PlayStation 2 Fat czy Slim

W tym miejscu możemy porozmawiać o konsolach oraz o grach - niezależnie czy komputerowe, czy też konsolowe.
ClubRocker
Posty: 86
Rejestracja: 30 mar 2018, 22:26
Lokalizacja: In the middle of nowhere
Kontakt:

PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: ClubRocker » 26 kwie 2018, 19:17

Stoję obecnie przed dylematem jaki to model PS2 za niedługo wybrać. Osobiście będzie to moja druga "czarnulka" bo w pierwszej (FAT) spaliła się płyta główna :cry: .Nie wiem czy mam tutaj się kierować nostalgią czy mniejszymi gabarytami :D . Mimo że PS2 stosunkowo nie psuje się, to który według was z tych modeli jest mniej awaryjny? Jeszcze wchodzi też kwestia który model będzie łatwiej przerobić, z zaznaczeniem że chodzi mi o przerobienie na region free A NIE URUCHAMIANIE NIELEGALNYCH KOPII GIER! Poza tym planuję dokupić tzw. PS2 to HDMI, by móc podłączać go do monitora z HDMI. Uważacie że taki "bajer" to będzie dobra inwestycja czy może od razu lepiej zakupić kabel Component? :?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2018, 20:58 przez ClubRocker, łącznie zmieniany 1 raz.
The answer is always:

IDK : - (

Erwto

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: Erwto » 26 kwie 2018, 20:54

Zdecydowanie poszedłbym w slima ze względu na mniejszą awaryjność podzespołów ;)
Nie wiem jak to jest z regionem ale można wgrać na kartę ps2 taki system jak FreeMcBoot, pozwala on uruchamiać prawdopodobnie gry z każdego regionu i też kopie zapasowe gier. :twisted: Słyszałem że model SCPH-9000x ma najnowszy bios który nie przyjmuje tego FreeMcBoot'a miej to na uwadze. ;)

ClubRocker
Posty: 86
Rejestracja: 30 mar 2018, 22:26
Lokalizacja: In the middle of nowhere
Kontakt:

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: ClubRocker » 26 kwie 2018, 21:11

Z tego co wiem to FreeMcBoot odpala bez problemów gry z innych regionów, ale nigdy się tym nie zajmowałem, bo jak miałem wówczas FAT'a to był modchip który mi w zupełności wystarczał. Chodzi mi bardziej o to na który model będzie mi łatwiej zainstalować taki SoftMod :D. I tak SCPH-9000x ma zmodyfikowany bios który odrzuca takie FreeMcBoot'y gdy tylko takowe wykryje. Także wiem że jeśli slim to nie ten model ;)
The answer is always:

IDK : - (

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: Piteusz » 26 kwie 2018, 21:34

Sprawa jest taka. Fat, fat i jeszcze raz fat. Aczkolwiek zapomnij o graniu z płyty, gdyż chyba we wszystkich możliwych fatach na świecie padły lasery, albo są tak zaorane, że tylko zasiać i kukurydza urośnie. O ile nie zdobędziesz ps2 fat, nowej w pudełku, nie masz co liczyć na ogrywanie jakichkolwiek gier, o ile nie są w perfekcyjnym stanie. Niemal wszystkie mają wypalone lasery, problemy z czytaniem płyt CD (gier na niebieskich płytach) lub nawet oryginalnych DVD9 (tekken 5 mi nie chodzi na fatach a na slimie odpala się od razu).

Sam sporo kombinowałem z FreeMcBoot i niestety nie mogę powiedzieć, że on od razu odpala gry z innego regionu. Musisz zrobić iso na początek. To jest wymagane, inaczej nie masz opcji, byś zagrał na tej modyfikacji. Jedyny sposób na odpalanie międzynarodowych gier to swaptrick lub modchip. Pierwszy odradzam, bo płyty się zużywają w ekspresowym tempie, nawet jeżeli jesteś ninja. Drugi też odradzam, bo jest to obecnie bardzo drogie a po drugie doprowadza to do dużo szybszego zużycia komponentów. Napęd dvd Ci pójdzie po 2 miesiącach a płyta główna po roku.

Ja rozwiązuję problem tak - używam PS2 fat. Jakiejkolwiek, by miała wejście na dysk. Znajduję dysk na ATA. Kupuję na aliexpress podróbę adaptera HDD lub na allegro za miliony złotych oryginał. Podłączam go do konsoli, znajduję (lub kupuję na allegro) kartę z freemcboot i dodaję do konsoli. Do ładowania gier z hdd lub usb służy OPL - Open PS2 Loader. Płyty najlepiej zgrywać jest bezpośrednio na kompie. Kupujesz adapter ata do swojego kompa lub wygrzebujesz starego kompa z takim złączem, podłączasz i działasz wedle tego poradnika. Gry będą w taki sposób odpowiednio "zainstalowane" na dysku, a nie będą odczytywane jako ISO. Przez co gry mają absurdalnie szybki transfer. Taki Tekken 5 ładuje planszę w mniej niż sekundę, nawet portrety na początku walki nie nadążają za ekranem :D. Do niektórych gier trzeba wręcz przykręcać prędkość, bo gubią się w zbyt szybkim odczycie. Przykład to Tales of the Abyss.

Jak również nie kupuj adaptera hdmi. Kup duuuużo tańsze i milion razy lepsze rozwiązanie - kabel component. Nie istnieje nalot na input laga oraz też obsługują HD. Aczkolwiek bardzo nie zalecam hd na ps2, bo pikseloza Cię zabije. Serio, obraz jest tak skandalicznie brzydki, źle przeskalowany i okropny, że aż szybciutko powrócisz do rozmytego i ładnego 640x480 (component jest mniej rozmyty niż composite i dodatkowo ma bardzo śliczne kolory, więc tak czy siak zyskasz na kupnie kabla component). Na FreeMcBoot istnieje specjalny program, który potrafi zmieniać obraz na różne rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Program zwie się GSM. Graphics Synth Mode. Chyba. Nie jestem pewny. On zmusza ps2 do wyświetlania gier w natywnym 1080p. Aczkolwiek gry nadal się renderują w 480p, bo wszystko zależy od developerów, w jakiej rozdzielczości generują obraz. Jak gra nie obsługuje 1080p, to po prostu nie obsługuje. Nawet gry, które oficjalnie obsługują - nadal renderują obraz w 480p. Więc na kij Ci HD w tych grach. Piksele są wielkości paznokci :D

ClubRocker
Posty: 86
Rejestracja: 30 mar 2018, 22:26
Lokalizacja: In the middle of nowhere
Kontakt:

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: ClubRocker » 26 kwie 2018, 22:47

O tym adapterze miałem na myśli to bym mógł łatwo podłączyć czarnulkę pod monitor poprzez HDMI, ale wychodzi na to że mózg musiał mi się wyłączyć i zapomniałem że to przecież w HD będzie to wyglądać jak kupa, bo czytałem kiedyś o tym :lol:. Z tej kwestii wychodzi na to że component to najlepsza opcja :D

Ciekawa opcja z FAT'em, aczkolwiek to trochę dużo kombinowania. Wiem że sprawne lasery w grubych modelach to gatunek wymarły. Modchip znów zabije mi kolejną konsolę jak będę z niej często korzystać, a trochę mi żal nośników przy swap magicami/trickami (chodź swaptrick chyba nie działa z grami na PS2, a jesli już to zadziała tylko z grami na PSX). Ponadto nowa gra to konieczność każdorazowej instalacji jej przez PC, a i czasy ładowania jak mówisz może są szybkie jak błyskawica, ale trzeba jak wspomniałeś w niektórych bawić się w zmniejszanie transferu (chodź może to nie jest trudny wyczyn),a dla mnie nie wygląda to fajnie np, jak taki tekken 5 ładowałby się w pół sekundy(wiem że to nieco czepialstwo, ale wolę taki oldschool'owy klimat czekania aż załaduję się coś z napędu :D).

I jak tu żyć? :(

Czy istnieje może jakiś inny sposób gdzie mógłbym jednak używać z płytek, ale najlepiej przez softmod?
The answer is always:

IDK : - (

Erwto

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: Erwto » 26 kwie 2018, 22:54

Jeśli Cię to interesuje i masz sprzęt odpowiedni możesz skorzystać z PCSX2.Będziesz miał zarówno dostęp do HD i brak problemów z awaryjnością.

ClubRocker
Posty: 86
Rejestracja: 30 mar 2018, 22:26
Lokalizacja: In the middle of nowhere
Kontakt:

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: ClubRocker » 26 kwie 2018, 23:55

Póki nie mam PS2 to korzystam z tego emulatora bardzo okazjonalnie, ale dla mnie jednak emulator to nie to samo co realny sprzęt :D . Dlatego jednak zdecyduję się na tą opcję jaką zaproponował Piteusz. Będe musiał iść na
pewne kompromisy ale koniec końców lepiej będzie się to prezentować niż emulator ;)
The answer is always:

IDK : - (

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: Piteusz » 27 kwie 2018, 07:57

Zbyszek, don’t be lazy. Jest to wbrew pozorom bardzo łatwy proces i tak wygodny, ze nie wrocisz na płyty :D. A przykręcanie jest ultra proste, musisz po wybraniu gry wejść w ustawienia tytułu i wybrać prędkość dvd i tyle :D. OPL ma bardzo dużo opcji i jest bardzo łatwy w obsłudze. Zawsze możesz tez iso na pendrive wrzucać, ale musisz tym samym narzędziem je „instalować”, bowiem fat32 (wymaganie ps2) nie obsługuje plików większych niż 4 gibony. A tak się składa, ze 90% gier waży więcej niż 4gb. Nie uciekniesz od tego :P. A i tak kompatybilność z OPLem jest tak ogromna i znakomita, że emulatory to padaka w wersji alpha przy nim. Jest to po prostu najlepszy sposób na konserwację zabytku techniki jakim jest PS2. Dzięki temu konsola przeżyje lata. O i info - znalazłem na aliexpress podroby adapterów, ale w wersji SATA. Teraz nie masz już wytłumaczenia, by nie spróbować :D. Możliwe, ze tez zrobię na ten temat filmik. Miałem w planach nawet. Ale potrzebuje karty przechwytującej analogowy sygnał. A takich jest mało :(.

ClubRocker
Posty: 86
Rejestracja: 30 mar 2018, 22:26
Lokalizacja: In the middle of nowhere
Kontakt:

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: ClubRocker » 28 kwie 2018, 11:58

Rzeczywiście chyba nie mam już wytłumaczeń by nie spróbować tego rozwiązania przy Fat'cie :D, aczkolwiek czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o dyski, czy mogę np. wpakować 1TB na SATA i będzie to działać z PS2? I Chętnie zobaczyłbym taki filmik na twoim kanale ;)
The answer is always:

IDK : - (

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: PlayStation 2 Fat czy Slim

Post autor: Piteusz » 28 kwie 2018, 12:10

Nie mam co prawda adaptera sata, ale wiem, że nie ma ograniczeń. Do swojej ps2 mam włożone 500gb. Mam na dysku około 20 gier... chyba. Część przegrałem sobie od kolegów, a kolejna część to moja kolekcja. Były tam też piraty, ale nie mam sumienia, by w nie grać :(. Dlatego jeszcze nigdy nie przeszedłem persony 2. Bo zdobycie jej jest niemożliwe a wersja na psp innocent sin kosztuje... za drogo jak na emulowaną grę na vicie :D. Ale chyba w amerykańskim szopie jest ps2 classic persona 2 eternal punishment - czyli ta, której koniec jest kanoniczny. Jak będę miał czas, to pokażę. Aczkolwiek muszę też ożywić instalkę z windowsa XP na starym kompie, inaczej nie pokażę nagrywania gier. Kurdełe, muszę to jakoś przygotować. Chyba w następnym tygodniu, by się pojawił. Mogę też pokazać, jak uruchamiać gry z PSXa, ale jest to troszkę "tricky". Aczkolwiek, jak złapiesz konstrukcję mini-unixa w ps2, to będzie to też prościutkie.

ODPOWIEDZ