Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 86
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Kuba83 » 16 lis 2021, 23:06

Witam!
Tak siedzi człowiek w domu, pojechałem sobie na giełdę w Pruszczu Gdańskim(jakieś 90km) i wróciłem z ogromnym pudłem, Fujitsu-Siemens Scenic L i815.
Okazał się w dobrym stanie( żaden kondensator nie spuchnięty), napędy trupy, obecnie mam SSD 60GB na przejściówce ATA-SATA, DVD-RW tak samo.
Zainstalowałem tam Windows 98SE, do tego nieoficjalny SP2.1b, wymieniłem Tiva TNT2 na Geforce 4 MX440 128MB.
Dołożyłem też Sound Blaster Live! 5.1,z uwagi na sterowniki DOS...
Procesor to Pentium III 1 GHz, RAM-u jest SDRAM 256+128MB.
Wszystko ładnie chodzi, niestety wiele gier wymaga odpalenia w "czystym " DOS-ie i tu jest problem, brak dźwięku, sterownik DOS dla Live! woła o pamięć EMM386 i koniec zabawy.
Nie bawiłem się DOS-em, latami siedziałem w Linuxie, druga sprawa...jestem typowy "Boomer", mam prawie 40 lat i swoje nawyki i pomysły, nie miałem do czynienia z żadnym komputerem do 2003 roku, wtedy dostałem pierwszy PC, to już miało XP.
Potem kilka trupów kupiłem, w końcu już na kilkanaście lat przestałem w cokolwiek grać(problemy mieszkaniowe) i do dziś żałuję, że wywaliłem na złomowisko kilkadziesiąt kg sprawnych części i dwa sprawne monitory CRT.
Poszły między innymi karty ESS na ISA...
Prosiłbym o poprowadzenie mnie przez ten stary DOS-owy system, tak żeby karta dźwiękowa działała w trybie MS-DOS i żeby nie było co chwilę BSoD albo czarnego ekranu.
Napęd dyskietek 1,44MB jest całkowicie sprawny, dyskietki mam, jakby coś, dokupię(nie palę papierosów i nie wyrzucam pieniędzy w błoto).
Monitora CRT już nie dorobię się a i stare dyski nie kręcą mnie, niech system jest na SSD.
Chętnie zagrałbym w Teenagent, który pod Windows po kilku minutach się "wysypuje" czy Sołtysa(który pod DOS-em oczywiście nie ma dźwięku), o dziwo taka gra jak FRANKO działa normalnie z poziomu Windows i jest też dźwięk.
Edytowałem pliki config.sys i autoexec.bat ale nie mogę ustawić tego EMM386.
Proszę o pomoc.

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 20 lis 2021, 00:13

Czesc, posle Ci w prywatnej wiadomosci zawartosci moich plikow CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT

Mialem podobny problem, niektore gry MS-DOS zawieszaly system W98, teraz uruchamiam je pod czystym DOSem.

Wazne abys zainstalowal sterowniki DOS dla Sound Blastera z dolaczonej plyty ze sterownikami do karty dzwiekowej lub z obrazu plyty np. ISO.

Warto dodac tez sterownik myszy, CD oraz Norton Commander, ktory uruchomi sie przed W98 - wtedy jesli chcesz urchomic system operacyjny wpisujesz komende C:\win i nastepuje ladowanie Windows.

Wroce z nocnej zmiany i sie odezwe.

Pozdrowienia
Dawid

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 86
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Kuba83 » 23 lis 2021, 02:37

Skuderia pisze:
20 lis 2021, 00:13
Czesc, posle Ci w prywatnej wiadomosci zawartosci moich plikow CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT

Mialem podobny problem, niektore gry MS-DOS zawieszaly system W98, teraz uruchamiam je pod czystym DOSem.

Wazne abys zainstalowal sterowniki DOS dla Sound Blastera z dolaczonej plyty ze sterownikami do karty dzwiekowej lub z obrazu plyty np. ISO.

Warto dodac tez sterownik myszy, CD oraz Norton Commander, ktory uruchomi sie przed W98 - wtedy jesli chcesz urchomic system operacyjny wpisujesz komende C:\win i nastepuje ladowanie Windows.

Wroce z nocnej zmiany i sie odezwe.

Pozdrowienia
Dawid
Witam!
Nie doszła prywatna wiadomość, czyżby temat umarł?

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 23 lis 2021, 06:24

Temat nie umarl, na spokojnie. Postaram sie dzis wyslac.

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 86
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Kuba83 » 25 lis 2021, 22:35

Witam!
Walczyłem dziś z tymi plikami i niewiele zrobiłem.
Utworzyłem na dysku C: katalogi: Mouse i CDROM, do pierwszego wrzuciłem plik "mouse.com" a do drugiego pliki "mscdex.exe" i "oakcdrom.sys".
Myszka zainstalowała się co widać
1.jpg
1.jpg (92.96 KiB) Przejrzano 6565 razy
CD-ROM i karta SB Live! 5.1 nie chcą ruszyć, karta z powodu managera "EMM386.exe", CD-ROM chyba ma niewłaściwy sterownik.
Podmieniłem plik "EMM386.exe" i dalej lipa, załączam zdjęcie ekranu
memory.jpg
memory.jpg (83.66 KiB) Przejrzano 6565 razy
Nie mam dźwięku pod DOS-em, często wywala się klawiatura pod DOS-em(jest na USB, zresztą myszka też).
Na chwilę obecną nie mam skąd wziąć klawiatury i myszki na PS/2- mieszkam na wsi na Kociewiu, nie ma w okolicy sklepów ze starymi częściami, wszystko zostało zlikwidowane kilkanaście lat temu. Sam też wszystko wywaliłem na śmietnik dekadę temu. Zostaje mi Allegro ale kilkanaście złotych za szajs w stylu Media-Tech czy Tracer to średnio mi się opłaca- moja klawiatura to porządny, biznesowy DELL z wysokimi klawiszami.
Jeszcze chodzi mi po głowie pomysł, żeby stary HDD kupić(nawet SATA), taki około 40GB i po prostu kabelki w razie potrzeby przekładać, mając zainstalowany na HDD FreeDOS.
FreeDOS ma to DOS, nie Windows jednak.
Mam w gotowości drugi PC z Core2Duo E8400 i Windows XP Pro SP3, na nim Dosbox śmiga i wszystko działa bez dłubania w plikach ale chciałbym, by działało tak jak 20 lat temu na Pentium 200MMX, kupionym za około 60zł wtedy(no ale tam były złącza ISA i miałem też odpowiednie karty dźwiękowe- wszystko poszło na szrot), obecny PC(który jest nawet nie "retro" a zwykłym gratem z zasilaczem ATX) kupiłem za 50zł, napchałem w klamota pieniędzy i jestem wkurzony :evil: :evil: :evil: .
Mie ustawiłem tej pamięci EMM, nie umiem też zainstalować sterowników do karty dźwiękowej.
Nie mam czasu na zastanowienie się nad tym, choć na rencie jestem- za dużo roboty na wsi jest.
Niby są pieniądze, części idzie kupić, niestety wiedza z początku wieku "wyparowała" :evil:
Jakby ktoś miał pomysł, nieważne czy dźwięk będzie na Windows 98SE czy na FreeDOS, to bardzo proszę o pomoc.
Przepraszam za nowoczesne monitory- gram czasem w ETS2 i ATS na "normalnym" PC z RTX2060, mam trzy monitory i trzy PC, to już jest głupota, ostatnio już z nudów stare projekty elektroniczne wygrzebuję z czeluści internetu i sam wytrawiam płytki drukowane, polując w internecie na stare i dawno nieprodukowane elementy.
Nie ma gdzie się ruszyć a za chwilę jak na dowalą "lockdown" to nie tylko chleba, kiełbasy i piwa zabraknie a nawet internetu i prądu w gniazdkach....mam pod biurkiem UPS-a i ogromny akumulator, który jest już słaby, niemniej mam internet przy świeczkach, router też na zasilaczu buforowym.

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 25 lis 2021, 22:56

Wysle Ci sterowniki do SB Live! 5.1 (numer seryjny karty CT 0060) obraz plyty w formacie ISO.
Nagrasz go na CD i zainstalujesz.
Przesle tez sterowniki do CD-Romu pod Dosem.

W BIOSie plyty glownej wlacz USB Support, klawiatura i myszka na USB powinny bez problemu dzialac w DOSie (uzywam bezprzewodowego zestawu Microsoft).

Zostaw mi swojego maila.

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 86
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Kuba83 » 25 lis 2021, 23:47

Skuderia pisze:
25 lis 2021, 22:56
Wysle Ci sterowniki do SB Live! 5.1 (numer seryjny karty CT 0060) obraz plyty w formacie ISO.
Nagrasz go na CD i zainstalujesz.
Przesle tez sterowniki do CD-Romu pod Dosem.

W BIOSie plyty glownej wlacz USB Support, klawiatura i myszka na USB powinny bez problemu dzialac w DOSie (uzywam bezprzewodowego zestawu Microsoft).

Zostaw mi swojego maila.
Witam!
Mam płytę od Live! 5.1 i z niej mam zainstalowane sterowniki pod Windows 98SE, na tej płycie są też sterowniki do DOS.
Co do wysyłania e-mailem obrazu ISO- bez sensu, mam darmową skrzynkę w Wirtualnej Polsce i w ten sposób ją zapchasz. Muszę usuwać co kilka tygodni stare wiadomości, inaczej nie działa mi poczta e-mail.
USB Legacy Support mam włączone, myszkę mam bezprzewodową a klawiaturę na kablu.
Wyślij potrzebne pliki, nie to co już mam- mieszkanie na wsi ma swoje minusy, tu nie ma FTTH, jest tylko VDSL2 i to na starych kablach.
A co Kolega sądzi o pomyśle z FreeDOS?
Dysk HDD 40GB 10 zł na Allegro kosztuje.
A jaką masz konfigurację u siebie?
Jaki CPU, GPU, ile RAM-u?
urban832@wp.pl

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 26 lis 2021, 04:56

Napisze Ci pozniej maila. Obrazy plyt i inne duze pliki wysyla sie serwerami transferowymi wiec dostajemy tylko link, z ktorego po kliknieciu pobiera sie jego zawartosc.

U siebie mam Windows 98 i XP na dwoch oddzielnych dyskach SATA.

Przy starcie moge wybrac w BIOSie z ktorego dysku wystartowac - wtedy uruchamia sie W98 lub WXP.
To lepsze i bezpieczniejsze rozwiazanie niz dwa systemy na jednym dysku i dwoch partycjach.

plyta glowna - Gigabyte GA-8IP775-G
procesor - Pentium IV 3 GHz
pamiec - 2 GB DDR (dwie kosci 1024 MB)
grafika - ATI Radeon 9600 128 MB
dzwiek - SB Live! 5.1
dyski - 2x Seagate 80 GB SATA

W98 ma wgrana latke, ktora umozliwia obsluge do 4 GB pamieci, systemowo ograniczylem do 512 MB bo niektore tytuly gier dzialaly zbyt szybko.

Jak widzisz to tez nie jest "retro konfiguracja" ale po wielu dniach walki i kombinowania udalo sie pogodzic DOS ze starymi grami.

Niektore bez problemu dziaja na W98, inne znow na WXP a kilka starych tytulow uruchamiam pod DOSem przez Norton Commander (uruchamia sie przed ladowaniem W98).

Nie uzywalem nigdy FreeDOS wiec niestety Ci nie doradze w tej kwestii.

Wroce z roboty to cos pomysle.

PS. Taka mala rada ode mnie - dysk SSD marnuje sie i niszczy gdy zainstalujemy na nim W98 czy WXP.

Te systemy nie posiadaja funkcji TRIM - sluzy do oznaczania, które bloki danych nie są już w użyciu i komunikuje kontrolerowi dysku o możliwości ich usunięcia. TRIM jest konieczny dla wydajnej i szybkiej pracy dysków SSD.

Na dyskach SSD najlepiej stosowac systemy jak W7 i nowsze - posiadaja funkcje TRIM.
Na W98 nie odczujesz zadnej poprawy predkosci i odczytu, lepiej zastosowac karte CF jak w Amigach albo zwykle dyski HDD SATA.

Nigdy nie uzywaj defragmentacji dyskow na SSD poniewaz nie wymaga takiej operacji, przyspiesza to tylko jego zuzycie. Np. W7 automatycznie wylacza defragmentacje dyskow jesli wykryje zinstalowany dysk SSD.

Napewno sa w sieci latki, ktore maja funkcje TRIM dla tych systemow (W98/WXP) ale wg. mnie to sie mija z celem i magia retro sprzetu.

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 86
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Kuba83 » 26 lis 2021, 10:30

Witam!
W kwestii SSD napiszę że ten dysk SSD 60GB to jest używany i kosztował mnie 60zł, karta CF o tej pojemności kosztuje ponad 200zł, jeszcze adapter IDE-CF do tego.
Jak dysk SSD się zacznie sypać, po prostu kupię drugi taki sam, to poleasingowe SSD, tanie jak barszcz.
Drugi komputer mam z Windows XP i też SSD 120GB, tak samo najtańszy Goodram CL100 za 70zł, 120GB, też niewielka strata będzie jak zdechnie.
Poprawa prędkości jest kosmiczna, bez porównania do HDD, nawet Windows 98SE chodzi błyskawicznie.
Teraz to SSD są tanie a używane HDD w 80-90% są zwykłym szrotem, znam to z autopsji- jak ktoś ma nowego Mercedesa to czy będzie szukał Żuka w starej stodole?
Nie mam żadnego zaufania do sprzedawców używanych HDD, kupowałem ostatnio HDD 500GB do serwera NAS opartego na starym terminalu Dell Wyse ale to był nowy dysk, nie taki z kartonu z gratami.
Zjadłem zęby na starych dyskach twardych, napsuły mi one nerwów.
Poza tym BIOS tego komputera nie obsłuży więcej niż 80GB, jak podłączyłem 128GB to zobaczył z tego 56GB.
Karty CF są dobre jak ktoś ma za dużo pieniędzy- ja niestety nie mam, jeszcze można kupić adaptery IDE- SD, to nie jest taki głupi pomysł.
A wiesz może jak wyłączyć defragmentację dysku w Windows XP i 98SE?

Skuderia

Re: Windows98SE i pamięć EMM- nie mogę sobie poradzić

Post autor: Skuderia » 26 lis 2021, 18:35

Dziwne, ja kiedys na probe zainstalowalem W98 i WXP, nie bylo wiekszej roznicy, pojawialy sie problemy i brak stablinosci.
Ale moze moja konfiguracja byla nieodpowiednia.

Dyski HDD udalo mi sie kupic na allegro w fajnej kondycji, zarowno SATA jak i IDE, za pare groszy, nie mialy wiele przepracowanych godzin, wszystko zalezy od ludzi.

Defragmemtacji jako funkcji nie da sie wylaczyc w W98 ale mozna usunac ja z "Harmonogramu Zadan" - sama z siebie sie wtedy nie uruchomi, w przypadku WXP jest podobnie.

Jesli chodzi o karty CF - nie moge sie z Toba zgodzic, mozna je kupic w fajnych okazyjnych cenach, zalezy od pojemnosci.

Jutro postaram sie dostarczyc Ci paczke ze sterownikami CD, myszki i jak znajde sterowniki DOS dla SB (SB16 Emulation).

ODPOWIEDZ