Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Forum poświęcone telefonom. Zarówno starym jak i nowym. Aczkolwiek z racji tematyki forum - głownie będziemy gadać o starych.
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: Piteusz » 28 kwie 2018, 08:41

Wygrywa. Jeszcze nie wygrał. Bowiem walka nadal trwa. Windows ukatrupiony, teraz trzeba przystrzyc iOS. Dlaczego waszym zdaniem Android wygrywa? Ja mam parę teorii na ten temat. Aczkolwiek nie wiem, czy one są poprawne.
1. Android to system otwarty. Możesz zrobić na nim co chcesz. Emulator PSP/snes/nes/atari jaguar? Ok. Robienie z telefonu/tabletu laptopa? No problemo. HaCkOwAnIe SiEcI w Pr@CoVVni K0mPooTerOw3j? Michał z 7 klasy zrobi to chętnie z heheszkami na twarzy! Możesz wszystko! Nie podoba się aplikacja/nakładka/cokolwiek? Zmień sobie!
2. Jest mocno zakorzeniony w google. A google to jedyna sprawna wyszukiwarka w Polsce. Nic nie może się równać google. Wiele ludzi jest uzależnionych od niej. I nie jest możliwe opuszczenie tego. No chyba, że chcesz się bawić w prawo do bycia zapomnianym. Ale po co? Google działa i działa dobrze.
3. Wszyscy mają Androida. Kupując androida nie wystawiasz się na ostrzał. Nie zostaniesz nigdy wyśmiany. Będziesz mógł istnieć w większej społeczności, mieć łatwiejszy dostęp do zarąbistych aplikacji, których nigdzie indziej nie znajdziesz. Jest to ogromna zaleta.
4. Jest tani i dobry. Taki Xiaomi 5A można kupić za 400zł. I co on sobą reprezentuje? Bardzo dużo. Wszystko jest w nim niemal idealne jak w tej cenie. Dobry ekran, dobra prędkość i do tego nie muli.
5. Nawet jak telefon nie dostaje aktualizacji systemu, dostaje aktualizacje zabezpieczeń. Dlatego też można już olać wadę związaną z brakiem aktualizacji telefonu.
6. Obsługa kart SD. Rób pan co chcesz. Ta kolekcja muzyki we .flac też jest fajna.

Są oczywiście wady. Ale nie są to aż tak ogromne wady. To tylko takie moje "widzimisie" - drobne zarzuty, które dla innych nie muszą być wadą.
1. Śledzenie google - Co prawda od botnetu google nie da się uciec, to irytujące jest to, że on tak dużo o mnie wie. Dostałem nowego Huawei P8 z pracy. Zalogowałem się na konto google a on bez pytania podłączył się do mojego wifi (znał SSID i hasło) pobrał całą listę kontaktów, smsy, maile, hasła i pytał się, czy podłączyć do google play moją kartę o kodzie "takim i takim". Nie podawałem nigdy w google play swojej karty. Musiał ją przechwycić podczas wpisywania jej do Spotify. Kontakty to też moja wina, że ma. Ale smsy? Nigdy się nie zgadzałem na smsy. Na wifi też nie. Na rozgłaszanie mojego adresu zamieszkania, imienia i nazwiska też nie. Gharlrghr. Botnet w uj.
2. Nowsze wersje systemu ograniczają system. Na androidzie 6,7 i 8 są ogromne problemy z podłączaniem wcześniej używanej karty i "odnajdywaniem" muzyki/wideo na niej. Trzeba albo ją nagrać jeszcze raz, albo kompletnie sformatować i dodać jako "dodatkowa pamięć telefonu". Biada tym, co wtedy ją odłączą.
3. Android jest oparty na javie. A java jest odpalana w wirtualnej maszynie, dlatego działa wszędzie. Aplikacje biznesowe w javie działają dobrze. Aczkolwiek system operacyjny? Na telefony?

No, ale i tak nikogo to nie obchodzi. Google jest powietrzem w obecnych czasach i nikomu śledzenie nie przeszkadza. Na karcie SD można pobawić się w nagrywanie jeszcze raz a java możliwe, że zostanie w przyszłości zastąpiona.

A co Wy na ten temat sądzicie?

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 90
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: Robson » 05 maja 2018, 17:18

Good question, hard answer :lol:
Myślę, że faktem Android jest (między innymi w Polsce) tak popularny, ponieważ Google jest o wiele bardziej znane i rozpoznawane (np. jakąś pomoc techniczna). Poza tym telefony z Androidem (przynajmniej większość) jest o wiele tańsza od iPhone' ów. Apple nie jest "tak oficjalniej" jeszcze w Polsce. Co prawda jest np. Cortland, ale tego typu sklepy w Polsce to właśnie tylko pośrednicy Apple. Nie są oni oficjalnym sklepem Apple i dlatego myślę, że (jeżeli chodzi o Polskę) Android ma większą przewagę niż iOS.

tux
Posty: 5
Rejestracja: 08 maja 2018, 19:40

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: tux » 08 maja 2018, 19:49

Wg mine Android wygrywa, bo:
-Nokia zjeb**a;
-M$ za późno wydał pierwszego dobrego WP (ten w wersji 8.x jakby ktoś nie wiedział), a jak miał 3% rynku i się utrzymywał to MS zj***ł kupując Nokie, a później wydał tragicznego (przynajmniej na Lumii 520) Windows 10 Mobile;
-Poza Salfishem i dawniej Ubuntu Touch nie ma nic innego na rynku;
Ale może onwy system Huawei coś zmieni, ciężko stwierdźić.
Linuxiarz, obecnie na Windowsie( tak wiem dziwne to)

Awatar użytkownika
Trocisz
Posty: 200
Rejestracja: 06 kwie 2018, 15:17
Kontakt:

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: Trocisz » 08 maja 2018, 20:22

tux pisze:
08 maja 2018, 19:49
Ale może onwy system Huawei coś zmieni, ciężko stwierdźić.
Taa zmieni .... sr**a babka sr**a. Huawei może i jest znaną marką i być może odniesie sukces niczym kiedyś Nokia.
;)

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: Piteusz » 09 maja 2018, 21:40

Trocisz pisze:
08 maja 2018, 20:22
tux pisze:
08 maja 2018, 19:49
Ale może onwy system Huawei coś zmieni, ciężko stwierdźić.
Taa zmieni .... sr**a babka sr**a. Huawei może i jest znaną marką i być może odniesie sukces niczym kiedyś Nokia.
;)
Albo Tizen. Hio Hio. Chrum Chrum. Kwik Kwik.I nie cenzuruj "Srała", bo w przedszkolu nie jesteśmy, by się bać takich słów :D.
Nie jestem pewny, o jaki system Ci chodzi, powiem szczerze. Rozszerzysz? Jeżeli Huawei robi system, to nie wróżę mu sukcesu. Czemu? Za bardzo ugruntowana jest pozycja Androida. Nawet sam iOS powoli dostaje w tyłek od niego. A na upadek imperium Androida i iOS jest jeszcze o 10 lat za wcześnie. Moim zdaniem oczywiście :D. I jak mi się wydaje - ale to tylko moje przeczucie - Microsoft uwalił Windows Phone bo:
a) Zamienił markę Nokia na jakiś Microsoft
b) W ciągu 4 lat 3x zmienił architekturę systemu pozostawiając właścicieli bez aktualizacji i z niekompatybilnym systemem. Sam reagowałem na to ładnym i gustownym - "czo?"

Niebo
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2022, 12:45

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: Niebo » 25 mar 2022, 08:31

A ja tak nie uważam. Android może i ma więcej funkcji, szmerów-bajerów, ale nie da nigdy tego co oferuje iOS. Stabilności i spokoju. Ta wszechstronność i wszechobecność Androida jest sporą wadą w porównaniu do bardziej poukładanego iOS. Android bardziej stawia na ilość niż jakość.

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: Piteusz » 26 mar 2022, 10:13

Niebo pisze:
25 mar 2022, 08:31
A ja tak nie uważam. Android może i ma więcej funkcji, szmerów-bajerów, ale nie da nigdy tego co oferuje iOS. Stabilności i spokoju. Ta wszechstronność i wszechobecność Androida jest sporą wadą w porównaniu do bardziej poukładanego iOS. Android bardziej stawia na ilość niż jakość.
Tamten post ma niemal 4 lata i troszkę się pozmieniało. Sam jestem użytkownikiem iOSa od lat i tego "spokoju" jest coraz mniej. Sam pamiętam wybitnie udane wydanie iOS 11, które było "tak dopracowane", że aż przełożyłem kartę do jakiegoś androida na miesiąc, zanim nie wydali 11.1. Troszkę też smuci mnie świadome blokowanie niektórych, dość prostych rozwiązań. Przykładowo skoro wszystkie alternatywne przeglądarki to przebrane Safari (bo inaczej się nie da) czemu Apple uniemożliwia blokadę reklam dla innych przeglądarek?

Sam Android ma swoje wzloty i upadki. Całokształt kiedyś był podobny do konfrontacji MacOS vs Linux. Porządek vs Wolność. Obecnie jednak Android staje się Windowsem, który jest gruby, śledzi i jest niesamowicie powszechny wszędzie. Z wolności i otwartości prawie nic nie zostało. Nooo nie liczę LineageOS i innych rzeczy.

Od tamtego czasu sporo się zmieniło i ludzie zaczynają widzieć więcej niż "APPLE ZŁE BO DURZO KASY!!!" albo "APPLE JEST SUPER BO DZIAŁA SUPER" albo jeszcze "ANDROID JEST SPOX BO TANI I MOGE SOBIE ZROBIC Z NIM WSZYSTKO!". iOS coraz bardziej staje się zabugowany (niestety) a Android coraz bardziej staje się parodią samego siebie. No i ludzie coraz częściej latają na stocku. Nawet przeglądarki nie wymieniają na androidzie i scrollują strony, gdzie jest 20% tekstu a reszta to reklamy.

Awatar użytkownika
WinXFan
Posty: 18
Rejestracja: 10 lut 2022, 12:54

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: WinXFan » 27 mar 2022, 18:49

Jedyne, na co narzekam w Androidzie to maganyzowanie miejsca aplikacji. Czemu do nędzy nie ma żadnej możliwości, aby przenieść aplikację na kartę SD? Co prawda w dzisiejszych telefonach jest dużo miejsca, ale naprawdę nie zostawiajcie ludzi z 16 lub 8 gigami pamięci wewnętrznej w problemie "co tu wyłączyć, aby się zwolniło".
Obrazek

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 615
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: xp234 » 27 mar 2022, 19:49

WinXFan pisze:
27 mar 2022, 18:49
Jedyne, na co narzekam w Androidzie to maganyzowanie miejsca aplikacji. Czemu do nędzy nie ma żadnej możliwości, aby przenieść aplikację na kartę SD? Co prawda w dzisiejszych telefonach jest dużo miejsca, ale naprawdę nie zostawiajcie ludzi z 16 lub 8 gigami pamięci wewnętrznej w problemie "co tu wyłączyć, aby się zwolniło".
Teoretycznie są aplikacje pokroju Link2SD jednakże do tego trzeba mieć root'a a nie wiem jak mają się do tego wszelakie gwarancje producentów inna sprawa jest taka że czasami wystarczy do tego aplikacja a w innych przypadkach trzeba to zrobić przez debugowanie USB (i też nie zawsze się da, mam Alcatela OT 991D na którego żaden sposób nie działa, w Galaxy Mini i LG L3 wystarczy mieć Debugowanie USB i aplikacje do tego, w Prestigio MultiPhone 3350DUO działa z kolei aplikacja pod Androida).
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Compaq N400c, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 90
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Re: Dlaczego Android wygrywa wojnę systemów?

Post autor: Robson » 27 mar 2022, 21:33

Android 4.2 miał chyba możliwość instalacji/przenoszenia aplikacji na kartę SD, co nie?

ODPOWIEDZ