Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Forum poświęcone wszelakiej tematyce multimedialnej. Chcesz porozmawiać o muzyce lub też podzielić się śmiesznym obrazkiem/filmikiem? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 156
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: lugiuno » 07 wrz 2023, 15:01

Stasieusz pisze:
07 wrz 2023, 13:03
xp234 pisze:
06 wrz 2023, 22:09
Stasieusz pisze:
06 wrz 2023, 21:39


Te głośniczki wyglądają, jak te chińskie z allegro za 8 zł ;).
Trochę tak, ale pomimo wyglądu grają o wiele razy lepiej od takich. ;)
Zapewne dlatego, że są markowe i kiedyś wszystko było lepszej jakości, a dzisiaj? Brak słów... :roll:
Dzisiejsza elektronika jest tak bardzo niezawodna, jak to tylko możliwe - to że dzisiaj sprzęt wydaje się dużo bardziej awaryjny wynika głównie z tego, że przede wszystkim urządzenia są dużo bardziej skomplikowane i co za tym idzie - jest dużo więcej punktów gdzie sprzęt może się zepsuć

A postarzanie produktów to taka trochę... półprawda - nie dlatego, że producenci silą się, żeby sprzęt był wyliczony na masowe padanie po gwarancji (bo to więcej roboty i kosztów paradoksalnie), a dlatego, że istnieją bardziej subtelne i prostsze metody na wymuszenie zmiany

Altair
Posty: 130
Rejestracja: 15 sie 2023, 14:44

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: Altair » 07 wrz 2023, 16:46

Czasy mamy nastawione na konsumpcję, więc wszystko zrobione tak, by jak najwięcej kupować.

Altair
Posty: 130
Rejestracja: 15 sie 2023, 14:44

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: Altair » 17 wrz 2023, 12:57

Mój ostatni zakup to magnetowid Panasonic Nv-Hs 950.

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: Stasieusz » 17 wrz 2023, 13:36

Nie wiem, czy mogę go nazwać retro, ale najnowszy to on nie jest :P.

Odtwarzacz DVD Manta 050S

To DVD dostałem bodajże od mojego starszego brata ciotecznego. Dużo z niego korzystałem. Nawet kiedyś je uszkodziłem wkładając wtyczkę USB-C do portu USB :P. Poszło z dymkiem, ale dałem je wujkowi do naprawy i działa. Po uszkodzeniu DVD dalej działało, ale po otwarciu widoczna była uszkodzona ścieżka. Jaka dokładnie to nie pamiętam, ale mam notatkę serwisową ;).

Przykładowy obrazek z neta:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 117
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: Kuba83 » 13 paź 2023, 19:57

Witam!
Piszę po bardzo długim czasie, w marcu już mi 40-stka stuknęła. :lol: :lol:
Zbieram sprzęt UNITRA i robię swoje konstrukcje, głównie lampowe i na retro półprzewodnikach(nienawidzę śmieci z Aliexpress, w 80% wadliwych bubli), zrobiłem otóż taki mały, lampowy wzmacniacz, nie jest to moja konstrukcja, tylko projekt znanego projektanta z dziedziny Audio lampowego.
W kwietniu i maju kupiłem w sumie 5 par lamp z okresu II wojny światowej, lampy to są brytyjskie, wojskowe EL32, tu w wykonaniu do central telefonicznych i oznaczone VT52. Jest to praprzodek EL95, lampy powszechnie stosowanej w radiach lampowych stereo w latach 60-tych.
Przy konstruowaniu wzmacniacza nie podłączyłem napięcia na anodę jednej z lamp, wskutek czego uległa zniszczeniu, spaliłem siatkę ekranującą.....tak się robi w piekle domowym.
Jest jedna lampa na kanał, czyli około 2W, mało ale tyle starczy, transformatory głośnikowe są Philipsa a sieciowy z magnetofonu Telefunken 85KL(dwa takie kupiłem), lampa pośrodku to przedwzmacniacz, w tej roli rosyjska 6N2P w wykonaniu militarnym.
Wzmacniacz na wytrawionej płytce drukowanej, zasilacz też.
Lampa po lewej przy obudowie trafa, to bimetalowy, próżniowy przekaźnik czasowy XT45A (też militarna lampa, opóźnienie załączania napięcia anodowego), wojskowe są kontrolki, włączniki i wskaźniki, wszystko sam robiłem, obudowa z odpadów(stary wzmacniacz od szafy grającej z początku millenium).
wzmacniacz.jpeg
wzmacniacz.jpeg (213.83 KiB) Przejrzano 10951 razy
Był mały zgrzyt, bo musiałem inne transformatory podłączyć ale słucha się bardzo przyjemnie.
I copowiecie na takie cudo?

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 117
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: Kuba83 » 13 paź 2023, 20:10

Witam!
Jeszcze takie coś zrobiłem, konstrukcja wzmacniacza oparta na rozwiązaniach z czasów Beatlesów , stosowano to w radiach samochodowych, wszystko sam robiłem.
78.jpeg
78.jpeg (150.88 KiB) Przejrzano 10950 razy
8.jpeg
8.jpeg (214.66 KiB) Przejrzano 10950 razy
Tutaj więcej mocy, bo 5W na kanał.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: Piteusz » 13 paź 2023, 21:39

Kuba83 pisze:
13 paź 2023, 20:10
Witam!
Jeszcze takie coś zrobiłem, konstrukcja wzmacniacza oparta na rozwiązaniach z czasów Beatlesów , stosowano to w radiach samochodowych, wszystko sam robiłem.
Ciekawe. Wpływa to jakoś na charakterystykę dźwięku?

Awatar użytkownika
Kuba83
Posty: 117
Rejestracja: 16 lis 2021, 22:38
Lokalizacja: Dolna Grupa

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: Kuba83 » 15 paź 2023, 23:01

Piteusz pisze:
13 paź 2023, 21:39
Kuba83 pisze:
13 paź 2023, 20:10
Witam!
Jeszcze takie coś zrobiłem, konstrukcja wzmacniacza oparta na rozwiązaniach z czasów Beatlesów , stosowano to w radiach samochodowych, wszystko sam robiłem.
Ciekawe. Wpływa to jakoś na charakterystykę dźwięku?
Witam!
Oba wzmacniacze to wzmacniacze pracujące w "audiofilskiej" klasie A, nie AB jak domowe wzmacniacze, czy też "cyfrowe" badziewie w klasie D, jakim napchany jest nowy sprzęt.
Lampowe czy tranzystorowe układy tego typu pobierają tyle samo prądu przy maksymalnej głośności, co przy całkowitej ciszy na wejściu, są przez to nieekonomiczne, marnują energię elektryczną i zostawiają "ślad węglowy".
Dlatego zostały wyrzucone ze "zwykłego" sprzętu, zostając tylko w sprzęcie dla bardzo majętnych ludzi.
A jak to gra?
Ano gra specyficznie, bardzo ciepłym dźwiękiem, tranzystorowy brzmi jak stare radia samochodowe z lat 1960-1974, brzmienie bardzo podobne do lampy, bogate w harmoniczne.....teoretycznie to bardzo złej wzmacniacze, praktycznie idealnie pasujące do ludzi obdarzonych słuchem muzycznym.
Lampowy gra jak radio u Babci, takie z zielonym "oczkiem magicznym", to to właściwie wzmacniacz takiego radia, ale w wersji stereo i pozbawiony uciążliwego buczenia 50Hz, które było kiedyś słyszalne z powodu fatalnego stanu elektrolitów w zasilaniu i byle jak prowadzonej masy.
Zresztą wielu kojarzy stare, buczące wzmacniacze na dworcach PKP czy PKS, tudzież zużyty sprzęt na apelach w małych szkołach, gdzie lampowe wzmacniacze były powszechnie za czasów, gdy do tych szkół chodzili dzisiejsi ludzie 40+.
Z tym lampowym, to z głupoty spaliłem transformator i zniszczyłem lampę, reszta poszła "od kopa", nie sprawiając problemu z uruchomieniem.
Teraz mi ten lampowy przygrywa, podłączony do All in One Lenovo, jednak nie retro(Core i3 czwartej generacji w serii U- bebechy laptopa), słucham pisząc ten post.
Kolumny mam z przełomu lat 70/80-tych, które przyszły do mnie ze Śląska i druga para(schowane) ze Świdnicy.
Jeśli ktoś ze Śląska pamięta radio REMA Toccata 940, dostępne w PRL-oswkich sklepach dla górników, to wie doskonale jak to gra, ja mam amplituner, dwie pary kolumn, i parę zapasowych głośników wysokotonowych eliptycznych(kiedyś nie było tytanowych kopułek jak obecnie- te głośniki wyglądają jak stary głośnik od lampowego telewizora czy taki z Malucha, tyle, że całkowicie zabudowany od tyłu).
Mam w planach kolejne, ciekawe wzmacniacze, oparte o technologie z minionej epoki, wykonałem od podstaw jeden wzmacniacz lampowy, drugi wykonałem z KIT-u AVT-2754, z którego montażem ma problem wielu inżynierów, w obu wzmacniaczach pracują rosyjskie, militarne odpowiedniki EL84, są to lampu 6P14P-EV, które mają gwarantowane 10000h trwałości, co stanowi 10 razy tyle, co wersje "cywilne". Zresztą ten ze zdjęcia też ma tak samo długowieczne lampy, przeznaczone do wojskowych systemów telekomunikacyjnych podczas II W.Ś,

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 252
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: Stasieusz » 18 mar 2024, 16:34

Takie oto radyjko na baterie marki Trident. Dostałem je od babci na dzień chłopaka 8-). Jak dla mnie, bardzo fajnie gra i jest dobrej jakości. Żeby nie było, jest stare, a nie nówka sztuka nie śmigana :P.
Załączniki
1000033495.jpg
1000033495.jpg (81.3 KiB) Przejrzano 149 razy
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2024, 21:42 przez Stasieusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
KasztanRóżowy
Posty: 14
Rejestracja: 02 sie 2021, 08:49
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Pokaż swój (retro) sprzęt Audio-Video

Post autor: KasztanRóżowy » 18 mar 2024, 17:06

Wiesz, że możesz wrzucić zdjęcie jako załącznik na forum a nie oddzielnie na GG Dyska. Nie że coś mam do ciebie, po prostu tak jest lepiej.

ODPOWIEDZ