2022, 12:40

Odkurzę troszkę ten temat. (Bo mogę :lol: )

95 To taka dziwna rzecz, ponieważ raz że funkcjonalności ma mniej niż 98SE (Np. Na 95 USB to działa może jedynie jak się jest wytrwałym Tweakerem jak jakiś Toastytech czy coś... W moim przypadku USB = Blue Screen na tym systemie.)
Ale jednocześnie jest lepszy od Windowsa Me.

Dwa, to to, że mimo wszystko, że 95 bywa być upierdliwy w niektórych aspektach, to mimo wszystko on się nie sypie tak łatwo jak wspomniany właśnie ME, ten system już conajmniej 3 razy mi się wysypał świeżo po instalacji, gdzie w przypadku 95/98 z tym się nigdy nie spotkałem. Na swój sposób jest może nawet stabilniejszy, mimo że 95 stabilnością mimo wszystko też nie grzeszy.

No i właśnie - Lekkość i urok w swojej prostocie... To jakby mnie przekonuje w 95 w miarę na tyle, że mam ochotę go gdzieś używać, bo mimo że 98SE to mój ulubiony 9x ze wszystkich, to jednak ciężko odmówić 95-tce paru rzeczy, których ma w sobie. I poza tym - Używam 98SE na mocniejszych sprzętach, których mam i tak więcej niż maszyn pod 95-tkę, tak się złożyło :D

Także Generalnie Lubię Windowsa 95, jest lepszy od Me, ale gorszy od 98SE. Taki, że bardziej się wyróżnia tymi rzeczami o których była mowa. ME przy tym to jest taki nijaki, ani to 98, ani to 2000, ani to potrzebne, ani to stabilniejsze od innych 9x, prędzej był furtką do powstania kolejnego Windowsa - XPeka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: Dariusz 64 » 15 lip 2022, 20:07

Kilka moich przemyśleń .To nie jest polemika .

Czy WIN 95 jest taki be ,niestabilny itp-itd .Tak nie przepadam za tym systemem ,ale ... może instalowałem go na sprzęcie zbyt nowym ( lub zbyt starym) i nie dedykowanym dla tego systemu :?
Na kilku komputerach desygnowanych dla tego systemu instalacja i działanie w/w systemu wzbudziło we mnie szczery zachwyt ,po prostu nie było się do czego przyczepić (komputery były desygnowane do tego systemu i miały nalepkę) ,zero szukania sterowników .Czyli instalujmy go na konfiguracjach do tego przeznaczonych ,lub zbudowanych na częściach z epoki i nie róbmy tego na 386 z 4 MB RAM ;)

Czy WIN ME jest taki tragiczny :?
Jest to system na jądrze WIN 98 z którego wycięto kilka funkcji ,dorzucono na łapu-capu kilka innych i miał to być na chybcika system na nowe millenium dla mas i ... nie wypaliło :? Ale odpowiednio skonfigurowany (Piteusz w filmiku na YouTube pokazał jak to zrobić ) nie jest aż taki tragiczny ,ale powinien być też instalowany na odpowiedniej konfiguracji
sprzętowej (myślę że od Pentium II) .
Zaś porównywanie go z WIN 2000 jest trochę nie fair ,ten system powstawał prawie w tym czasie ,ale oparty był na jądrze WIN NT .

Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: SpartaRemixer » 16 lip 2022, 00:40

Dariusz 64 pisze:
15 lip 2022, 20:07
Jest to system na jądrze WIN 98 z którego wycięto kilka funkcji ,dorzucono na łapu-capu kilka innych i miał to być na chybcika system na nowe millenium dla mas i ... nie wypaliło :? Ale odpowiednio skonfigurowany (Piteusz w filmiku na YouTube pokazał jak to zrobić ) nie jest aż taki tragiczny ,ale powinien być też instalowany na odpowiedniej konfiguracji
Jest to bardziej fakt, że ME po prostu nienawidzę, Period. Zwłaszcza, że jeśli kupuję jakiś Retro Sprzęt itd. To wybieram coś od 95 (Jeśli to jest coś jak CompaQ Armada stara lub No Name który o dziwo mając już sterowniki do 98, 2000 lub XP nawet to z jakiegoś powodu ma i też do 95) poprzez 98SE, 2000 a potem XP. ME nigdy nie wydawał mi się na tyle stabilny sam w sobie żeby był sens go używać, tak jak mówiłem, 95 bywa dziwny ze swoją stabilnością, ale nie jest źle. I w sumie nigdy jakoś mnie nie kusi żeby mieć maszynę Designed for Windows Millenium, 98SE po prostu mi się sprawuje na tyle dobrze na większości sprzętów jakich mam, że po prostu ja go wolę, a do słabszych po prostu daję sobie 95 (Ew. Robię sobie Ultimate Windows 95 PC, dając obok jakiegoś 2000/XP itd.) i Jakoś mi nie tęskno za ME, mając maszyny pod 95/98. Nie mam uczucia że coś mnie ominęło.
Dariusz 64 pisze:
15 lip 2022, 20:07
Zaś porównywanie go z WIN 2000 jest trochę nie fair ,ten system powstawał prawie w tym czasie ,ale oparty był na jądrze WIN NT .
Moim pointem było bardziej stwierdzenie, że na chwilę łatwo go pomylić z Windowsem 2000 przez jego wygląd, który nie jest zbytnio inny od jego samego właśnie. A i ME na początku nawet nie miał być już na DOSie oparty, ale z jakiegoś powodu zachciało im się robić kolejną tak jakby wersję 98, który był bardziej upośledzony w użytku niż 95 nawet.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 616
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: xp234 » 16 lip 2022, 22:15

Moja Toshiba jest niby Designed for Windows 95 ale... nie działają porty pcmcia, to znaczy są wykrywane ale pada mi cały system od podłączenia mu karty ethernet pod pcmcia niby również zgodnej z tym systemem.
Z instalacją sterowników do karty dźwiękowej również sprawa jest skomplikowana
W 98se wszystko działa (wszystkie sterowniki ma system, jedynie muszę wgrać kartę od 3Com'a) więc ja z 95 się poddaję, nie mam na niego cierpliwości. :lol:
98se na P120MHz z 32MB RAM'u jest idealny jak dla mnie.
Co do ME to na N400c działał okej aczkolwiek niezbyt poprawnie obsługiwał kartę USB 2.0 pod PCMCIA, z 98se było tak samo więc ja na tym sprzęcie za Windowsy 9x podziękuję, 2000 jest idealny :lol:
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Compaq N400c, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Erwto

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: Erwto » 18 lip 2022, 10:34

Odważne stwierdzenia tu padły że 95 jest lepszy/bardziej stabilny od ME, z mojego doświadczenia dużo szybciej i lepiej jest skonfigurować ME do poprawnego działania niż 95.
Może to kwestia że używałem do tego zbyt nowego sprzętu pod 95 (socket 462), mooooooże gdyby użyć Penituma I/II do 95 chodziło by to stabilniej.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: Piteusz » 19 lip 2022, 19:51

Erwto pisze:
18 lip 2022, 10:34
Odważne stwierdzenia tu padły że 95 jest lepszy/bardziej stabilny od ME, z mojego doświadczenia dużo szybciej i lepiej jest skonfigurować ME do poprawnego działania niż 95.
Może to kwestia że używałem do tego zbyt nowego sprzętu pod 95 (socket 462), mooooooże gdyby użyć Penituma I/II do 95 chodziło by to stabilniej.
Dokładnie tak by było. Na komputerze z socketem 462 nie ma sensu używać W95. Na komputerze z Pentium MMX, 64MB ram, Voodoo 1 (może być nawet jakieś ati rage lub riva tnt 2 m64 na allegro za 20zł) - na W95 działa bardzo wyśmienicie. W zasadzie to jest jedyna opcja, by mieć w duży katalog oprogramowania przy zachowaniu w miarę ok wydajności.

Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Re: Windows 95 - Wasza opinia

Post autor: SpartaRemixer » 21 lip 2022, 13:50

Erwto pisze:
18 lip 2022, 10:34
Odważne stwierdzenia tu padły że 95 jest lepszy/bardziej stabilny od ME, z mojego doświadczenia dużo szybciej i lepiej jest skonfigurować ME do poprawnego działania niż 95.
Może to kwestia że używałem do tego zbyt nowego sprzętu pod 95 (socket 462), mooooooże gdyby użyć Penituma I/II do 95 chodziło by to stabilniej.
Absolutne Maksimum pod 95 to Pentium III/Athlon na Slot A, zwłaszcza w wersji <1GHz. Dzięki temu 95 jest bardziej używalny i stabilniejszy niż na jakimkolwiek kompie Windows ME by mógł sobie być. Jest mniej stabilny od 98SE oczywiście, (Najlepszy 9x ze wszystkich BTW.) Ale nadal 95 jest w sobie coś takiego, że kusi go używać na takim sprzęcie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

ODPOWIEDZ