Alternatywa dla drożyzny w temacie podzespołów retro PC ?

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Alternatywa dla drożyzny w temacie podzespołów retro PC ?

Post autor: Dariusz 64 » 08 gru 2018, 22:19

To będzie długi post .

Witam ,jako że z niedowierzaniem i zgrozą obserwuję ceny podzespołów ,obudów itp retro PC ,chodzi oczywiście o komputery AT, a w szczególności - obudowy ,ceny w/w są po prostu "zabójcze" , pomyślałem dlaczego by nie zaadaptować obudowy ATX (stare ATX można kupić za 10-20 zł ),a wyglądem zewnętrznym (design ) ,nie różnią się,prawie wcale od "oryginałów" AT .

Poszukiwania nie trwały długo chociaż "moja " obudowa miała być z logo Optimus i nie wyglądać zbyt "nowo" :lol: ,udało mi się trafić taką na OLX ,nawet bez problemu przekonałem Sprzedającą do wysyłki kurierem (Szczecin - Lublin ) ;) .Dlaczego taka a nie inna bo miałem już tę płytę http://starykomputerforum.piteusz.ovh/v ... f=11&t=154 .
Dlaczego obudowa "stara" ATX -bo te bazowały prawie na bazie obudów AT (zmiany to maskownica gniazd tylnych i sposób startu zasilacza ) ,nawet rozstaw otworów pod kołki do mocowania płyt głównej pozwała na bezproblemowe zamontowanie płyty AT ! ;)

Pierwszy problem to zasilacz ,wiadomo AT- włącznik sieci 230V :!: ,ATX uruchomienie -mikro włącznik on-off ,postanowiłem zamontować zasilacz AT ( choć kiedyś przerobiłam ATX na AT ,to odstręczyło mnie pracochłonność tego rozwiązania ,pomijając trudność w zdobyciu wtyków P8-P9), notabene przerobiony działa do dziś jako AT .
Po zdjęciu panelu przedniego i usunięciu włącznika ATX ,okazało się że trzeba wywiercić w blasze 2 otwory i zamocować włącznik 230V w tym samym otworze po ATX ,(w tym wypadku potrzebne były tulejki dystansowe ,gabaryt i długość jest większa ) ,zasilacz AT posiada identyczny rozstaw otworów do zamocowania do panelu tylnego tak więc jego zamocowanie nie różni się o montażu typowego zasilacza ATX .

Problem drugi - Blaszka maskownicy tylnej .Tu poszedłem po linii na razie (porządna blaszka będzie dorobiona ) najmniejszego oporu, przerabiając maskownicę ATX i zaklejając niepotrzebne otwory (folia metalizowana samoprzylepna ) ,wiem że efekt nie powala ,ale na tę chwilę musi wystarczyć :D .

Montaż reszty podzespołów standardowy jak w obudowie ATX /AT ,jak kto woli.

Reasumując : Obudowa 40 zł (z wysyłką ) ,jak kupisz "na miejscu " będzie taniej ,powiedzmy 2 godziny na dopasowanie włącznika i przeróbkę maskownicy i zmontowanie komputera ,i tak oto mamy w miarę tanią (myślę ) alternatywę dla Retro PC .

Kilka Porad BHP
:!: Uwaga !
Pamiętaj że zasilacz i włącznik są pod napięciem 230V !!! Wszelkie prace montażowe i podłączenia wykonuj przy Odłączonej Sieci 230V !!! Pamiętaj po montażu sprawdzić czy nie ma "Przebicia Na obudowę" :!: .Używaj tylko Oryginalnych Przewodów z uziemieniem i pamiętaj o dobrej izolacji włącznika :!: Przy wierceniu docinaniu i innych pracach montażowych zachowaj bezpieczeństwo ( można się skaleczyć ) :!:
Jeżeli nie czujesz że możesz to zrobić ,zrezygnuj ,poproś kogoś kompetentnego ;)
W/W , przeróbki (jeżeli się ich podejmiesz ) , wykonujesz na własną odpowiedzialność :!:
Załączniki
100_6063.JPG
Zamocowany włącznik zasilania .Uwaga 230V !
100_6072.JPG
Widok na tył ,maskownica i zasilacz .
100_6068.JPG
Tak wygląda zmontowany komputer w nowej -starej obudowie .
Ostatnio zmieniony 07 mar 2020, 18:06 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Alternatywa dla drożyzny w temacie podzespołów retro PC ?

Post autor: Dariusz 64 » 15 sty 2019, 22:30

Odsłona druga .
Druga przerobiona obudowa ATX .
Po dotarciu do mnie i demontażu okazało się że o budowa właściwie nie wymaga żadnych przeróbek oprócz usunięcia mikro włącznika z przyciskiem ON-OFF dla wersji ATX i zamontowaniu włącznika isostat (włącznik) zasilacza AT ,nawet otwory do mocowania w/w pasowały idealnie :!:
Drugą kosmetyczną przeróbką było wykonanie maskownicy na otworze po gniazdach płyty ATX na panelu tylnym ,wykonano ją jak w poprzedniej (opisanej powyżej 1 obudowie),reszta podzespołów i ich montaż (płyta główna z procesorem 80386SX-25 MHz ,HD ,FDD ,karty rozszerzeń ,oraz zasilacz przebiegły standardowo (wszystkie otwory i śrubki pasowały ) :o . Dodam że wszystkie diody i przycisk reset są podłączone i pracują bez problemów.
Tak oto, za 36zł z wysyłką i trochę czasu możemy nie "pasać cwanych biznesmenów z portali aukcyjnych " ,windujących coraz bardziej szaleńczo ceny .
Ps.
Jeden i drugi komputer z w/w obudowami nie długo zaprezentuję w temacie :
viewtopic.php?f=11&t=139&p=1178&sid=bcf ... b3b3#p1178

Pozwolę sobie powtórzyć :
Kilka Porad BHP
:!: Uwaga !
Pamiętaj że zasilacz i włącznik są pod napięciem 230V !!! Wszelkie prace montażowe i podłączenia wykonuj przy Odłączonej Sieci 230V !!! Pamiętaj po montażu sprawdzić czy nie ma "Przebicia Na obudowę" :!: .Używaj tylko Oryginalnych Przewodów z uziemieniem i pamiętaj o dobrej izolacji włącznika :!: Przy wierceniu docinaniu i innych pracach montażowych zachowaj bezpieczeństwo ( można się skaleczyć ) :!:
Jeżeli nie czujesz że możesz to zrobić ,zrezygnuj ,poproś kogoś kompetentnego ;)
W/W , przeróbki (jeżeli się ich podejmiesz ) , wykonujesz na własną odpowiedzialność :!:
Załączniki
100_6179.JPG
Widok na zamontowany włącznik ,po zdjęciu frontu obudowy
100_6183.JPG
Strona tylna ,widok na maskownicę
100_6187.JPG
Widok płyty i peryferiów w obudowie

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Alternatywa dla drożyzny w temacie podzespołów retro PC ?

Post autor: Dariusz 64 » 07 mar 2020, 15:32

Przeróbka zasilacza ATX na AT

Kilka słów wstępu .
Poradnik dla Osób które są w pewnym stopniu zaawansowane w pracach z "Elektryką" ,mają pojęcie jak używać : Lutownicy ,miernika ,czytać w podstawowym stopniu schematy, wiedzą że mają do czynienia z Siecią 230V ! .
Laicy i Uzdolnieni "Inaczej" niech niestety sobie ten post darują ,porażenie prądem 230V, oparzenia od lutownicy (cyny), rany szarpane -cięte zagrażają zdrowiu i życiu !

Wprowadzenie .
Nadchodzi dzień kiedy nasz Retro nie uruchamia się ,sprawdzamy i okazuje się że nasz zasilacz AT "odszedł do krainy wiecznych łowów" ,czyli zepsuł się .Mamy kilka opcji :
1-Kupić sprawny na portalach aukcyjnych ,ale koszt takiego w miarę sprawnego to wydatek od 60-100 zł , z wysyłką
2-Kupić na w/w portalach adapter który pozwoli nam na zaadaptowanie zasilacz ATX zamiast AT ,koszt około 50zł z wysyłką
3-Przerobić (zaadaptować ) zasilacz ATX ,uszkodzony zasilacz AT już mamy ,a w nim wszystko czego potrzebujemy do przeróbki .

Do przeróbki ponadto potrzebujemy :
Miernik uniwersalny (multimetr) ,lutownicę ,cynę, kalafonię ,podstawowe narzędzia. ponadto :
Jakikolwiek zasilacz ATX ,oczywiście sprawny ,z sprawdzonymi prawidłowymi napięciami pod obciążeniem (miernikiem !) ,minimum 300W .Ja używam do przeróbek jakich popadanie ( Muszą wytwarzać napięcie - 5V ) nawet te "wyklęte" .Przerobiłem już kilka takowych i bez problemu zasilają komputery AT .

Założeniem jest że obudowa jak i "wnętrzności " zasilacza będą ATX my zaś "dodamy" te elementy które "zmienią go" na zasilacz AT.

Oglądamy.

Najpierw spójrzmy czym różnią się w/w zasilacze :
Zasilacz AT - Przewód z włącznikiem 230V ,do włączania i wyłączania zasilacza , dwie wiązki przewodów zakończone wtykami P-8 i P-9 z napięciami do zasilania płyty AT ,oprócz tego złącza molex i zasilania stacji dyskietek .
Zasilacz ATX - Wtyk 20 lub 24 pin do zasilania płyt ATX ,przewody do zasilania ,molex i stacja dyskietek .

Przeróbka .

Z zasilacza AT wylutować wtyczki zasilania płyty głównej (P8-P9) ,przewód zasilania z włącznikiem zostawiamy na razie w spokoju .
Zasilacz ATX ,odnajdujemy przewody : szary (PG) ,zielony (PS ON) , niebieski (-12V)i, biały(-5V ) i odcinamy je około 5cm od płyty zasilacza (potem będzie łatwiej odnaleźć i przylutować przewody z wtyczek P8-P9.
Wylutowujemy przewody (oprócz tych odciętych ) wtyku zasilania płyty ATX (20-24pin),oczyszczając otwory odsysaczem ,przewody zasilania molex i FDD zostawiamy ). Potem w oczyszczone otwory w płycie zasilacza ATX lutujemy przewody końcówek zasilania AT P8-P9 ,zgodnie z z napięciami i kolorami przewodów , także tych które odcięliśmy od wtyku 20-24 pin.Wylutowywujemy też te ucięte ,lutujemy te z wtyczek P8-P9 .
Łączymy przewód zielony (PS ON) ,z masą zasilacza przez przylutowanie do jednego z otworów na płycie (masa).
Przelutowywujemy przewód zasilania 230V z włącznikiem zgodnie z podłączeniem jakie było w zasilaczu AT do gniazd zasilania zasilacza ATX .
Sprawdzamy organoleptycznie i miernikiem (Przy NIE PODŁĄCZONYM DO SIECI 230V ! zasilaczu), czy nie zrobiliśmy jakiegoś zwarcia w czasie przelutowania przewodów . jeżeli jest wszystko ok ,montujemy płytę zasilacza w obudowie ,wyprowadzamy przewody przez "przepust " ,podłączamy obciążenie (może być np jakiś DVD ,albo HD) .podłączamy zasilanie ,koniecznie przez listwę z włącznikiem musi być z kołkiem (bolcem ) zerującym i gniazdko 230V MUSI BYĆ Wyzerowane lub Uziemione ! Po załączeniu listwy załączamy włącznikiem zasilacz i jeśli wszystko dobrze podłączyliśmy ,napęd lub dysk da oznaki działania . sprawdzamy czy zasilacz ma prawidłowe napięci i nie ma "Przebicia na obudowę " Jeżeli wszystko jest OK -Przeróbkę możemy uznać za zakończoną .

Pozwolę sobie powtórzyć :
Kilka Porad BHP
:!: Uwaga !
Pamiętaj że zasilacz i włącznik są pod napięciem 230V !!! Wszelkie prace montażowe i podłączenia wykonuj przy Odłączonej Sieci 230V !!! Pamiętaj po montażu sprawdzić czy nie ma "Przebicia Na obudowę" :!: .Używaj tylko Oryginalnych Przewodów z uziemieniem i pamiętaj o dobrej izolacji włącznika :!: Przy wierceniu docinaniu i innych pracach montażowych zachowaj bezpieczeństwo ( można się skaleczyć ) :!:
Jeżeli nie czujesz że możesz to zrobić ,zrezygnuj ,poproś kogoś kompetentnego ;)
W/W , przeróbki (jeżeli się ich podejmiesz ) , wykonujesz na własną odpowiedzialność

Ps. Schemat podłączenia wtyczek (zdjęcie )pozyskałem z : https://aveoworklogs.pl/tworzenie-przej ... atx-na-at/
Załączniki
100_6222.JPG
Zasilacz AT (góra ) i zasilacz ATX (dół) ,zdjęcia
100_6222.JPG (138.64 KiB) Przejrzano 8085 razy
100_6228.JPG
To usuwamy z zasilacza ATX.
100_6228.JPG (131.52 KiB) Przejrzano 8085 razy
rLOduTYm.jpg
Schemat podłączenia wtyczek P8-P9 w miejsce wtyku zasilania płyty ATX.
rLOduTYm.jpg (24.1 KiB) Przejrzano 8085 razy
100_6225.JPG
Tak wygląda zasilacz ATX po przeróbce na AT (Efekt końcowy)
100_6225.JPG (133.86 KiB) Przejrzano 8085 razy

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Alternatywa dla drożyzny w temacie podzespołów retro PC ?

Post autor: Piteusz » 08 mar 2020, 22:26

Ojej jaki odkopany temat. Zapomniałem, że on istnieje. Sam właściwie chciałbym zrobić kolekcję zamienników części, które pozwalają wymontować stare oryginały i zamienić je na nowe zamienniki - z rozszerzoną funkcjonalnością lub bez.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Alternatywa dla drożyzny w temacie podzespołów retro PC ?

Post autor: Dariusz 64 » 12 mar 2022, 09:00

Kilka słów wstępu .
Poradnik dla Osób które są w pewnym stopniu zaawansowane w pracach z "Elektryką" ,mają pojęcie jak używać : Lutownicy ,miernika ,czytać w podstawowym stopniu schematy, wiedzą że mają do czynienia z Siecią 230V :!: .
Laicy i Uzdolnieni "Inaczej" niech niestety sobie ten post darują ,porażenie prądem 230V, oparzenia od lutownicy (cyny), rany szarpane -cięte zagrażają zdrowiu i życiu :!:


Do "stworzenia" śledzia z portem PS2 zmotywował mnie temat : https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... f=11&t=549
Jak napisał Autor faktycznie w/w są prawie nie możliwe do dostania :cry: ,ale dlaczego nie wykonać go samemu :?: :idea:

Co nam potrzeba :?:
Oczywiście płyta AT na której są piny do podłączenia w/w gniazda PS2 ,w większości płyt wygląda to jak na zdjęciu 1-2 (UWAGA :!: Opis pinów trzeba uzgodnić z manualem płyty jeżeli takowy posiadamy ,a i tak zalecam zmierzenie -miernikiem przynajmniej pinów +5V i GND ,czy są zgodne z w/w zdjęciem lub manualem . Złe oznaczenie pinu +5V i wadliwe podłączenie myszki może skończyć się poważnym uszkodzeniem tak jej ,jak płyty głównej

Do przeróbki ponadto potrzebujemy :
Miernik uniwersalny (multimetr) ,lutownicę ,cynę, kalafonię ,podstawowe narzędzia.
Wiertło o średnicy 12.5 mm najlepiej do drewna (wiertła do metalu mają duży stożek ,a że blaszka śledzia jest dosyć cienka takie wiertło spowoduje raczej zniszczenie śledzia a nie wywiercenie otworu) ,a w czasie wiercenia należy dobrze docisnąć (np ściskami ) śledź do kawałka drewna . No i wiertarkę trzeba mieć 8-) .

Zaczynamy.

Na popularnym portalu aukcyjnym zakupiłem takie oto gniazda (rozbieralne) PS2 w cenie 3zł sztuka ,zdjęcie 3 .

Śledzie mogą być dowolne (ja użyłem śledzia z portem COM) , byle gniazdo PS2 się zmieściło ,zdjęcie 4.
Tasiemkę przewodów z konektorem ,lub oddzielne przewody ,cztery "nitki" ,(np. z podłączenia diod i przycisków obudowy komputerowej ) muszą mieć "wsuwki" ,też zdjęcie 4 .

W śledziu wiercimy otwór wiertłem (fi 12,5 mm) .

Gniazdo PS2 rozbieramy na części i z nasadki (osłonki) odcinamy pierścionek około 8mm (posłuży do zablokowania gniazda na śledziu .potem na wiązkę przewodów z wsuwkami zakładamy pozostałą część osłonki ,lutujemy zgodnie z schematem (Zdjęcie 1-2 , lub z manuala) przewody do gniazda PS2 (pamiętając żeby nie zrobić zwarcia między pinami gniazda) ,po przylutowaniu przewodów sprawdzamy poprawność lutowania i składamy gniazdo (zakładając pozostałe elementy) ,tak przygotowane gniazdo wygląda jak na zdjęciu 5 .
Następnie gniazdo wkładamy do otworu w śledziu i zabezpieczamy w/w pierścionkiem od zewnętrznej strony (można przed wciśnięciem ,posmarować pierścionek klejem (np.kropelką zostanie zaklejony na stale ),polecam taką opcję .

Gotowy i działający śledź (z gniazdem PS2 i COM ) ,na zdjęciu 6 .

Gniazdo PS2 w tym wariancie ma wsuwkę zespoloną 5 wtykową ,ale można mając przewody z oddzielnymi wsuwkami dopasować (i podłączyć) gniazdo do każdej płyty gdzie występują piny do gniazda PS2 w jakiejkolwiek konfiguracji .

Kilka Porad BHP
:!: Uwaga :!:
Wszelkie prace montażowe i podłączenia wykonuj przy Odłączonej od zasilania płycie głównej :!: Pamiętaj po montażu sprawdzić czy nie ma zwarć między pinami gniazda PS2 :!: Przy wierceniu docinaniu i innych pracach montażowych zachowaj bezpieczeństwo ( można się skaleczyć ) :!: Podczas lutowania można się poparzyć :!:
Jeżeli nie czujesz że możesz to zrobić ,zrezygnuj ,poproś kogoś kompetentnego ;)
W/W , przeróbki (jeżeli się ich podejmiesz ) , wykonujesz na własną odpowiedzialność :!:
Załączniki
1.jpg
Rozkład pinów gniazdo PS2 (żeńskie)
1.jpg (7.18 KiB) Przejrzano 4339 razy
2.jpg
Przykładowy rozkład pinów (szpilek) do podłączenia gniazda PS2 na płycie AT
2.jpg (11.26 KiB) Przejrzano 4339 razy
3.JPG
Gniazdo PS2 kompletne i rozebrane.
3.JPG (296.44 KiB) Przejrzano 4339 razy
4.JPG
Śledzie z wywierconymi otworami .Oraz przewody z konektorem .
4.JPG (505.17 KiB) Przejrzano 4339 razy
5.JPG
Zmontowane gniazdo + pierścionek zabezpieczający .
5.JPG (309.38 KiB) Przejrzano 4339 razy
6.JPG
Efekt finalny gniazdo PS2 na śledziu z gniazdem COM .
6.JPG (438.92 KiB) Przejrzano 4339 razy

ODPOWIEDZ