Modowanie, inaczej: odblokuj potencjał swej konsoli!

W tym miejscu możemy porozmawiać o konsolach oraz o grach - niezależnie czy komputerowe, czy też konsolowe.
Awatar użytkownika
lele
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2022, 19:42

Modowanie, inaczej: odblokuj potencjał swej konsoli!

Post autor: lele » 30 sie 2022, 18:35

Modowanie konsol, powszechne szczególnie przy niewspieranych już modelach, jest sposobem na danie drugiego życia i urozmaicenie naszego sprzętu o nowe funkcje. Głównym powodem dlaczego warto zmodować naszą konsolę jest między innymi
  1. Homebrew, możliwość odpalania nielicencjonowanego przez wydawce oprogramowania.
  2. Emulatory innego sprzętu.
  3. Backupy, inaczej możliwość uruchomienia kopii zapasowych naszych gier.
  4. Piractwo, niestety lecz nie o tym jest ten wątek. (patrz punkt 7 i 9 regulaminu)
Jest kilka różnych metod modowania, mogą one służyć do rożnych celów a cechują się m.in. sposobem ich aktywacji:
  • Modchip - każdy kto miał PS1/PS2 wie co to modchip, mikro-kontroler lutowany bezpośrednio do płyty głównej naszej konsoli.
  • Softmod/Homebrew ENabler (HEN) - jest to wykorzystywanie luk w oprogramowaniu umożliwiające użytkownikowi większą kontrole nad systemem, zwykle tymczasowy, wymagający ponownego uruchomienia po restarcie konsoli.
  • Hardmod/Custom Firmware (CFW) - jest zmodyfikowanym bezpośrednio oprogramowaniem konsoli, w przeciwieństwie do HEN, nasz mod jest od razu załadowany po zbootowaniu konsoli.
Poniżej zamieszczę bardzo krótką listę konsol i najpopularniejszych modów jakich możemy dokonać na nich.

Awatar użytkownika
RetroLaptopy
Posty: 46
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:16
Kontakt:

Re: Modowanie, inaczej: odblokuj potencjał swej konsoli!

Post autor: RetroLaptopy » 30 sie 2022, 18:47

Dodam od siebie modyfikację polegającą na dodaniu podświetlenia ekranu do Gameboya tzw. "Gameboy Color Backlight Mod"

GrzesF0910
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2022, 07:51
Lokalizacja: Ustka

Re: Modowanie, inaczej: odblokuj potencjał swej konsoli!

Post autor: GrzesF0910 » 30 sie 2022, 20:59

Sam mam nawet przerobioną konsole xbox 360 E i jestem zadowolony.
Obrazek

Awatar użytkownika
lele
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2022, 19:42

Re: Modowanie, inaczej: odblokuj potencjał swej konsoli!

Post autor: lele » 31 sie 2022, 01:43

Moim pierwszym zmodowanym sprzętem była PS3ka kolegi, zainstalowny na niej został PS3HEN, niesamowite jakim sprzętem jest w stanie pochwalić sie PS3! Instalacja Linuxa niestety nie wchodzi w grę, był to model Slim z dawno (kontrowersyjne) wyłączoną funkcji OtherOS.
Co mi wiadomo nadal można ją reaktywować za pomocą CFW na konsolach Fat i niektórych Slimach lecz akurat nie na tym.

Moim najnowszym modem jest za to PSP, kolejny cudowny sprzęt, niesamowite, że nawet wydany 7 lat później 3DS miał nadal słabszy procesor niż to cudo.
Napchane ono ma dużo emulatorów, zawsze nosze je ze sobą na dłuższe wypady poza domem.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 90
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: Modowanie, inaczej: odblokuj potencjał swej konsoli!

Post autor: Robson » 08 wrz 2022, 16:35

Pierwszym zmodowanym sprzętem było u mnie Nintendo Wii. Instalacja "homebrew chanel" jest całkiem prosta w przypadku klasycznego wydania konsoli. Dzięki temu mogę sobie ogrywać różne retro gierki na emulatorach. W sumie jest to teraz jedyna opcja biorąc pod uwagę fakt, że WiiShop został zamknięty (podajże) w 2019 roku.

Podobnie w późniejszym okresie zmodowałem PSP również w celu możliwości grania retro gierek + odblokowania emulacji PSX'a. Jako, że posiadany przeze mnie model E-1004 nie posiada modułu Wi-Fi, to ogrywanie gier z pierwszego PlayStation było możliwe na PSP tylko w ten sposób.

Moją kolejną ofiarą modowanie będzie PS3 Super Slim. Głównie dlatego, że dodatkowe mapy multiplayer z Uncharted 3 nie są już dostępne w PlayStation Store. Choć tutaj muszę trochę bardziej wgryźć się w temat modowania tego sprzętu, bo nie jest to już takie proste jak w przypadku konsol opisanych powyżej :D

Erwto

Re: Modowanie, inaczej: odblokuj potencjał swej konsoli!

Post autor: Erwto » 20 wrz 2022, 14:22

Brakuje tutaj informacji o możliwości modowania PS4 za pomocą HENa.
Każda PS4 z software 9.00 lub niższym może być poddana procesowi jalibreaka.
Moja PS4 Slimka siedzi na 6.72 HEN ;)

Awatar użytkownika
Hitomi
Posty: 11
Rejestracja: 07 mar 2023, 20:35

Re: Modowanie, inaczej: odblokuj potencjał swej konsoli!

Post autor: Hitomi » 14 sty 2024, 10:07

w przypadku xboxa 360 musimy zadać sobie pytanie jaką rewizję posiadamy żeby rgh bo tak nazywa się ten mod działał jak najlepiej, już jakiś czas temu wyszła wersja trzecia wymagająca tylko dwóch kabelków i raspberry pi pico,robiłem chociaż moja płyta była dość wybredna,nie polecam używać skrętki bo jest za gruba i można urwać pady, chyba że jako przewody do programatora to ok,na yt retropi3rdolnik pokazał jak przeprowadzić tego moda w wersji 4gb
lucky star

ODPOWIEDZ