Pokaż Swój Retro Komputer

Chcesz pokazać swój pulpit, biurko, stary komputer, podzespoły lub swój projekt programistyczny? Zapraszamy do Galerii Komputerowej!
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Klimek » 06 wrz 2020, 11:48

CycuPL pisze:
05 wrz 2020, 20:47
Sony Vaio PCG-F403
Obrazek
Obrazek

Konfiguracja:
Procesor - Intel Mobile Pentium III 450;
RAM - 192 MB SDRAM (128 MB + 64 MB);
Karta graficzna - NeoMagic MagicGraph 256AV 2,5 MB;
Karta dźwiękowa - Yamaha DS-XG (DS-1?);
Dysk twardy - IBM TravelStar 10 GB (DJSA-210);
Napęd DVD-ROM - Toshiba SD-C2202;
Stacja dyskietek 3,5" - Sony PCGA-FDF1;
System - Windows 98 (jeszcze niezainstalowany).

Laptop znaleziony niedawno w kontenerze z gabarytami. Nie mam do niego oryginalnego zasilacza (19,5V/2,15A), za to ruszył bez problemu na zasilaczu od telewizora - również marki Sony (19,5V/3,06A).
Laptop ogółem dość sfatygowany - ma m.in. uszkodzoną klapę (jest luźna i popękana przy zawiasach) i brakuje dwóch klawiszy w klawiaturze, a sam touchpad został pobazgrany pisakami - widać zresztą to na zdjęciach.

Z aspektów technicznych - pomijając fakt, że laptop ma niesprawną baterię (działa tylko na zasilaczu) i wyładowaną baterię RTC, przejść musiał "przeszczep" dysku twardego - stary dysk (Hitachi 6 GB) okazał się już być nieco sfatygowany.
Na "nowym" dysku zostanie zainstalowany - zgodnie z naklejką i tak jak na starym dysku - Windows 98, z tym że w polskiej wersji językowej (oryginalnie był po angielsku). Niestety nie dysponuję ani płytą "RECOVERY" dla tego modelu laptopa, ani obrazem ISO takowej płyty...

Ogółem więc laptop nie jest w super stanie, ale działać działa ;-).


Wez mu sklonuj system z poprzedniego dysku i powinno chodzic, Ja bym wrzucil w2000.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 10 wrz 2020, 12:13

Najnowszy nabytek do kolekcji . Fujitsu Ergo Pro X Vintage
"Przygody" z jego uruchomieniem opisałem tu :
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... &start=130
Komputer sprawny ,testowo zainstalowany WIN 98 z dodatkami (bezproblemowo) ,na zdjęciach poniżej .
Załączniki
100_9908.JPG
100_9908.JPG (227.12 KiB) Przejrzano 10628 razy
100_9882.JPG
100_9882.JPG (448.94 KiB) Przejrzano 10628 razy
100_9894.JPG
100_9894.JPG (425.43 KiB) Przejrzano 10628 razy
100_9897.JPG
100_9897.JPG (240.92 KiB) Przejrzano 10628 razy

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: CycuPL » 01 paź 2020, 11:19

Dell Latitude XPi P100SD
Obrazek
Obrazek

Konfiguracja:
Procesor - Intel Pentium 100;
RAM - 40 MB;
Karta graficzna - NeoMagic MagicGraph 128 PCI;
Karta dźwiękowa - ESS ES1888;
Dysk twardy - Seagate Marathon 810,7 MB (ST9816AG);
Stacja dyskietek 3,5";
System - Windows 98 SE PL.

Laptop znaleziony w kontenerze z gabarytami, wraz z przedstawionym powyżej laptopem Sony Vaio. Nie posiadałem do niego zasilacza (18,5V/3,5A) - miałem taki mieć, ale niestety w tym temacie nic więcej się nie pojawiło, więc finalnie zaryzykowałem i kupiłem zasilacz Dell z pasującą końcówką, lecz nieco większym prądem (18,5V/3,8A).
Wizualnie laptop prezentuje się całkiem nieźle, aczkolwiek klapa jest trochę ubrudzona.

Jeśli chodzi natomiast o stan techniczny - standardowe usterki dla tak starych laptopów: wyładowana bateria RTC (niby małe piwo, lecz przy każdym uruchomieniu laptopa trzeba zwiększyć kontrast - no chyba że zerowy poziom kontrastu wynika z czegoś innego niż RTC) i niedziałający akumulator. Za system robi wspomniany wyżej Windows 98 SE PL, jednakże jeśli weźmie się pod uwagę konfigurację sprzętu - a tym bardziej fakt, że laptop ma jedynie napęd FDD - obstawiać można, że w oryginale był tutaj zainstalowany Windows 95.

Ogółem do kompletu brakuje w zasadzie napędu CD-ROM (tutaj do wyboru na LPT lub SCSI), coby postawić na nowo system i ew. jakieś oprogramowanie.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Piteusz » 02 paź 2020, 22:28

CycuPL pisze:
01 paź 2020, 11:19
Dell Latitude XPi P100SD
Obrazek
Obrazek

Konfiguracja:
Procesor - Intel Pentium 100;
RAM - 40 MB;
Karta graficzna - NeoMagic MagicGraph 128 PCI;
Karta dźwiękowa - ESS ES1888;
Dysk twardy - Seagate Marathon 810,7 MB (ST9816AG);
Stacja dyskietek 3,5";
System - Windows 98 SE PL.

Laptop znaleziony w kontenerze z gabarytami, wraz z przedstawionym powyżej laptopem Sony Vaio. Nie posiadałem do niego zasilacza (18,5V/3,5A) - miałem taki mieć, ale niestety w tym temacie nic więcej się nie pojawiło, więc finalnie zaryzykowałem i kupiłem zasilacz Dell z pasującą końcówką, lecz nieco większym prądem (18,5V/3,8A).
Wizualnie laptop prezentuje się całkiem nieźle, aczkolwiek klapa jest trochę ubrudzona.

Jeśli chodzi natomiast o stan techniczny - standardowe usterki dla tak starych laptopów: wyładowana bateria RTC (niby małe piwo, lecz przy każdym uruchomieniu laptopa trzeba zwiększyć kontrast - no chyba że zerowy poziom kontrastu wynika z czegoś innego niż RTC) i niedziałający akumulator. Za system robi wspomniany wyżej Windows 98 SE PL, jednakże jeśli weźmie się pod uwagę konfigurację sprzętu - a tym bardziej fakt, że laptop ma jedynie napęd FDD - obstawiać można, że w oryginale był tutaj zainstalowany Windows 95.

Ogółem do kompletu brakuje w zasadzie napędu CD-ROM (tutaj do wyboru na LPT lub SCSI), coby postawić na nowo system i ew. jakieś oprogramowanie.
O kurdebele, ile ja bym dał, bym mógł takim komputerem się pobawić. Toż to jest obecnie praktycznie w ogóle niedostępne. Dodatkowo jest to Dell. I to wczesny Dell! Ciekaw jestem, jak na przełomie lat, te komputery się zmieniały. Nie mam aż tak starego modelu, ale i tak jestem mega ciekaw.

Co do przenoszenia oprogramowania - osobiście uważam, że przy ociupince kreatywności - dałoby radę conieco przenieść. Np. w taki sposób:
1. Wyciągnąć dysk, włożyć do jakiegoś nowszego laptopa (np. Dell Latitude D510) a następnie za pomocą live CD linuksa - przerzucać z usb na ten dysk programy.
2. Użyć innego komputera z napędem dyskietek w celu nagrania programików i gier. Wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba by było ograniczyć się do małych gierek tylko.
3. Jakoś podłączyć kompjuter pod sieć i sieciowo zgrywać wszystko.

Imo najlepszą opcją byłaby opcja 1. Może spróbowałbyś coś takiego zrobić?

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: CycuPL » 02 paź 2020, 23:20

Piteusz pisze:
02 paź 2020, 22:28
O kurdebele, ile ja bym dał, bym mógł takim komputerem się pobawić. Toż to jest obecnie praktycznie w ogóle niedostępne. Dodatkowo jest to Dell. I to wczesny Dell! Ciekaw jestem, jak na przełomie lat, te komputery się zmieniały. Nie mam aż tak starego modelu, ale i tak jestem mega ciekaw.

Co do przenoszenia oprogramowania - osobiście uważam, że przy ociupince kreatywności - dałoby radę conieco przenieść. Np. w taki sposób:
1. Wyciągnąć dysk, włożyć do jakiegoś nowszego laptopa (np. Dell Latitude D510) a następnie za pomocą live CD linuksa - przerzucać z usb na ten dysk programy.
2. Użyć innego komputera z napędem dyskietek w celu nagrania programików i gier. Wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba by było ograniczyć się do małych gierek tylko.
3. Jakoś podłączyć kompjuter pod sieć i sieciowo zgrywać wszystko.

Imo najlepszą opcją byłaby opcja 1. Może spróbowałbyś coś takiego zrobić?
Jeśli chodzi o przenoszenie danych to niestety, ale żaden z powyższych sposobów na ten moment nie wchodzi w rachubę.

Pierwszy sposób? Nie posiadam innego laptopa, do którego mógłbym przenieść dysk. Ewentualnie mógłbym spróbować podłączyć dysk do prezentowanego tu wcześniej laptopa Sony Vaio i na nim przekopiować interesujące mnie dane.
Drugi sposób? Nie ukrywam, że żonglowanie dyskietkami jest mało satysfakcjonujące.
Trzeci sposób? Laptop nie posiada złącza Ethernet, zatem w grę wchodzi jedynie karta WiFi na PCMCIA. Tutaj też jednak są problemy - karta WiFi (U.S.Robotics USR5410) z tego co pamiętam to miewała trudności z łapaniem sieci.
Posiadam co prawda również drugą kartę WiFi (TRENDnet TEW-501PC), lecz producent karty ze swojej strony pozbył się sterowników (został jedynie martwy link), a ponadto z tego co czytałem w specyfikacji - najwcześniejszym systemem obsługującym tą kartę jest Windows 2000.

Także reasumując - w grę wchodziłby tutaj najprędzej pierwszy sposób, aczkolwiek po małej modyfikacji w postaci mniej więcej takiego adaptera:
Obrazek
Adapter podłączyłbym do swojego drugiego PC (ma on płytę główną Gigabyte GA-870A-UD3, która posiada złącze IDE), a następnie pod Linuxem przekopiowałbym interesujące mnie pliki.

Ogółem do tematu jeszcze powrócę.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 03 paź 2020, 14:14

Oto już ukończony Bulid z płytą i procesorem opisanych w tych tematach :
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... &start=250
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... &start=130

W ostatecznej konfiguracji zamontowano HD 4GB , DVD ROM ,Kartę sieciową i Kartę dźwiękową (obie na PCI) ,Karta graficzna zintegrowana ,Uruchomiono Porty USB na obudowie .Zrezygnowałem z podłączania śledzia na PS2 ,jako że można używać myszki na COM i USB nie ma to sensu .Całość zamontowano w obudowie ATX z wyglądu pasującej do Retro ;) ,nie wymagała wiele przeróbek jako że płyta posiada tak zasilania AT ,jak i ATX ,trzeba było tylko dorobić maskownicę .Zainstalowano (testowo) WIN98SE + SP2.1PL + inne uaktualnienia i bajery ,wszystko działa bez problemowo .
Całość na zdjęciach .
Załączniki
101_0089.JPG
101_0089.JPG (176.74 KiB) Przejrzano 10451 razy
101_0086.JPG
101_0086.JPG (612.98 KiB) Przejrzano 10451 razy
101_0093.JPG
101_0093.JPG (205.04 KiB) Przejrzano 10451 razy
101_0072.JPG
101_0072.JPG (229 KiB) Przejrzano 10451 razy
101_0074.JPG
101_0074.JPG (279.42 KiB) Przejrzano 10451 razy

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Piteusz » 10 paź 2020, 18:50

Dariusz 64 pisze:
03 paź 2020, 14:14
Oto już ukończony Bulid z płytą i procesorem opisanych w tych tematach :
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... &start=250
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... &start=130

W ostatecznej konfiguracji zamontowano HD 4GB , DVD ROM ,Kartę sieciową i Kartę dźwiękową (obie na PCI) ,Karta graficzna zintegrowana ,Uruchomiono Porty USB na obudowie .Zrezygnowałem z podłączania śledzia na PS2 ,jako że można używać myszki na COM i USB nie ma to sensu .Całość zamontowano w obudowie ATX z wyglądu pasującej do Retro ;) ,nie wymagała wiele przeróbek jako że płyta posiada tak zasilania AT ,jak i ATX ,trzeba było tylko dorobić maskownicę .Zainstalowano (testowo) WIN98SE + SP2.1PL + inne uaktualnienia i bajery ,wszystko działa bez problemowo .
Całość na zdjęciach .
Kurczę... Czymże u licha jest Procesor WinChip? To jest jakiś mniej znany procek x86? Czy to jest nazwa, która oznacza coś oczywistego, lecz tylko starsi wymiatacze to pamiętają? :D

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 11 paź 2020, 16:18

Piteusz pisze:
10 paź 2020, 18:50
Kurczę... Czymże u licha jest Procesor WinChip? To jest jakiś mniej znany procek x86? Czy to jest nazwa, która oznacza coś oczywistego, lecz tylko starsi wymiatacze to pamiętają? :D
No właśnie czymże jest on u licha ( IDT Winchip C6 ) :?: :?

Procesor na wskroś budżetowy z tamtego okresu , cechuje go niski pobór energii i wymaga tylko jednego napięcia zasilania, dzięki czemu można go zainstalować w większości starszych płyt głównych z gniazdem Socket 7, w których Pentium MMX nie działa.Plusem jest też to że w pełni zgodny z Pentium MMX , w owym okresie kosztował ~70% ceny Pentium 200 MMX i to koniec zalet :oops:
O ile w wydajność WinChipa w aplikacjach biurowych, sięgała jeszcze ~ 90% wyników P55C 200 MHz o tyle w grach wykazał zaledwie 55-70% szybkości P200 MMX :cry:
Problemem jest też z wykrywaniem CPU przez płyty ,z Socketem7 .Ja sam musiałem przetestować kilka ,niektóre rozpoznawały go jako AMD K6 200MHz ,a jedna nawet jako 80486DX-66MHz :shock: .Tak więc nie jest to procek "łatwy w konfiguracji" z płytą główną . Jednakowoż jeżeli "połączymy go z płytą , odwdzięcza się bezproblemowym działaniem ". :D

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: CycuPL » 13 lis 2020, 13:55

Compaq Presario 1200
Obrazek

Konfiguracja:
Procesor - Intel Celeron 800;
RAM - 316 MB;
Karta graficzna - Trident Cyberblade i1 z możliwością regulacji pamięci (2/4/8 MB);
Karta dźwiękowa - VIA AC'97;
Dysk twardy - Toshiba 12 GB (MK1214GAP);
Stacja dyskietek 3,5" Mitsumi + napęd DVD-ROM;
System - Windows XP SP2.

Laptop z kontenera na elektro-złom. Wymagany zasilacz 19V/3,16A, do uruchomienia użyto zasilacza od Asusa (19V/4,74A).
W zasadzie laptop z wyglądu prezentuje się niemalże ideolo - nie ma uszkodzonych zawiasów klapy, nie jest również zabrudzony. Jedyne o co można by się przyczepić to o luźny fragment obudowy z touchpadem i głośnikami (swoją drogą, są to głośniki marki JBL), aczkolwiek wielkiej tragedii nie ma.

Technicznie standard - brak głównej baterii. O dziwo, CMOS jednak zapamiętuje swoje ustawienia (czyżby bateria była jednak sprawna?), tak samo jak wentylator z tyłu też się kręci (czyżby działał pasywnie?).
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1446
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 26 gru 2020, 00:49

Komputer zakupiony jako jeden z 2 w tym temacie (ten drugi) .
viewtopic.php?f=11&t=141&start=280

Wygląd i konfiguracja zmieniły się nieznacznie ,dołożono pamięci (miał 32MB) teraz ma 256MB SDRAM ,karta graficzna ta sama (na AGP) ,Dźwięk zintegrowany , Procesor Celeron 433MHz /Socket370,HDD 4,3GB z WIN 98 oryginalnym z którym go kupiono (komputer :) ) ,obudowa i zasilacz AT . Komputer oczyszczono i tak oto mogę go tu zaprezentować .Reszta na zdjęciach .
Załączniki
01.png
01.png (388.51 KiB) Przejrzano 9590 razy
02.jpg
02.jpg (356.29 KiB) Przejrzano 9590 razy
03.JPG
03.JPG (427.98 KiB) Przejrzano 9590 razy
04.JPG
04.JPG (288.21 KiB) Przejrzano 9590 razy

ODPOWIEDZ