Zgrywanie VHS

Forum poświęcone wszelakiej tematyce multimedialnej. Chcesz porozmawiać o muzyce lub też podzielić się śmiesznym obrazkiem/filmikiem? Zapraszamy tutaj!
Erwto

Zgrywanie VHS

Post autor: Erwto » 05 sie 2022, 10:24

Cześć, :D

stoję przed problemem przeniesienia zawartości kasety VHS do bardziej bezpiecznego miejsca jakim jest dysk HDD tylko mam dylemat jak to dobrze zrobić.
Mój pomysł to zamówić grabber MEDIA-TECH MT4169 i przez program OBS zgrać z magnetowidu kasetę.
Jednak boje się o desynchronizację obrazu z dźwiękiem, dlatego też pytanie czy nie lepiej poszukać jakiejś karty TV lub karty graficznej. Ponoć w latach gdy ATi jeszcze istniało, to Radeony miały taką możliwość zgrywania VHSów w dobrej jakości.
Ale to tylko moje takie luźne przemyślenia, może ktoś tutaj z forumowiczów robił już taką akcje i podzieli się doświadczeniem jak najlepiej zgrać takie kasety.

Dziękuje za przeczytanie i prosiłbym o jakieś porady.

Pozdrawiam.

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: KtosNowy » 06 sie 2022, 01:16

Akurat robiłem kilka miesięcy temu akcję zgrywania kaset VHS i chętnie podzielę się moim doświadczeniem.

Jeśli chodzi o MEDIA-TECH MT4169, to po zdjęciach na Internecie widzę, że jest bardzo podobny do urządzenia EasyCAP, które kupiłem jakiś czas temu. Niestety stwierdzam, że tego typu tanie grabbery totalnie do niczego się nie nadają (chyba że jako zabawka :) ), w systemie wyświetla się on jako "USB2.0 PC CAMERA" i pozwala na zgrywanie maksymalnie w rozdzielczości 640x480 - niżej niż europejski standard PAL 720x576, sam obraz ma mocno "rozjechany" kontrast i kolory. Dźwięk ma mocne przestery. Jednym słowem - tragedia.
klatka.png
Klatka z filmu zgranego "cudacznym" grabberem EasyCAP
klatka.png (301.15 KiB) Przejrzano 9364 razy

Pomijając "profesjonalne" rozwiązania, bardzo dobrą jakość obrazu uzyskałem na kartach telewizyjnych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że najlepiej współpracują one z systemem Windows XP. Są różne rodzaje kart telewizyjnych. Osobiście posiadam kartę z układem PHILIPS SAA7134, moim zdaniem warto takich poszukać na Allegro. Zapewniają najlepszą jakość.
https://allegrolokalnie.pl/oferta/tuner ... 4rfpro-pci
Ta z aukcji powyżej jest dosyć podobna do mojej, czasami można znaleźć inne modele innych producentów, jednak wyglądają one zwykle tak samo i również powinny działać tak samo. W przypadku karty z linku potrzebna będzie chyba przejściówka Cinch > Jack 3,5mm, aby podłączyć przewody audio.

Do obsługi takiej karty najlepszy będzie komputer z systemem Windows XP oraz program VirtualDub. Najlepiej jakby komputer posiadał dyski SATA i miał przynajmniej procesor Core 2 Duo. Program VirtualDub jest dosyć skomplikowany, jednak po odpowiednim ustawieniu powinien być niezawodny.

Niestety to rozwiązanie ma taką wadę, że przy bardziej zniszczonych kasetach program jest w stanie "gubić" klatki i zdesynchronizować obraz z dźwiękiem, jednak udało się mi ustawić program w sposób, który znacznie minimalizuje ten efekt.

Warto też wspomnieć o tym, że w przypadku programu VirtualDub najlepiej zapisywać wideo w "surowym" formacie bez kompresji, a dopiero później za pomocą programu HandBrake kompresować go do MPEG4 i usuwać przeplot. UWAGA! W moim przypadku plik nieskompresowanego wideo o długości 3 godzin zajmował prawie 80GB :!: Oczywiście, po procesie kompresji miał on około 8GB, więc taki rozmiar ma jedynie plik "przejściowy".

Nie będę ukrywał, że mój proces zgrywania kaset VHS jest czasochłonny i skomplikowany, jednak opracowałem go metodą prób i błędów. Jego rezultaty są prawie idealne, wideo ma jakość niczym ze studia telewizyjnego i ma pełne 50 klatek na sekundę. :D Jako dowód załączam do posta archiwum .ZIP z próbką filmu zgranego tą metodą.

Właściwie do tego procesu należy wyposażyć się jedynie we wspomnianą wcześniej kartę telewizyjną, odpowiednie oprogramowanie, komputer z epoki no i oczywiście cierpliwość. :)

W razie czego chętnie podzielę się moimi ustawieniami wyżej wymienionych programów.
Załączniki
probka.zip
Próbka filmu zgranego z kasety za pomocą mojej metody
(13.88 MiB) Pobrany 284 razy

Erwto

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: Erwto » 08 sie 2022, 09:06

Dzięki za ten obszerny post.
Chciałbym Cię prosić o podanie dokładniej nazwy tej karty którą posiadasz, oraz screenshot ustawień programu VirtualDub jeżeli jeszcze go masz.
Co do sprzętu, jestem w posiadaniu komputerów obsługujących XP o procesorach Q8200 lub Athlon II x4 640 myślę że to chyba wystarczające jednostki.

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: KtosNowy » 08 sie 2022, 10:23

Osobiście posiadam kartę którą można znaleźć w Internecie pod nazwą KNC ONE TV (aczkolwiek gdzieś widziałem takie z podpisem MEDION 7134 itp.), wygląda ona tak:
1.jpg
Zdjęcie karty
1.jpg (1.24 MiB) Przejrzano 9327 razy


UWAGA :!: Karta posiada w sobie jedynie złącza antenowe, żeby podłączyć dowolne źródło obrazu potrzebny jest taki śledź:
2.png
Śledź wymagany do podłączenia sygnału wideo do karty.
2.png (239.18 KiB) Przejrzano 9327 razy


Niestety, nie udało się mi takiego znaleźć, ale pod nazwą "Panel multimedialny" znalazłem na OLX panel z komputera Medion, który posiada takie same wtyczki, jak ten ze zdjęcia wyżej (prawdopodobnie Medion również produkował i stosował w swoich komputerach te karty telewizyjne). Niestety pomimo wyglądu, nie pasuje on do zatoki 5,25" i musiałem go przymocować za pomocą kleju na gorąco w kreatywny sposób.
3.jpg
"Hakerski" sposób montażu panelu z komputera Medion.
3.jpg (95.75 KiB) Przejrzano 9327 razy


Przy okazji załączę do tego posta wersję VirtualDub, której używam oraz sterownik do mojej karty (i prawdopodobnie innych podobnych kart), który zdaje się działać najstabilniej.

(Zrzuty z konfiguracji programu zamieszczę w osobnym poście, ponieważ będzie ich dużo...)
Załączniki
KNC_DVR_BDA_Driver_MCE.zip
Sterownik, którego używam.
(382.18 KiB) Pobrany 259 razy
VirtualDub-1.9.11.zip
VirtualDub, którego używam.
(1.64 MiB) Pobrany 252 razy

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: KtosNowy » 08 sie 2022, 10:38

KONFIGURACJA PROGRAMU VIRTUALDUB cz 1.

Są to ustawienia, które współpracują u mnie najlepiej z kartą KNC ONE TV opartą na układzie Philips 7134.

Żeby uruchomić tryb zgrywania należy wybrać z menu File opcję Capture AVI...

Zakładka File
-Trzeba w niej jedynie wybrać plik, do którego program będzie zapisywać wideo, za pomocą Set capture file

Zakładka Device
-Trzeba wybrać urządzenie za pomocą którego zgrywa się obraz
1.JPG
1.JPG (15.86 KiB) Przejrzano 9327 razy

Zakładka Video
-Zaznaczyć Preview, żeby mieć podgląd obrazu
-Zakładka Compression... , jak sama nazwa wskazuje, dotyczy kompresji, najlepiej ustawić ją tak jak na zrzucie poniżej, wtedy program zapisuje obraz w formacie bezstratnym, który można będzie skompresować później za pomocą lepszych metod...
2.JPG
2.JPG (25.2 KiB) Przejrzano 9327 razy
3.JPG
3.JPG (60.14 KiB) Przejrzano 9327 razy
Dodatkowo w poprzedniej zakładce jest opcja Set custom format... w której trzeba wprowadzić format zgrywania, odpowiedni dla PAL na zrzucie poniżej:
4.JPG
4.JPG (39.96 KiB) Przejrzano 9327 razy
Ostatnio zmieniony 08 sie 2022, 11:18 przez KtosNowy, łącznie zmieniany 1 raz.

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: KtosNowy » 08 sie 2022, 11:17

KONFIGURACJA PROGRAMU VIRTUALDUB cz 2.

Zakładka Audio
-Zaznaczyć Enable audio capture, aby w ogóle nagrywać dźwięk
-Zaznaczyć Volume meter, UWAGA :!: Karty telewizyjne z układem Philips 7134 co prawda mają układ odpowiedzialny za zgrywanie dźwięku, ale żeby mieć jego odsłuch podczas zgrywania trzeba podłączyć ją do karty dźwiękowej odpowiednim przewodem. Jeśli nie dysponuje się kartą dźwiękową lub takim przewodem, przynajmniej na dole ekranu będą pokazane słupki, dzięki którym będzie można wywnioskować, czy dźwięk dobrze się zgrywa. Nie zalecam zaznaczania Enable audio playback, bo wtedy program może być niestabilny. :?
-W zakładce Compression... wyłączyć kompresję audio (jak na zrzucie poniżej)
-Trzeba wybrać urządzenie do zgrywania dźwięku, najlepiej kartę telewizyjną.
5.JPG
5.JPG (14.56 KiB) Przejrzano 9326 razy
6.JPG
6.JPG (31.85 KiB) Przejrzano 9326 razy

Zakładka Capture
-Najlepiej nie używać opcji Capture video, ponieważ (z tego co mi wiadomo) w programie VirtualDub są dwa tryby zgrywania (Debug mode i tryb normalny?), ten właściwy odpala się CHYBA klawiszem F6
-W zakładce Settings... wpisać liczbę klatek na sekundę. Jako że wideo jest interpolowane to należy wpisać 25, jak na zrzucie poniżej.
-Zakładka Timing... jest dosyć... Kontrowersyjna... Odpowiada ona za synchronizację wideo z dźwiękiem. Z moich doświadczeń ustawienia zależą od wielu rzeczy, więc najlepiej samemu poeksperymentować. Można też na początek spróbować ustawić tak jak u mnie.
-Zaznaczyć Show information panel, po prawej stronie pojawi się panel z informacjami o zgrywaniu, należy monitorować Frames inserted (klatki wstawione w przypadku dostania przez program obrazu o mniejszej ilości klatek na sekundę niż to powinno być) i Frames dropped (klatki skasowane w przypadku dostania przez program obrazu o wyższej ilości klatek na sekundę niż to powinno być). Frames dropped nie powinno być w ogóle, a Frames inserted nie powinno być większe niż około 30 klatek na godzinę. Jeśli pokazują się duże wartości, to znaczy że są POWAŻNE problemy z synchronizacją obrazu.
-Zaznaczyć Show Status bar
-Zaznaczyć Autoincrement filename after capture, ponieważ domyślnie jeśli zapomni się zmienić pliku do którego się nagrywało poprzednio (w menu File), a rozpocznie się nowe nagrywanie, to program skasuje poprzedni plik i stworzy nowy o tej samej nazwie. W ten sposób straciłem kiedyś kilka godzin pracy... :evil:
7.JPG
7.JPG (28.55 KiB) Przejrzano 9326 razy
8.JPG
8.JPG (15.62 KiB) Przejrzano 9326 razy
9.JPG
9.JPG (47.36 KiB) Przejrzano 9326 razy

...i to w zasadzie tyle jeżeli chodzi o konfigurację VirtualDub.

Dodam jeszcze, że jeśli dysponuje się nagrywarką DVD z epoki, to w przypadku problemów ze "skaczącym" obrazem warto przez nią "przepuścić" sygnał wideo (przewód wideo z magnetowidu do DVD, DVD ustawić na pokazywanie obrazu z wejścia, do którego się podłączyło magnetowid, a kabel z wideo z DVD do podpiąć do karty TV). Wiele z tych nagrywarek było zaprojektowanych do przegrywania kaset VHS na DVD i wykazują właściwości stabilizujące dla obrazu. Szczególnie znanymi w Internecie modelami są Panasonic ES10 oraz ES15. Ja posiadam model Panasonic ES15 i potwierdzam te informacje. Nie jest to co prawda sprzęt wymagany, ale jeżeli się chce bardziej "profesjonalnie" zgrać kasety to poprawia on znacznie jakość (o ile to dobrej klasy nagrywarka i sama nie niszczy obrazu). :)

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: KtosNowy » 08 sie 2022, 11:53

...jednak po pierwszym etapie zgrywania plik będzie wymagał dalszej obróbki. ;)
Jak wiadomo, kasety VHS w standardzie PAL są nagrywane w 25 klatkach na sekundę z interpolacją, czyli tak naprawdę "w świecie cyfrowym" klatek na sekundę powinno być 50. W naprawie tego pomoże program Handbrake z odpowiednimi ustawieniami - to już wykonujemy na "współczesnym" komputerze, zalecam przepiąć dysk z komputera na którym zgrywało się oryginalny plik, ponieważ jego rozmiar będzie ogromny.

KONFIGURACJA PROGRAMU HANDBRAKE

Zakładka Dimensions
-Należy ustawić rozdzielczość odpowiednią dla PAL (720x576) i upewnić się że nie są włączone żadne opcje przycinania krawędzi (domyślnie z jakiegoś powodu program chce u mnie obcinać kilka pikseli dolnej krawędzi :? )
1.PNG
1.PNG (42.87 KiB) Przejrzano 9325 razy

Zakładka Filters
-Zaznaczyć dokładnie tak jak na zrzucie. Dzięki temu interpolacja zostanie skutecznie usunięta! :)
2.PNG
2.PNG (32.81 KiB) Przejrzano 9325 razy

Zakładka Video
-Jeżeli dysponujemy kartą nVidia z funkcją NVENC, można ją włączyć wybierając enkoder H.265 (Nvidia NVEnc), znacznie skraca to czas zapisywania filmu. Jeżeli nie dysponujemy taką kartą, to należy wybrać H.265 (x264) lub MPEG4
-Zaznaczyć 50 klatek na sekundę i Constant framerate
-Wybrać Constant quality i ustawić na 20, odpowiada to za poziom kompresji obrazu
3.PNG
3.PNG (36.42 KiB) Przejrzano 9325 razy

Zakładka Audio
-W tej zakładce należy wybrać format kompresji dźwięku. Najlepiej ustawić to tak jak u mnie, dla uzyskania wyższej jakości.
4.PNG
4.PNG (32.07 KiB) Przejrzano 9325 razy
Ostatnie dwie zakładki są raczej nieprzydatne w przypadku zgrywania kaset.

Seria moich postów w tym temacie podsumowuje moje doświadczenie w zgrywaniu kaset VHS za pomocą komputera. :D

Zostawiam te posty w nadziei, że może ktoś kiedyś użyje tego tematu jako kompletnego poradnika. Oczywiście w razie dodatkowych pytań, udzielę informacji - o ile moja wiedza będzie wystarczająca.

Chciałbym też zaznaczyć, że nie jestem też profesjonalistą w dziedzinie zgrywania kaset, jedynie często się tym zajmuję. :)

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: Piteusz » 09 sie 2022, 07:56

Post, który zaprezentował użytkownik KtosNowy jest swietny. Chyba jeden z najlepszych sposobów na przegrywanie kaset.

Ja tez troszkę zarywałem kaset na kompa i wbrew pozorom - z programem OBS jest to mega proste. Z racji tego, ze na miksowaniu kaset Audio i Video (bez użycia komputera) się wychowałem - nie dodaje zbyt wielu programów.

Sam robiłem to EasyCapem i w zasadzie nim polecam. W porównaniu do droższych kart przechwytujących - nie ucina szumu i nie wstawia zamiast niego panelu kontrolnego „No Signal”. W OBS ustawiamy format PAL i sposób rozwiązania interpolacji. Do kaset polecam to rozwiązanie. Warto jednak to odznaczyć, gdy chcemy przegrać gameplay z jakiejś starej konsoli typu Pegazus.

Osobiście bym nie dodawał żadnego dodatkowego programu, bo ponowne enkodowanie sygnału analogowego powoduje jeszcze większa utratę jakości i klarowności. Wszystko poprzez OBS polecam robić. Każdy pamięta, czym kiedyś się kończyło przegrywanie wielokrotne kasety z kasety z kasety z kasety.

Video przegrywane EasyCapem:
https://youtu.be/wcxHJjiOpXM (YT nie jest taki, jak kiedyś)
https://youtu.be/Fg8zZJGvdRY (Neet)

Video przegrywane Avermedia (widać chwile panele kontrolne):
https://youtu.be/DQMrT_gfHWo (Komputer ze smietnika)

Z góry przepraszam za niski poziom powyższych filmów. Jestem osoba o bardzo słabym i głupim poczuciu humoru. Ale w kwestii technicznej - warto sprawdzić.

KtosNowy
Posty: 71
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: KtosNowy » 10 sie 2022, 00:07

Piteusz pisze:
09 sie 2022, 07:56
Sam robiłem to EasyCapem i w zasadzie nim polecam. W porównaniu do droższych kart przechwytujących - nie ucina szumu i nie wstawia zamiast niego panelu kontrolnego „No Signal”. W OBS ustawiamy format PAL i sposób rozwiązania interpolacji. Do kaset polecam to rozwiązanie. Warto jednak to odznaczyć, gdy chcemy przegrać gameplay z jakiejś starej konsoli typu Pegazus.
Hmmm... W moim egzemplarzu właśnie jest odwrotnie - w przypadku szumu traci on synchronizację i pokazuje niebieski ekran, co jest dosyć denerwujące. Karta TV, o której pisałem, nie pokazuje żadnych niebieskich ekranów i można za jej pomocą zgrać czysty, analogowy szum.

Spojrzałem dokładniej na mój model i jest na nim napisane "VideoDVR K336" - możliwe że trafiłem na coś innego. :?

Swoją drogą, inną "funkcją" tego urządzenia, o której zapomniałem wspomnieć, jest to, że niby ma dwa wejścia audio, jednak są one połączone ze sobą i sam dźwięk przechwytywany jest w mono.


Piteusz pisze:
09 sie 2022, 07:56
Osobiście bym nie dodawał żadnego dodatkowego programu, bo ponowne enkodowanie sygnału analogowego powoduje jeszcze większa utratę jakości i klarowności. Wszystko poprzez OBS polecam robić. Każdy pamięta, czym kiedyś się kończyło przegrywanie wielokrotne kasety z kasety z kasety z kasety.
Akurat VirtualDub został stworzony do pracy z magnetowidami. Wspomniałem nieco w moim poradniku, że najlepiej jest wybrać kompresję bezstratną Huffyuv. Jest on bezstratny - a zatem, jak nazwa wskazuje, zapisuje on wideo w surowym formacie, stąd też rozmiar pliku wynoszący około 20GB na godzinę filmu. Da się oczywiście doinstalować kodek H.264 do programu VirtualDub, jednak kompresja "w locie" na komputerze z systemem Windows XP nie jest dobrym pomysłem... Żeby komputer sobie poradził, trzeba znacząco obniżyć jakość... Wybierając Huffyuv można zapisać surowy film i później bezpiecznie go skompresować za pomocą współczesnych metod, przy okazji usuwając interpolację.
- takie małe uzupełnienie :)

Dodam od siebie, że jeśli chce się przegrać tylko jedną kasetę typu "Wesele Mariusza i Ani '93", to faktycznie, sposób z urządzeniem typu EasyCAP może okazać się szybszy i (z tego też powodu) bardziej opłacalny.
Jeśli jednak ważne jest zachowanie większej jakości, myślę że warto spróbować sposobu z kartą telewizyjną. ;)

Awatar użytkownika
BluRaf
Posty: 34
Rejestracja: 28 lip 2019, 20:21

Re: Zgrywanie VHS

Post autor: BluRaf » 10 sie 2022, 17:03

Jeśli chodzi o wybór sprzętu do zgrywania kaset, w tej chwili najlepszą opcją osiągalną dla szaraka są karty na chipach Conexant CX2388x (od CX23881 do CX23884) ze względu na lepsze niż konkurencja przetworniki ADC.
Niestety te układy wymagają PCI, więc jeśli nie ma się komputera z PCI lub adaptera PCI-PCI Express, to można spróbować też z kartami na układach CX23885 do CX23888.

źródło: grupa użytkowników programu vhs-teletext służącego do odzyskiwania stron teletekstu z nagrań VHS

EDIT: bonusowo zalinkuję to tutoriala Trixtera, gdzie pokazuje między innymi, jak na etapie VirtualDuba można usunąć przeplot: https://www.youtube.com/watch?v=sn_TDa9zY1c
Obrazek

ODPOWIEDZ