Muzyka lat 80. (Zagraniczna)

Forum poświęcone wszelakiej tematyce multimedialnej. Chcesz porozmawiać o muzyce lub też podzielić się śmiesznym obrazkiem/filmikiem? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Trocisz
Posty: 200
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Kontakt:

Muzyka lat 80. (Zagraniczna)

Post autor: Trocisz » 23 kwie 2018, 15:32

Dobry! Tutaj "zarzucamy" linki do klasycznych/kultowych oraz tych mało znanych piosenek (zagranicznych!) lat 80.
(Najlepiej po kilka/kilkanaście aby nie było tu za dużo syfu w przyszłości ;))

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Muzyka lat 80. (Zagraniczna)

Post autor: Piteusz » 23 kwie 2018, 22:47

Mało znanych piosenek? Oja Oja! To moja specjalność! A szczególnie, że lata 80te miały bardzo dużo fajnej muzyki. Dziś lekko opiszę parę piosenek, które są warte uwagi!

Post-Punk
Znakomity gatunek. Praktycznie cały rock z lat 80tych i duża część wczesnej elektroniki opiera się na post-punku. Skupię się teraz na moich dwóch ulubionych zespołach z tego gatunku:
Joy Division - Dead Souls - Piosenka bardzo dobrze ukazuje kierunek rocka w latach 80tych. Aczkolwiek trzeba posłuchać więcej utworów tego zespołu, by zrozumieć, jak bardzo to wszystko jest podobne :D. Ostatecznie ewulowała taka muzyka w New-Wave.
Killing Joke - Complications - Killing Joke reprezentował dużo bardziej mroczną wersję post-punku, która ostatecznie wyewulowała w Cold-Wave.
Joy Division - Love Will Tear Us Apart - Abba, Modern Talking, Depeche Mode, Dead of Alive anybody?
Talking Heads - Burning Down the House - Kolejny utwór, który tym razem wpływa na rozwój "electro" :D

Metal
Heavy Metal to za mało. Wczesne lata 80-te to narodziny Thrash Metalu, czyli mieszaniny punka i heavy metalu. Najbardziej popularny zespół reprezentujący ten gatunek to Metallica, ale o niej nie będziemy teraz mówić.
Anthrax - Among the Living - Jest coś niepokojącego w tym utworze. Prócz tego, że jest bardzo szybki i agresywny, zawiera mądry tekst. "I'm a man with the power, among the living, follow me or die" - jest to motto, którego jako youtuber nigdy nie będę się trzymał.
Megadeth - Good Mourning/Black Friday - Kapitalizm to lepsza forma anarchii. Wygrywa najsilniejszy ORAZ najmądrzejszy.
Celtic Frost - Circle of the Tyrants - W latach 80tych jeszcze nie było wyraźnego podziału na death metal i black metal. Dlatego zespoły bardzo często grały jedno i drugie na raz. Tak jak tu. Uwaga: Okładka zawiera elementy, które mogą urazić chrześcijan.
Bathory - Enter the Eternal Fire - Metal jest wojną, więc pompuj rower dla szatana. Black metalowa piosenka nagrana w czasach, gdy liczyła się atmosfera i bunt przeciwko ślepej wierze społeczeństwa, nie show i szokowanie starszych pań. Chociaż bardziej wolę nowsze Bathorego. Np. Hammerheart lub Nordland. Są dla mnie - osoby, która lubi melodię - dużo lepsze i bardziej przystępne.

Polski Rock
A może coś z polskiego rocka? Większość to post-punk, więc porównujcie do pierwszej kategorii :D.
Brygada Kryzys - Przestań Śnić - Strasznie hałaśliwa i psychodeliczna piosenka. Doskonale ukazuje, co się działo w latach 80tych. Szkoda, że większość nakładu tego albumu w wersji winylowej z lat 80-tych poszło na guziki i gumiaki. Podobno...
Siekiera - Bez Końca - Nowa Aleksandria najlepsza polska płyta z gatunku Cold-Wave. Koniec i kropka.
Republika - Układ Sił - Bardzo mało znany utwór Republiki, a znakomity. I bardzo mistyczny.
Mech - Piłem z Diabłem Bruderschaft - Zabawne jest to, że ten zespół nagrał soundtrack do Painkillera 20 lat po wydaniu tego utworu. Oryginalne utwory są na prawdę znakomite i to kolejny mój ulubiony polski zespół. A zabawne jest to, że nazwa zespołu pochodzi od "Mchu" nie od "Mecha" :D. Serio :D.

Elektronika
Tutaj będzie mało, bo większość wolałbym zamieścić w pioseneczkach z lat 90tych :D. Ale trochę napiszę.
Aphex Twin (lub AFX) - Analogue Bubblebath - Weźcie kurde nagrajcie coś takiego w wieku 16stu lat. Serio. Robi wrażenie. Sam mini-album został wydany w 91 roku, aczkolwiek nagranie pochodzi z 85 lub 87 roku :D. I od tamtych lat było i tak rozprowadzane po różnych kompilacjach i kasetach. Aphex Twin to jeden z ojców nowoczesnej, artystycznej muzyki elektronicznej oraz ambientu. Nagrał najlepszą płytę elektroniczną ever - Selected Ambient Works 85-92. Pozycja obowiązkowa dla każdego. Dosłownie każdego.
Juan Atkins - Techno City - No i patrz, pierwszy utwór techno ever. Albo utwór od którego pochodzi nazwa "techno". Wczesne techno było tak dziwne, że obecnie zwane jest w kręgach elektronicznych jako "detroid techno". Polecam poczytać moją notkę na blogu o elektronice :D. A i utwór został wydany w 1984, nie 1995 :D.
Commodore 64 - Cosmic Bakery Loader Tune - Tutaj dowolny utwór z komputera C64. Może być również motyw z Arkanoida, który jest absolutnie badass. Albo może Monty on the Run? Chyba nie muszę mówić, jak muzyka z komputerów 8-bitowych i 16-bitowych wpłynęła na elektronikę? :D

No, tyle wystarczy. Jest jeszcze jedna kategoria. Nazwałbym ją "inne" i moim zdaniem jest najciekawsza. Ale napiszę o niej później. Bo muszę spać, gdyż jutro robota. Polecam się póki co zapoznać z powyższymi utworami :D.

sebastian
Posty: 17
Rejestracja: 12 kwie 2018, 10:04

Re: Muzyka lat 80. (Zagraniczna)

Post autor: sebastian » 27 kwie 2018, 14:25

Moja ulubiona piosenka z lat 80 a boardziej z przełomu lat 70/80 to Giorgio Moroder - Chase

ODPOWIEDZ