Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 01 gru 2021, 20:24

Wysle Ci linka w PW do aktualizacji jesli chcesz, nie wiem jaki efekt dadza te z Twojego linka.

Gdybys troche poczekal to wyslalbym Ci tez NUSB3.3 ale polska wersje.

Mysz i klawiatura USB to nie kwestia systemu tylko plyty glownej.

U mnie nawet DOS i W95 daje mozliwosc obslugi myszy i klawiatury USB.

To kwestia sterownikow od plyty glownej i chipsetu.

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 82
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Kuba83 » 01 gru 2021, 21:33

Skuderia pisze:
01 gru 2021, 20:24
Wysle Ci linka w PW do aktualizacji jesli chcesz, nie wiem jaki efekt dadza te z Twojego linka.

Gdybys troche poczekal to wyslalbym Ci tez NUSB3.3 ale polska wersje.

Mysz i klawiatura USB to nie kwestia systemu tylko plyty glownej.

U mnie nawet DOS i W95 daje mozliwosc obslugi myszy i klawiatury USB.

To kwestia sterownikow od plyty glownej i chipsetu.
Witam!
U mnie na płycie jest "USB Legacy Support" i mam włączone, system u mnie był mocno zaśmiecony, bo zbootowałem LiveCD FreeDOS, działała myszka, klawiatura i miałem dostęp do katalogów na dysku C:.
A tego NUSB 33 nie można drugim nadpisać,? Ale z drugiej strony mi to "lotto" :lol:
A teraz do końca nie wiem gdzie mają być "config.sys"(chyba w C:\Windows\), "autoexec.bat oczywiście na dysku C: a Norton Commander to gdzie ma być?
Czy też na dysku C:, czy w C:\Windows?
Foldery "cdrom" i "mouse" chyba oczywistym jest, że muszę utworzyć.

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 01 gru 2021, 22:24

Autoexec.bat i Config.sys musza byc na dysku C.

W zadnym Windows. Odrazu jak klikasz dysk C to powinny byc widoczne.

Poslalem Ci wczesniej foldery MOUSE, CDROM, NC z plikami i tez odrazu na dysk C.

Do Autoexec i Config musisz dodac odpowiednie komendy i wtedy DOS bedzie korzystal z tych folderow, na PW wczesniej poslalem Ci tresci moich plikow.

Ja mam tak to wlasnie ustawione.

Mozesz nadpisac polskim sterownikiem USB ale nie daje gwarancji jak bedzie dzialac.

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 82
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Kuba83 » 01 gru 2021, 22:43

Skuderia pisze:
01 gru 2021, 22:24
Autoexec.bat i Config.sys musza byc na dysku C.

W zadnym Windows. Odrazu jak klikasz dysk C to powinny byc widoczne.

Poslalem Ci wczesniej foldery MOUSE, CDROM, NC z plikami i tez odrazu na dysk C.

Do Autoexec i Config musisz dodac odpowiednie komendy i wtedy DOS bedzie korzystal z tych folderow, na PW wczesniej poslalem Ci tresci moich plikow.

Ja mam tak to wlasnie ustawione.

Mozesz nadpisac polskim sterownikiem USB ale nie daje gwarancji jak bedzie dzialac.
Witam!
No to super :evil: :evil: :evil:
Ja miałem te pliki w folderze c:\Windows.....potem gadka, że nie działa,
Lata siedzenia w Linuxie i kolejnych Windowsach z rodziny NT, wyłączyły mi zdrowy rozsądek...
To jak edytowałem te pliki, to nic dziwnego, że nie działało....nie miało prawa działać.
Sterownika USB nie będę nadpisywał.
Pozdrawiam
Kuba83

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 01 gru 2021, 23:19

Pisalem i tlumaczylem wczesniej co i jak, nie wiem, moze Ci to gdzies umknelo. Malo wazne.

Mozesz odistalowac ten sterownik USB poprzez "dodaj/usun programy" w Panelu Sterowania, wtedy mozesz na czysto zainstalowac polski.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Piteusz » 02 gru 2021, 10:35

Jeżeli chodzi o stabilność maszyn pod 98 i DOSa - serdecznie odradzam stosować czegokolwiek, co jest pod USB. Polecam podłączyć starą klawiaturę i mysz. Przykładowo nadal Morele sprzedaje tanio Nową Mysz A4Tech - kupiłem niedawno dokładnie ten model i jest świetny. Dodatkowo na Allegro można tanio znaleźć używane i w dobrym stanie klawiatury pod PS2. Jest ich multum i nikt ich nie chce. Prócz nas.

Jeżeli kupno takich urządzeń nie wchodzi w grę, to można zawsze wykorzystać Adapter. Choć to rozwiązanie odradzam - bardzo często klawiatury i myszki nie są w taki sposób kompatybilne.

Wiem, że nie jest to odpowiedzią na problem z USB, ale po prostu pod w98 nie powinno się stosować niektórych rozwiązań. Taka jest cena zabawy ze starymi komputerami.

Tak poza tym - czy mógłbym poprosić o umieszczenie tutaj po prostu zawartości z AUTOEXEC.BAT? Nie zawiera to żadnych prywatnych informacji a potomnym i szukającym w google - może się przydać. Umieśćcie go w znacznikach code (przycisk od tego w edytorze postów wygląda jak </>).

Jak również, czy próbowaliście rozwiązać problem z EMM386 poprzez linijkę:

Kod: Zaznacz cały

DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE NOEMS
Czy sprawdzaliście też instrukcję do sterownika?

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 02 gru 2021, 18:15

Wszystko o czym piszesz bylo juz w tym temacie i na PW kolegi odnosnie NOEMS i plikow Autoexec.bat/Confiig.sys.

Jesli chodzi o klawiatury i myszki to wszystko zalezy od plyty glownej tak jak pisalem juz wczesniej.

U siebie nie widzialem sensu stosowania tych urzadzen na PS2 bo to zbedny wydatek i brak wygody, ktora mam ze stosowania zestawu klawiatura/mysz USB, zwlaszcza ze uzywam tych samych urzadzen z drugim komputerem i laptopem.

Jesli ktos chce na sile robic sobie pod gorke tylko dla zasady "retro" to smialo moze kupowac klawiature/myszke PS2, oczywiscie jesli USB sprawia problemy i nie ma innej mozliwosci - wskazane jak najbardziej.

Wyslalem koledze Kuba83 zawartosci Autoexec.bat i Confiig.sys wiec moze je smialo zamiescic tutaj tak jak mowisz, aby inni mieli latwiej znalesc.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Piteusz » 02 gru 2021, 22:35

Skuderia pisze:
02 gru 2021, 18:15
Wszystko o czym piszesz bylo juz w tym temacie i na PW kolegi odnosnie NOEMS i plikow Autoexec.bat/Confiig.sys.
Bardzo dobrze - aczkolwiek niestety nie mam poglądu na wasze PW, stąd mogłem się tylko domyślać, co pisaliście.
Skuderia pisze:
02 gru 2021, 18:15
Jesli chodzi o klawiatury i myszki to wszystko zalezy od plyty glownej tak jak pisalem juz wczesniej.

U siebie nie widzialem sensu stosowania tych urzadzen na PS2 bo to zbedny wydatek i brak wygody, ktora mam ze stosowania zestawu klawiatura/mysz USB, zwlaszcza ze uzywam tych samych urzadzen z drugim komputerem i laptopem.

Jesli ktos chce na sile robic sobie pod gorke tylko dla zasady "retro" to smialo moze kupowac klawiature/myszke PS2, oczywiscie jesli USB sprawia problemy i nie ma innej mozliwosci - wskazane jak najbardziej.
Jak chcesz wygodę - idziesz do MC Donalda i jesz idealnie zapakowane danie. Możesz wydać więcej za jedzenie wyższej klasy, choć to może być uznane za niepotrzebny wydatek. Możesz również własnoręcznie sobie przyrządzić posiłek i da to najlepszy efekt - choć nie jest tak wygodne jak zamówienie soczystej Kanapki Drwala.

Przekładając to na stare komputery - jeżeli bardziej się postarasz - będziesz miał lepsze doświadczenie. Gdy chcesz się już nimi bawić, to 20zł za klawiaturę HP pod PS2 nie jest drogim wydatkiem. Jeżeli wydałeś 200zł na uzbieranie idealnej maszynki pod W98 - czemu nie wydać odrobinę więcej na bezproblemowy sposób kontroli tego komputera? Idąc tym tropem - najlepiej jest po prostu emulować komputer ten komputer :) .
Skuderia pisze:
02 gru 2021, 18:15
Wyslalem koledze Kuba83 zawartosci Autoexec.bat i Confiig.sys wiec moze je smialo zamiescic tutaj tak jak mowisz, aby inni mieli latwiej znalesc.
Jak to powiadają - w kupie siła :D . Jeżeli zostanie to tutaj zamieszczone - więcej osób będzie w stanie wyłapać błędy czy konflikty w autoexecu. Tu nie chodzi o to, kto zrobi najlepiej. Tu chodzi o to, by było zrobione i by inne osoby też w przyszłości mogły skorzystać :)

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 02 gru 2021, 23:08

Nie mam juz za bardzo sily odpowiadac na Twoje argumenty, z ktorymi i tak nie zgadzam sie do konca, ​nie przekonasz mnie w pewnych kwestiach.

Unikam miejsc takich jak MC Donald i unikam takiego jedzenia, co do komputerow - pisalem juz o tym w watku "Pokaz swoj komputer", doswiadczenie o ktorym piszesz zdobywam od 1996 roku, przechodzilem przez ere AT, pozniej ATX i tak dalej az do dzis.

Nie inwestuje pieniedzy w moj pseudo retro komputer poniewaz mam zapas czesci z przeszlosci wiec poki co wystarcza mi to co mam, kupilem jedynie dyski twarde SATA bo mialem tylko IDE w swoich zbiorach.

Moj bezproblemowy sposób kontroli tego komputera to zestaw Microsoft Wireless czyli bezprzewodowa klawiatura i myszka, czemu mam ich nie uzywac skoro swietnie wspolgraja z moja maszyna i moge zawsze podlaczyc je do innego komputera?

Dalem tylko propozycje ze warto sobie ulatwic i sprobowac tego co sie posiada pod reka niz kupowac kolejne rzeczy.

Na koniec napisze jeszcze ze nie ma i nigdy nie bylo sztywnej, odgornej zasady jak i z czego budowac swoj sprzet z ubieglej epoki, to tylko wymysly ludzi, ktorzy na sile sie upieraja co jest a co nie jest "retro".

Ktos buduje sobie komputer typu P166 MHz z VooDoo i cieszy sie nim grajac w Duke'a 3D taka sama radoscia jak uzytkownik, ktory zbudowal sobie sprzet umozliwiajacy mu odpalenie tego tytulu na P3, P4 z Radeonem czy GeForcem.

Nie ma zasady, nie ma reguly, nie ma wytycznych.
Wazna jest pasja i samozaparcie. Jesli udalo sie zrobic "retro" z czegos nowszego to tym bardziej jest to powod do radosci.

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Piteusz » 02 gru 2021, 23:39

Skuderia pisze:
02 gru 2021, 23:08
Unikam miejsc takich jak MC Donald i unikam takiego jedzenia, co do komputerow - pisalem juz o tym w watku "Pokaz swoj komputer", doswiadczenie o ktorym piszesz zdobywam od 1996 roku, przechodzilem przez ere AT, pozniej ATX i tak dalej az do dzis.

Nie inwestuje pieniedzy w moj pseudo retro komputer poniewaz mam zapas czesci z przeszlosci wiec poki co wystarcza mi to co mam, kupilem jedynie dyski twarde SATA bo mialem tylko IDE w swoich zbiorach.
Bez przesady - zaraz "pseudo retro komputer". Jest bardzo impressive i spełnia swoją funkcję. :).

Jeżeli chodzi o staż - to jest tutaj klasyczny konflikt typu "co wolno wojewodzie to nie Tobie smrodzie". Starajmy się tego unikać tutaj. To fakt, że dopiero pierwszy komputer klasy PC w domu mieliśmy w 1998 a wcześniej lataliśmy na Amigach i Atarynkach - z czym wiążę swoją młodość. Może to wpływać na preferencje. Dla mnie użeranie się ze sprzętem z okolic DOSa i 95 jest po prostu przyjemne. Przypomina mi Linuksa, na którym się też wychowałem i w zasadzie zajmuję się infrastrukturą sieciową w pracy opartą o niego. Jak dla Ciebie nie, to nie. I szanuję to.
Skuderia pisze:
02 gru 2021, 23:08
Moj bezproblemowy sposób kontroli tego komputera to zestaw Microsoft Wireless czyli bezprzewodowa klawiatura i myszka, czemu mam ich nie uzywac skoro swietnie wspolgraja z moja maszyna i moge zawsze podlaczyc je do innego komputera?
Jak działa - to dobrze. Ja przekazuję jedynie swoją opinię. Po prostu uważam, że w niektórych zastosowaniach, trzeba wykorzystać inny sprzęt. Masz jednak racje - niepotrzebnie rozbujałem tę rozmowę. Po prostu uważam, ze podłączenie klawiatury i myszy na PS/2 to najprostszy sposób rozwiązania problemów w DOSie. Poczekajmy na Autoexec.bat.

Jak również, jeżeli to możliwe - proszę o model karty. Jeżeli jest to SB0220 - to jest to karta OEMowa, która wymaga kompletnie innych sterowników.

ODPOWIEDZ