Windows XP - DOSówki bez DOSBoxa? Jest to możliwe!

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Windows XP - DOSówki bez DOSBoxa? Jest to możliwe!

Post autor: SpartaRemixer » 01 cze 2022, 01:35

Generalnie istnieje mit, że XP wcale nie działa z DOSówkami, gdzie w większości przypadków, to nie jest tak. Bo z jakiegoś powodu niektórzy w tym przypadku uznają że 2K = XP w tym temacie, gdzie XP chociaż się stara coś z tego uruchamiać z tego, gdzie 2K to kompletnie olewa i tam trzeba mieć DOSBoxa praktycznie od zaraz.

Oczywiście to nie jest temat typu "Instalujcie XP na Retro kompie, bo cały 9x jest bleh" itd. Gdyż ja szczerze 98SE bardzo lubię. Tyle że jeśli to jest maszyna z czasów Core 2 Duo, czy nawet Intel Core Pierwszej/Drugiej generacji, to można się takim czymś pobawić (Jasna sprawa, że 98 to lekko mówiąc słaby pomysł na takim kompie wtedy.)

Nie mówiąc o tym, że optymalizacja DOSBoxa 0.73/0.74 Była niezłą padaką, dopiero w końcu po 8-miu latach dostaliśmy 0.74-2 a potem 0.74-3, które teraz definitywnie potrafią sobie dać radę z emulacją DOSowych gier na lepszym komputerze, w tym też nawet stare Core 2 Duo. Pentium M prawdopodobnie też nawet. No i kiedyś padaką były problemy z dźwiękiem, czasami jak się grało to brzmiało jak miauczenie kota albo po prostu typowy pop sound ponieważ czemu nie. Z tymi ostatnimi wersjami tego programu tego problemu już też nie ma.

Lecz przejdźmy do mięska, czyli sprawiania do tego, żeby to jednak działało (Ale jak to też zależy od sprzętu. W przypadku takich Retro Maszyn to są większe szanse na komplet dźwięku i muzyki, potencjalnie.)

(Załącznik #1) Wchodzimy najpierw do folderu z grą którą chcemy odpalić. Wybieramy plik EXE, który uruchamia grę i Dajemy PPM > Właściwości > Zakładka Pamięć i widzimy że pamięci EMS i XMS są ustawione na Brak/0 z jakiegoś powodu. Ale my to zmieniamy na Automatycznie > Zastosuj > OK.

Potem możemy też ustawić też EXE-ka z plikiem Setup, żeby tam też problemów nie było, i próbować z dźwiękiem czy ruszy na tym systemie/sprzęcie. Głównie Soundblaster (I głównie tylko on jest tam widziany przez 100% czasu) jest wykrywany z dźwiękami, ale to też zależy od gry, bo czasami widzi tego SoundBlastera (Paradoksalne to jest, ale nawet na Realteku HD czy innym dedykowanym audio w laptopie itp. to tak bywa na XP.) Ale może być cisza. Z muzyką MIDI podobnie jest. Ale można się tym pobawić generalnie.

(Załącznik #2) I po takiej zabawie można odpalić daną grę i zobaczyć, czy działa i czy też chodzi płynnie, ew. Dźwięki jeszcze słychać i może nawet MIDI sobie gra w tle, jak to robi - Gratuluję! Oczywiste jest, że to nie będzie działać tak dobrze jak na 98SE, (Chyba, że jesteście tak jak ja i chcecie sobie latać po mapce w Settlersach w bliżej nieokreślonych FPSach, prawdopodobnie 60-ciu, gdzie w tym przypadku to jest możliwe i tak kiedyś grałem w sumie.) jednakże w moim przypadku The Settlers II z samymi dźwiękami bez grającej muzyki MIDI to moja szkoła, bo tak zostałem wychowany praktycznie. Przemieszczanie się po mapie było dużo szybsze (Jak wspomniałem) niż w DOSBoxie 0.73/0.74 i to mnie cieszyło. No i też dźwięk się nie bugował jak tam.

Jest to raczej rzecz do zabaw dla tych, którzy chcą zobaczyć ile DOSówek może się odpalić na takim XPeku, Bo do NT4 czy 2000 nie ma co porównywać, a o Viście/7 nawet w wersji x86 to można zapomnieć. No i trochę może też nieco obalić ten mit, że rzekomo XP nie odpala nic z DOSówek niczym Windows 2000. W mojej opinii tak nie jest.

Do automatycznego działania gier DOSowych można użyć DOSBoxa 0.74-3, Jednakże na starszych komputerach to może być nieco uciążliwe i może to tak sobie wtedy działać.

BTW. Ta sztuczka umówiona w tym temacie nie działa na Windowsie 2000, a na NT 4 tym bardziej. Przykładowy tutaj The Settlers II nie raczy na tych systemach ruszyć za nic. Albo trzeba mieć na prawdę szczęście do tego.
Załączniki
Załącznik #1.png
Załącznik #1.png (23.37 KiB) Przejrzano 9692 razy
Załącznik #2.png
Załącznik #2.png (788.11 KiB) Przejrzano 9692 razy
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 616
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Windows XP - DOSówki bez DOSBoxa? Jest to możliwe!

Post autor: xp234 » 01 cze 2022, 07:48

SpartaRemixer pisze:
01 cze 2022, 01:35
BTW. Ta sztuczka umówiona w tym temacie nie działa na Windowsie 2000, a na NT 4 tym bardziej. Przykładowy tutaj The Settlers II nie raczy na tych systemach ruszyć za nic. Albo trzeba mieć na prawdę szczęście do tego.
Bo NT4 i 2k nie były projektowane jako system domowy, dlatego nie przejmowali się tam takimi rzeczami jak obsługa aplikacji z dos'a.
Niektórzy wtedy 2k używali ale nadal, 2k w ogóle nie wie co to dos bo głównie go projektowali jako system do jakiejś firmy/jako serwer tak jak nt4.
A nt4 obsługuje jedynie directx 5 czy jakoś tak, wtedy wszyscy mieli to gdzieś bo nt jako system domowy nikt nie używał, sytuacja trochę się zmieniła od wydania 2k.
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Compaq N400c, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Re: Windows XP - DOSówki bez DOSBoxa? Jest to możliwe!

Post autor: SpartaRemixer » 01 cze 2022, 20:31

xp234 pisze:
01 cze 2022, 07:48
SpartaRemixer pisze:
01 cze 2022, 01:35
BTW. Ta sztuczka umówiona w tym temacie nie działa na Windowsie 2000, a na NT 4 tym bardziej. Przykładowy tutaj The Settlers II nie raczy na tych systemach ruszyć za nic. Albo trzeba mieć na prawdę szczęście do tego.
Bo NT4 i 2k nie były projektowane jako system domowy, dlatego nie przejmowali się tam takimi rzeczami jak obsługa aplikacji z dos'a.
Niektórzy wtedy 2k używali ale nadal, 2k w ogóle nie wie co to dos bo głównie go projektowali jako system do jakiejś firmy/jako serwer tak jak nt4.
A nt4 obsługuje jedynie directx 5 czy jakoś tak, wtedy wszyscy mieli to gdzieś bo nt jako system domowy nikt nie używał, sytuacja trochę się zmieniła od wydania 2k.
To jest bardziej odpowiedź na możliwe pytanie typu "Co jeśli to zrobimy na NT4.0 i 2K?" Niżeli coś innego.

Jeśli o NT4 chodzi to nie pamiętam dokładnie, ale mam wrażenie że tam nawet to nie jest DX5 co tam działa, tylko DirectX 2, także słabo generalnie. Jeśli ktoś usiłuje z tego systemu grać w coś to musi grać w Trybie Software albo ew. OpenGL. Także Biznesowy system jak znalazł, Office, Serwer, czy nawet kasierka w jakimś sklepie na tym ruszy.

2K... Miały to były jedynie założenia że to miał być system do biznesów, skoro ludzie używali defacto tego systemu jako domowy z jakiegoś powodu, a tym samym DirectX 9.0c wspierał ten system do 2007 roku, dzięki czemu można sobie pograć w gry z 2005/2006 roku. Także tak jakby przesiadka na NT się powoli działa od kiedy 2K wyszedł, ale nie na taką skalę co XP mam wrażenie. Także wydaje mi się, że oni to zaimplementowali wsparcie DOSowych rzeczy dopiero w XP, gdyż nie spodziewali się że znajdą się ludy, którzy by używali tego systemu do innego zamiaru niż ten wspomniany właśnie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Windows XP - DOSówki bez DOSBoxa? Jest to możliwe!

Post autor: Piteusz » 04 cze 2022, 08:43

Wiedziałem, że XP ma wsteczną kompatybilność z DOSem, ale nie spodziewałem się, że można coś konkretnego z tego wyciągnąć. Ten temat to złoto i bardzo chętnie to pokażę na jednym z filmików. A jeżeli pozwolisz - mogę w Pitopedii umieścić ten poradnik, jeżeli będzie uniwersalnie działać :D

Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Re: Windows XP - DOSówki bez DOSBoxa? Jest to możliwe!

Post autor: SpartaRemixer » 04 cze 2022, 17:15

Piteusz pisze:
04 cze 2022, 08:43
Wiedziałem, że XP ma wsteczną kompatybilność z DOSem, ale nie spodziewałem się, że można coś konkretnego z tego wyciągnąć. Ten temat to złoto i bardzo chętnie to pokażę na jednym z filmików. A jeżeli pozwolisz - mogę w Pitopedii umieścić ten poradnik, jeżeli będzie uniwersalnie działać :D
Go for it :) :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

Awatar użytkownika
SpartaRemixer
Posty: 173
Rejestracja: 06 sty 2019, 20:30
Lokalizacja: Co to? Windows 10?

Re: Windows XP - DOSówki bez DOSBoxa? Jest to możliwe!

Post autor: SpartaRemixer » 09 cze 2022, 13:55

SpartaRemixer pisze:
04 cze 2022, 17:15
[...]Także tak jakby przesiadka na NT się powoli działa od kiedy 2K wyszedł, ale nie na taką skalę co XP mam wrażenie. Także wydaje mi się, że oni to zaimplementowali wsparcie DOSowych rzeczy dopiero w XP, gdyż nie spodziewali się że znajdą się ludy, którzy by używali tego systemu do innego zamiaru niż ten wspomniany właśnie.
Chociaż... Będąc szczerym to oni (Microsoft w sensie) się sami pchali się w gips w pewnym znaczeniu, wydając porażkę którą nazwali Windows Millenium Edition, który nie był wcale lepszy ani od 98SE, ani też 2000. A potem XP jak wyszedł to go całkowicie zmiótł z powierzchni ziemi. Bo ludzie albo siedzieli na 98SE, Albo na 2000, albo na XP i tyle.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I have some PCs in my collection. Most of them are the cool ones.

Monika z DDLC jest super!

ODPOWIEDZ