Ubuntu Touch, PostmarketOS,...., czyli Linux na telefon

Forum poświęcone telefonom. Zarówno starym jak i nowym. Aczkolwiek z racji tematyki forum - głownie będziemy gadać o starych.
Awatar użytkownika
Robson
Posty: 90
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Ubuntu Touch, PostmarketOS,...., czyli Linux na telefon

Post autor: Robson » 05 lut 2020, 20:00

Ostatnio w linuksowym świecie zrobiło się głośno o dwóch telefonach: Librem 5 oraz Pinephone. Telefony te mają działać na jednej z wybranej dystrybucji Linuksa, których interfejsy są przystosowane do ekranów dotykowych. Telefon z Linuksem to generalnie nie jest nowość. Nokia w czwartym kwartale 2009 roku wypuściła Nokie N900 z wbudowanym linuskie na pokładzie. Telefon raczej nie zdobył większej popularności, ale dawał masę możliwości.

Co do uruchamianych systemów na dwóch wyżej wymienionych telefonach przykładowo na Librem' ie 5 można uruchomić PureOS (oraz Plasma Mobile oraz Ubuntu Touch, ale jakoś słuch o tym zaginął), a na Pinephone' nie (Ubuntu Touch, PostmarketOS, LuneOS, Foss oraz Plasma Mobile). Oba urządzenia mają nastawiać mocno na prywatność o czym mają świadczyć chociaż fizyczne switche do wyłączania poszczególnych modułów w telefonie jak: wifi, aparat, itp. Z obu tych telefonów najbardziej obiecującym wydawał by się Pinephone kosztujący 149.99$, który umożliwia chyba nawet odpalenie większej ilości linuksowych dystrucji, w przeciwieństwie do Librem 5, który chociażby z uwagi na cene 749$ ma prawo odrzucać , a jego cena sukcesywnie rośnie (do sierpnia 2019 kosztował 649$, do stycznia 2020: 699$, obecnie: 749$, a w okolicach lipca 2020: 799$).

Jednak należało by zadać pytanie, czy w świecie opanowanym przez Andoida i iOS'a jest w ogóle miejsce na trzeciego gracza oraz czy jest jaki kolwiek sens używania tego typu rozwiązań. Piszcie co myślicie na ten temat :D

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Ubuntu Touch, PostmarketOS,...., czyli Linux na telefon

Post autor: CycuPL » 05 lut 2020, 20:41

(...)czy w świecie opanowanym przez Andoida i iOS'a jest w ogóle miejsce na trzeciego gracza oraz czy jest jaki kolwiek sens używania tego typu rozwiązań(...)
Miejsce jest zawsze, pytanie ile osób by z tego korzystało i jak długo by taki producent podziałał...
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 246
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Ubuntu Touch, PostmarketOS,...., czyli Linux na telefon

Post autor: shesellsseashells » 06 lut 2020, 01:05

Obecnie trzecie miejsce zajmuje zamknięto źródłowy fork Firefox OS czyli KaiOS który zdominował Indie i biedniejsze kraje Azji a przez poziom zaludnienia tam, nic dziwnego, że z dnia na dzień KaiOS urósł w siłę.

Nie sądzę aby którykolwiek z tych otwarto źródłowych telefonów się przyjął wśród przeciętnych Kowalskich, póki nie zostaną postraszeni jaki to zły nie jest Google czy Apple... O ile to do nich dotrze w co wątpię bo oni nie zwracają na to uwagi czy używają Google'a, Binga czy DDG. Wśród entuzjastów oczywistym jest, że czym większa społeczność tym większy support dlatego przeciętny uświadomiony zjadacz chleba zainstaluje sobie custom rom Androida albo po prostu zrootuje swój telefon i powywala zbędne funkcje. Można? Można. Librem 5 jest za drogi, o wiele za drogi względem zwykłego telefonu o podobnej specyfikacji z Androidem. Kto to kupi? Zwykły Kowalski tak jak mówiłem będzie miał na to wywalone, a taki poweruser też to ominie bo ma custom rom.. Programiści? Nie wydaje mi się. Przy okazji telefonu nie ratuje fakt, że jest w sumie niedostępny. Popsucie wewnątrz czy zbicie szybki ekranu będzie równało się brakiem jakichkolwiek części zamiennych tylko i wyłącznie z tego względu, że nie ma wysokiego nakładu na ten telefon. Osobiście, bym to kupił tylko i wyłącznie po to aby za parę lat móc się pochwalić, że na przełomie 2019 i 2020 jakiś zapalony biznesmen chciał przenieść komputerowy sen do kieszeni - nie udało się, jaka szkoda. :[

Pinephone z kolei ratuje się ceną, ale cierpi na ten sam problem co Librem 5 - brak faktycznych zastosowań i ograniczona dostępność.

Wydaje mi się, że co najwyżej jeden z tych telefonów zakupi jakiś psychofanatyk który już zasztyletował kilkanaście portretów naszych przyjaciół handlarzy w pejsach tylko z powodu tego, że ubzdurał sobie, że jak wszystkie problemy świata na nich zwali i się poznęca nad kawałkiem papieru to przejdzie... A no i do tego jeszcze kupi sobie ten telefon przez bank zarządzany przez wyżej wymienionych panów. :3
Między tym
Myślę, że to miłe i przyjemne jest
Miłość mąci w głowie, nie daje spokoju mi
Zła obawa, że cię stracę
Gdy drażnisz mnie

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Ubuntu Touch, PostmarketOS,...., czyli Linux na telefon

Post autor: Piteusz » 06 lut 2020, 10:00

Wszystko, co tutaj jest zaprezentowane, to telefony-ideologia. Nie jestem pewny, czy to ma prawo się udać. Za takimi projektami NIE MOŻE stać żadna marka. Powinien ten projekt zostać udostępniony wielu producentom, zbudować nową i uniwersalną platformę, gdzie każdy producent będzie w stanie zbudować coś fajnego. Ułatwić infrastrukturę tworzenia telefonów. Coś jak PC. Albo obecnie Android. Dodatkowo problemem tych telefonów jest to, że nie ma dobrych i prostych narzędzi, które pozwolą na portowanie aplikacji na te telefony. Aaale... może to zostanie rozwiązane.

Skoro chcesz kupić ten telefon, to musisz się liczyć, że raczej nie spotkasz swoich ulubionych programów na tej platformie. Aaaale... czy to źle? Jeżeli jesteś nastawiony na prywatność, to raczej nie masz konta na FB, Skype, Discordzie i innych śledzikach-śmieciarzach :D. Instaluj Jabbera i IRC i jazda gadać z nerdami. Telefon służy do komunikacji - a nie ma nic lepszego, niż komunikator, który szanuje Twój spokój ducha i wolność od wszelkiego normizmu i konsumpcjonizmu.

Tylko ta cena... Dlatego właśnie lepiej by wyszło, jakby można było systemy tam zawarte bezproblemowo zainstalować na wszystkich telefonach dookoła. Wtedy Motorole byłyby nowym Thinkpadem 8-) .

Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 148
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Ubuntu Touch, PostmarketOS,...., czyli Linux na telefon

Post autor: lugiuno » 06 lut 2020, 12:00

librem 5 to syf najgorszy, a CEO purisma to The Bill (taki the bill, że aż z dużej musiałem napisać), zabugowany telefon, który normalnie byłby warty z 150$ jest wyceniony na 5 razy tyle
ale pinephone? przynajmniej jest sensownie wyceniony i z tego co wiem nawet nie jest jakiś szczególnie zły
ale bym instalował androida z gappsami na nich

stary_laptop
Posty: 27
Rejestracja: 30 wrz 2021, 21:31

Re: Ubuntu Touch, PostmarketOS,...., czyli Linux na telefon

Post autor: stary_laptop » 03 paź 2021, 22:09

Używałem N900 z ubuntu ok 10 lat temu, miał pełno błędów i działało to słabo. Pewnie się polepszyło tylko po co jak odbiorcą teraz zależy na joutubie, mesengerze, zdjęciach i czasem dzwonieniu. Bardziej oczekują od telefonu tableta a od tableta komputera a od linuxa nic nie oczekują po za androida ;)

ODPOWIEDZ