KaiOS ~ System Ciekawostka

Forum poświęcone telefonom. Zarówno starym jak i nowym. Aczkolwiek z racji tematyki forum - głownie będziemy gadać o starych.
Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 245
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

KaiOS ~ System Ciekawostka

Post autor: shesellsseashells » 07 wrz 2019, 22:13

Ostatnimi czasy rynek mobilny zadaje sobie pytanie - Czy będzie kiedykolwiek coś co zastąpi Androida bądź IOS'a? Windows Phone przegrał tę wojnę, a telefony z czystą Javą odeszły w niebyt. Ostatnie pięć lat to w zasadzie eksperymenty, jeżeli chodzi o telefony z czymś innym niż Android bądź Windows Phone (gdyż Windows Phone również był na telefonach nie od Microsoftu). Z telefonów klasycznych mieliśmy przeróżne dumbphone'y które miały jakieś mikro procesorki i 16MB ramu plus z około 4MB pamięci wewnętrznej dla użytkownika. Malutko! System najczęściej się opiera o już umierające Series 30+ które zadebiutowało na Nokiach od Microsoftu. W zasadzie do dzwonienia i pisania SMSów starczały, ale opłacalne bardziej byłoby zakupienie telefonu używanego, bowiem w niektórych był na ten przykład GPS, a więc, jesteśmy prawdopodobnie w ślepym zaułku, albowiem nie ma za bardzo systemu na telefony tradycyjne który by miał choć zalążek możliwości smartfona, czyż nie? Otóż nie! Firmy z Indii wyszły na przeciw, i stworzyły swój system na bazie Androida oraz FireFoxOS czyli KaiOS który szybko zyskał uznanie w Indiach i Afryce. Ostatnio również został przeniesiony na stary kontynent w kilku telefonach. U mnie wybór padł na Nokię 8810 4G.


Obrazek


Nowy telefon kosztuje około 150zł na dzień dzisiejszy co jest w sumie rozsądną ceną biorąc pod uwagę jego możliwości jako na ten przykład router WiFi oraz fakt,że sprzęt jest nowy. Brzmi wszystko niby fajnie, co nie?

Specyficzną cechą tego telefonu jest fakt,że rozsuwa się ale nie ekran z klawiatury tylko klapa z klawiatury, a przez to,że telefon jest zaokrąglony to wygląda jak banan (dlatego jak komuś się chce wyróżniać to kupuje żółty wariant i kładzie telefon w misce z owocami)

Obrazek

Ja jednak wolałam postawić na tradycję, więc kupiłam sobie czarnulkę.

Obrazek

Komórka ma ekran około 2.4" co wpływa na wielkość telefonu - jest on dosyć malutki. Osobiście się jednak przyzwyczaiłam do większego klapka którym jest Alcatel 20.12G, dlatego myślę,że telefon mógłby spokojnie mieć z około 2.8 lub 3 cale i nikt by tego nie zauważył.

Obrazek

Klawiatura w Nokii jest dosyć okej, ale to tylko dla mnie bowiem moja wcześniejsza Nokia X3 miała podobną malutką klawiaturę chociaż tam nie zacinało się pisanie a tutaj są ewidentne lagi. Przy okazji ma podświetlanko!

Obrazek

8810 4G to Dual Sim który wspiera też Karty SD do 32GB.

Obrazek

Pomimo opływowego kształtu, komponenty w telefonie o dziwo są wyprostowane co jest (chyba) na plus.

Przejdźmy wreszcie do systemu operacyjnego - Telefon przychodzi z niezaktualizowanym KaiOS'em który może mieć problem z łącznością przy zakładaniu konta, lecz po udanej próbie będziemy mogli zainstalować aktualizacje. Sam interfejs urządzenia jest.. okej, brakuje wielu wodotrysków w porównaniu do Series 40+ ale da się przeżyć. Na telefonie nie znajdziemy regulacji głośności z boku, ale za to włącznik (tak, tego telefonu nie uruchomimy czerwoną słuchawką) który służy też jako blokada ekranu. Zawsze można też zwinąć klapę, przez co telefon się zablokuje automatycznie. Wracając do interfejsu, KaiOS póki co nie posiada regulacji rozmiaru czcionek, przez co na tak małym ekranie osoby noszące okulary będą zmuszone do korzystania ze swoich bryli lub zapamiętywania opcji na pamięć. Funkcjonalnością, przypomina się ten rok 2010 gdy każdy miał jakiś pakiet 300MB na internet czy coś w ten deseń. Mamy Youtube'a który jest... No jest, nie chce mi się o nim pisać, bowiem spartolono dosyć nawigację. Ogólnie to wszystkie strony cierpią na wolny kursor, nawet w Series 30+ na domyślnych przeglądarkach działał szybciej. :(
Mamy też GPS, może się komuś na pewno przydać oraz radio (Nokia X3 miała wbudowany nadajnik przez co nie były potrzebne słuchawki, tutaj tego nie ma a szkoda.) Na pokładzie znajdziemy przeglądarkę bezimienną, choć pewnie opiera się na FireFoxie 48 (ostatniej wersji zanim uśmiercono FireFoxOS) czyli jeszcze trochę i jeszcze dłużej na niej nie podziałamy. Discordzika na niej nie odpalimy, za słaby sprzęt i w sumie dobrze bowiem korzystanie z internetu na tym telefonie a w szczególności jak teraz sobie wyobrażam nawigację na Discordzie to byłaby po prostu tragedia.. Chyba,że ktoś chce się ciąć ale nie ma noża. Do muzyki mamy co najwyżej jeden głośnik z tyłu który trochu trzeszczy, na słuchawkach telefon zdaje egzamin bezproblemowo. Z przodu też mamy głośniczek do rozmów, ale radzę na niego uważać, bowiem nie ma tam żadnej osłonki (ZNOWU) przez co może przestać działać przez nadmiar brudu. Na telefonie znajdziemy aparat o rozdzielczości 2MPx, napewno starczy do zrobienia zdjęć ogłoszeń na OLX'a, czy do uwieczniania na dyskach pierwszych poczynań Skynetu.

Obrazek

Oh, oraz mamy lampę błyskową a bardziej latarkę... Grzyby w lesie o pierwszej w nocy chyba znajdziemy. (´ ▽ ` )


System w wersji polskiej ma parę potknięć językowych, ale powinniśmy zrozumieć o co chodzi.
Na telefonie nie znajdziemy menadżera plików, dlatego instalacja aplikacji homebrew [które o dziwo rosną jak grzybki po deszczu (czemu tyle nawiązań do grzybów w tym temacie??!)] jest utrudniona a zarządzanie plikami na Karcie SD czy pamięci urządzenia w zasadzie ograniczone tylko do zdjęć,muzyki i filmów. No ale, przygotowano nam sklep z aplikacjami! Owszem, jest i działa. Znajdziemy na nim parę zabijaczy czasu czyli gierki ale na serio, wolałabym sobie zmodyfikować OS i zainstalować emulator Gameboya czy GBC. Przechodząc dalej, znajdziemy wiele aplikacji np. o zdrowiu, czy książkę kucharską a nawet Koran i Biblię... Wszystko po angielsku jednak. Jest też aplikacja Pogody,jest kostka do rzucania, więc te pięć minut w autobusie zabijemy. Ale czym byłby telefon 4G bez tetheringu? Znajdziemy i tethering przez USB jak i hotspot WiFi. Na obu nie zobaczyłem żadnych spadków prędkości co się ceni, ale nie jestem w stanie zrozumieć jednej rzeczy - Dlaczego nie można jednocześnie przesyłać przez USB jak i bezprzewodowo? Wiele smartfonów o podobnej specyfikacji to potrafiło, a Nokia 8810 4G się sprzeciwia. Smutne ale niestety prawdziwe. Kolejną wadą jak dla mnie jest ewenement tego telefonu
Obrazek
Podczas trzymania potrafi trochę naprzykrzyć ale najbardziej przeszkadza podczas wciskania dolnego sortu klawiszy czyli * 0 i #. Chciałabym aby była opcja zdjęcia i ponownego założenia tej klapy. Zdałoby to egzamin bowiem przycisk do blokowania mamy już z boku urządzenia.

Przechodząc do sedna - KaiOS to system który się rozwija, mamy już na nim Twittera,Whatsappa,Facebooka ( w przeglądarce, choć większość aplikacji odpala się w przeglądarce,niżeli jako swój własny skrypt) więc komunikować się ze światem nie powinniśmy mieć większego problemu, chyba,że używamy czatu dla g*merów, wtedy trzeba poczekać, choć myślę,że IRC ten telefon spokojnie ogarnie w przeglądarce. Bez homebrew dosyć ograniczony, ale sam w sobie jest dosyć warty swojej obecnej ceny. W dniu premiery zbyt drogi, ale teraz da się tą cenę przeboleć. Na główny telefon polecam tylko tym którzy co najwyżej korzystają z tego Facebooka raz na dzień, i chcą mieć router po taniości. Jeżeli jednak nie, to lepiej zaopatrzyć się w faktyczny mądry telefon, a z KaiOS'em czekać dalej co się będzie działo, bowiem sam liczę na to,że te błędy w systemie zostaną poprawione a pożądane funkcje dodane.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: KaiOS ~ System Ciekawostka

Post autor: Piteusz » 09 wrz 2019, 11:25

U nas całe szczęście z Discordem nie jest aż taki duży problem, bowiem mamy te dwa kanały połączone. Gorzej jest z innymi, lekko lepszymi i ciekawszymi serwerami. Może kiedyś wyjdzie jakiś port Discorda. To by było w miarę fajne nawet. Coś jak Ripcord, ale mobilnie.

Sam system jest ciekawy, bo to nareszcie jakaś alternatywa. Prosta, bo prosta, ale jakaś. Nie każdy chce byś skazany na iOSowy „prestiż”, którego każdy wyśmiewa albo na niezdrowe zainteresowanie Tobą Google. Dlatego życzę projektowi jak najlepiej. Szczególnie, ze Nokia ciagle wprowadza na rynek nowe modele.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 245
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: KaiOS ~ System Ciekawostka

Post autor: shesellsseashells » 06 lut 2020, 01:33

Ostatnimi czasy zrobiłem research i powiem tyle - system bez przyszłości.

Oparty jest na wciąż przestarzałym Firefox OS który był bodajże ostatnio zaktualizowany do Firefoxa 48 czy 49. Nokia we wrześniu ogłosiła dwa nowe telefony - Nokię 800 Tough i 2720 Flip z tym systemem. Jak wypadły? 800 jak i 2720 Flip działają na tym samym układzie co 8110, ale z tym,że procesor został przyśpieszony co jest ewidentnie wyczuwalne. Klawiatura nie przycinała się w ogóle w przypadku 2720 Flip, a system śmigał jak śmigał. W czym więc problem? Architektura systemu i traktowania użytkownika za pomocą pasa złożonego na pół - auć.

Aby móc doinstalować aplikacje third party musimy posiłkować się:
A) Instalacją sterowników ADB (jeżeli takowe zadziałają) i instalacją odpowiedniej wersji Firefox'a (lub Palemoona)
B) Zainstalować/odpalić Linuxa Live byle jaki Ubuntu na kiju i pobrać KaiOSRT - program do developerów który firma odpowiedzialna za KaiOS rekomenduje.

A i jeszcze musimy się modlić o błogosławieństwo inżynierów by telefon nie miał przypadkiem zablokowanego debugowania (Nokia na szczęście nie ma).

Dlaczego byśmy jednak chcieli zainstalować aplikacje spoza sklepu Kai? Proste - KaiStore jest zapchane dziadostwem. Większość usług jest kierowana na rynek Indyjski co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę grupę docelową, jednakże większość z tych aplikacji jest bezużyteczna. Oto najbardziej absurdalne aplikacje które przeszły przez weryfikację KaiOS'a i wiszą na KaiStorze:
-Wirtualna świeczka: masz trzy gify świeczki do wyboru. W dniu wszystkich świętych na cmentarzu odłóż swoją Nokię, a świeczka zgaśnie dopiero jak siądzie bateria (czyt za dwa tygodnie)
-UCBrowser: Słyszeliśmy, że używasz systemu operacyjnego opartego na przeglądarce, więc wsadziliśmy przeglądarkę internetową w przeglądarkę internetową byś mógł przeglądać internet, gdy przeglądasz internet.

Było jeszcze kilka jakichś zbędnych śmieci których nawet nie zapamiętałem.
Jedźmy jednak dalej a polecimy i to z ceną. Dacie wiarę,że za telefon z niemalże 1,1GHz CPU, 512MB Ramu, 2GB pamięci flash z rozbudową do 32GB i aparatem 2mpx wołają 400zł? A no 500zł za Nokię 800 Tough bo macie w sumie tą legendarną wytrzymałość (nie, nie macie, telefon jak każdy inny jeśli nie gorszy)

Third party jest dosyć rozwinięte, i ci ludzie pchają ten system resztkami z FOSS, możliwe, że utrzymają go przy życiu nawet gdy oficjalnie umrze. Więcej na https://sites.google.com/view/bananahackers/home (strona po angielsku). M.in mogą poszczycić się emulacją Javy czy Gameboya i GBC, implementacją Telegrama pod te telefony i wiele innych usprawnień wymagających uwagi.

Jedni mówią, że pieniądze to nie wszystko. Nie wiem jak wy, ale HMD chyba przebiło ceny konkurencji o kilkaset procent.

Nokia 8110, nie wiem ile kosztowała gdy wychodziła, ale te 150zł mogłem za nowy egzemplarz usprawiedliwić. W przypadku 2720 Flip jak i 800 Tough nie mam czym usprawiedliwiać tak wygórowanej ceny. Uwierzcie, próbowałem ale bez skutku. Nic nie usprawiedliwia tej ceny. Bądź co bądź - 2720 w dłoni względem 8110 to dzień a noc. Klawiatura jest bardzo przyjemna a ekran większy i ładniejszy. Tak samo podoba mi się 1,3" ekran na odwrocie klapki który pokazuje status telefonu (wiadomości, godzinę, baterię). Również pochwalę inżynierów za przyciski regulacji głośności. Oklaski się należą. (Przy Nokii 800 Tough już nie :[ )

Więc czy na pewno chcecie używać telefonu, który jest w zasadzie skazany na śmierć? Nie sądzę aby KaiOS kontynuowało rozwijanie swojego systemu poprzez aktualizacje Firefoxa wbudowanego czy coś. Sama Nokia podobnież przenosi się na środowisko Androida a ich nastepny smart feature phone ma byc oparty na Androidzie Go. Czy to dobrze? W zasadzie świetnie. Jeżeli ekran będzie wspierał wyższą rozdzielczość niż 320x240 to możliwe, że aplikacje firm trzecich mogą wyglądać i działać dobrze na tym sprzęcie. Czas pokaże.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: KaiOS ~ System Ciekawostka

Post autor: Piteusz » 06 lut 2020, 09:50

Tak niestety się obawiałem, że KaiOS może skończyć. Niestety ta alternatywa nie była tworzona dla nas. Została tutaj sprowadzona jako definitywnie telefony dla starszych ludzi, którzy nie rozumieją technologii. Telefon, który pozwoli w prosty sposób się skomunikować z wnusiem poprzez Whatsapp bez tłumaczenia babci, jak korzystać z dotykowego ekranu. Niektóre nerdy też kupią, by zobaczyć, jak wygląda ten ciekawy, alternatywny system. Możliwe będzie to ten wybawiciel, który pozwoli je##ć złe Google i chytrego Apple.

Obecnie, by srać na googla lub apple najlepiej jest zainstalować "zrootowaną" lub "zjailbrake`owaną" wersję tegoż systemu. W przypadku Androida - źródło systemu jest otwarte, więc w zasadzie możliwe jest też zrobienie swojej własnej wersji tego systemu. Czy to jest złe podejście? Nie wiem. Na pewno lepsze dla odbiorcy, niż korzystanie z telefonów opartych na np. Ubuntu Phone.

Wszystko zależy od tego, czy porzucimy chęć walki o ideologię. Nie zawsze jednak jest warto o ideologię walczyć. Szczególnie, gdy ideologia niektórych produktów jest niejasna. Korporacje nie istnieją po to, by pomagać. Korporacje istnieją po to, by na Tobie zarobić. Jaka jest tutaj rola KaiOS? Ano taka, że powstał ten system po to, by wzbogacić się na najbiedniejszych azjatyckich użytkownikach. Iiiii to się udało. System zrobiony zerowym kosztem, minimalne koszty produkcji telefonów, bardzo tanie materiały - piniondze piniondze piniondze.

Ja bym wolał raczej jakieś inne alternatywy. Może jakiś powszechnie dostępny, otwarty system na obecnie istniejące już telefony. Hmmm? Czo? LineageOS? Czo to.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 90
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: KaiOS ~ System Ciekawostka

Post autor: Robson » 09 lut 2020, 13:48

Można by było zainstalować LinageOS bez usług Googla jak ktoś bardzo pragnie korzystać z Androida i mieć trochę więcej prywatności. Problem w tym taki, że de facto utrudnienie sobie życia. Niby jest F-Droid jako alternatywa dla PlayStore'a, ale zawartość aplikacji jest biedna. Można by było wówczas pobierać pliki "apk", ale z aktualizacjami było by już gorzej. Jak dziwnie by to nie grzmiało to chyba właśnie ta metoda ma najwięcej sensu jeżeli ktoś chciałby się odciąć od Googla i Appla...no chyba, że ktoś chce się bawić w PinePhone lub telefony z KaiOS :D

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 216
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: KaiOS ~ System Ciekawostka

Post autor: Stasieusz » 12 wrz 2023, 15:22

shesellsseashells pisze:
07 wrz 2019, 22:13
W zasadzie do dzwonienia i pisania SMSów starczały, ale opłacalne bardziej byłoby zakupienie telefonu używanego, bowiem w niektórych był na ten przykład GPS, a więc, jesteśmy prawdopodobnie w ślepym zaułku, albowiem nie ma za bardzo systemu na telefony tradycyjne który by miał choć zalążek możliwości smartfona, czyż nie? Otóż nie! Firmy z Indii wyszły na przeciw, i stworzyły swój system na bazie Androida oraz FireFoxOS czyli KaiOS który szybko zyskał uznanie w Indiach i Afryce.
Czy masz ten jeszcze ten telefon i czy możesz sprawdź jak działa na nim to forum, oraz Facebook?
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 245
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: KaiOS ~ System Ciekawostka

Post autor: shesellsseashells » 12 wrz 2023, 23:03

Stasieusz pisze:
12 wrz 2023, 15:22
Nie mam i nie zamierzam do tego wracać, zbyt zamknięty i ograniczony ekosystem a same telefony gorszego lotu niż stare klawiszowce czy smartfony z 2011. Obecnie chyba temat tego systemu kompletnie umarł poza Indiami choć i tam przypuszczam, że ludzie wolą Androida po prostu.
Kompatybilność tego telefonu jest na poziomie Firefoxa 49 jeśli się nie mylę więc możesz to przyrównać z Firefoxem 52 na Windowsie XP. Forum działałoby bez problemu skoro możesz je odpalić nawet na Macintoshu z 1994.
FB nie używałem ale było to jako wbudowana aplikacja. Przypuszczam, że odpalał po prostu mobilną wersję FB i nic poza tym. Podobnie było na telefonach z Series 30+, które były dostępne jakoś w ~2015 (telefonu typu Nokia 220, 222, 225).
Z ciekawostki dodam, że 2720 Flip ma overclockowany procesor z 8110 4G (chyba różnica 300MHz). Sprawia to, że na Flipie na początku 2020 byłem w stanie odpalić na tym Discorda, choć nawigacja zajmowała bardzo długo a sama strona wyświetlała się niepoprawnie bo ekran 320x240 + przestarzała przeglądarka.
Ceny względem możliwości nie powalają. Nadal leżakują fabrycznie nowe Flipy czy Banany za kolejno 400zł i 200zł w sklepach internetowych. Samo HMD chyba ich już nawet nie produkuje bo na stronie znikła 8110 4G. Używek próżno szukać w przystępnych cenach (według mnie takie coś jest warte max 100zł bo jedyne do czego może faktycznie posłużyć to hotspot wifi i tethering przez USB. Poza tym wszystko inne to zbędne bajery niskich lotów, które każdy inny telefon zrobi lepiej.

Altair
Posty: 129
Rejestracja: 15 sie 2023, 14:44

Re: KaiOS ~ System Ciekawostka

Post autor: Altair » 13 wrz 2023, 09:55

Dzisiejsza Nokia, to tylko nazwa z tego, co było kiedyś. HMD niby założyli byli dyrektorzy Nokii, ale niezbyt chyba rozumieją, czym te telefony zdobyły serca ludzi. Według nich chyba nazwą ;)
Miałem Nokię 5 od 2018 do 2020. Działała z początku świetnie. Wydawało się, że Nokia wróciła, tylko w nowej odsłonie, czyli dotykowych telefonach z androidem. Po dwóch latach niespodziewanie, zrobił się problem z zasięgiem i nawet serwis gwarancyjny nie potrafił pomóc.

Co do telefonów z klawiaturą i próbami zrobienia z nich smartfonów... to chyba nie ma szans powodzenia.

ODPOWIEDZ