Pokaż Swój Retro Komputer

Chcesz pokazać swój pulpit, biurko, stary komputer, podzespoły lub swój projekt programistyczny? Zapraszamy do Galerii Komputerowej!
Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Macfly » 20 lut 2019, 21:30

Początkowo myślałem o naprawieniu owego zasilacza ale im bardziej zagłębiałem się w temat tym bardziej dochodziłem do wniosku że nie ma sensu . Po pierwsze owy zasilacz nie posiada za bardzo żadnych zabezpieczeń na forach ludzie pisali że owy zasilacz nawet jak jest sprawny potrafi mieć przy obciążeniu spore wahania napięć . K7S5A jeszcze nie jest spisana na straty bo żaden kondensator nie jest w niej walnięty . Mam zamiar jeszcze sobie zbudować kompa z XPkiem ale jeszcze nie wiem czy oprę go P4 gdzie będę musiał dorwać płytę główną bo tą co mam nie ma ani AGP ani PCI-E czy spróbuję zaktualizować bios K7 bo tam mam zainstalowanego swojego Athlona XP 2600+ opartego na Bartonie którego w pełni ta płyta i tak nie wykrywa a przekładać do sprzętu z 98 nie ma sensu gdyż i tak nie wykorzystam tej mocy obliczeniowej do gier max z przedziału 95-2002r.

EDIT:

Jako że nie dawało mi ciągle spokoju to że z*ebałem misję z moim Voodoo szukałem rozwiązania jak odpalić gry wykorzystujące Glide . Znalazłem tzw. Wrapery ale jedyną grę jaką zmusiłem na tym do działania to Star Wars Racer . Wkurzony obrotem sytuacji wszedłem na YT i zacząłem szukać jakiegoś rozwiązania . Przypadkiem trafiłem na 1 kanał i Oglądając filmik na nim mnie olśniło . K7S5A mimo że blokuje instalator to już zainstalowany windows powinien się na niej uruchomić pomyślałem sobie to może się udać . Wykręciłem płytę MSI i K7 z obudów przełożyłem z k7 mojego Athlona XP 2600 do płyty MSI żeby nie walał się luzem i żebym nie pogiął nóżek a procek z MSI trafiił do K7 wraz z chłodzeniem z płyty MSI bo jest wydajniejsze a co najważniejsze cichsze . Musiałem też przeorganizować ułożenie kabli od wentylatorów bo niestety w KV7 wejście na dodatkowy wentylator jest w innym miejscu . Tak po 2 godzinnej walce przy browarku poskładałem takiego monstra .

Karta 3Dfx Voodoo 3 3000

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Denerwuje mnie tylko fakt że do owej płyty nie posiadam blaszki na tył i mała liczą portów USB będę musiał dokupić albo kartę rozszerzeń albo Huba :(

A zapomniał bym jeszcze przerzutka proców

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 23 lut 2019, 00:42

Czyli rozumiem że teraz na K7S5A uruchomiony jest WIN 98 , co do portów USB płyta ma piny do podłączenia na śledziu jeszcze 2 portów ( Na "dole" płyty ,pomiędzy FP_AUDIO, a IR ) .

Co do instalacji WIN 98 to mój egzemplarz ,maniacko nie widzi stacji dyskietek jako A tylko B (pomimo że każda inna płyta w/w stację widzi jako A :shock: ) ,tak więc instalacja z pomocą dyskietki "upadła" ,okazało się (ale mam farta ), mój egzemplarz płyty z WIN 98 (jest "zbootowany" ),instalator z niej uruchamia się , po ustawieniu w BIOS - CD ROM jako 1 urządzenia do zabootowania ,komputera .

Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Macfly » 24 lut 2019, 18:52

Mój nie trawi instalatora 98ki i GF 440 MX wywalając w grach 3D Artefakty co nie ma na innej płycie głównej na tym GF się nie zdarza .

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 24 lut 2019, 20:21

Jak już "wymieniamy się doświadczeniami " co do w/w płyty to dodam że u mnie "moja" K7S5A ,nie ma przy instalacji WIN 98 problemów z żadną kartą graficzną którą posiadam, a wypróbowałem ich kilkanaście sztuk ,od najstarszych po te najnowsze oczywiście na AGP .Płyty firmy ECS już takie są (no dziwne) .
Sterowniki jakie używam do kart graficznych Nvidia dla WIN 98 to : Detonator od 42.30 do 44.03 ,te u mnie sprawdziły się w wielu konfiguracjach ( GF2 MX400 też pracuje na nich u mnie bez problemów) .

Macfly
Posty: 35
Rejestracja: 18 lut 2019, 15:49

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Macfly » 25 lut 2019, 03:38

No cóż powiem wybredna z tej płyty bestia .

Obrazek

Kolejny "update" . Jak to się mówi potrzeba matką wynalazku . Niestety owy model Voodoo 3 który mam w wersji na AGP ma tendencje do bardzo mocnego grzania się . Wszystko przez źle zaprojektowany radiator (za mało blaszek odprowadzających ciepło ) owy radiator do tego jest fabrycznie przyklejony do chipsetu i bardzo łatwo demontując go można uszkodzić kartę graficzną . Jako że po dłuższej rozgrywce w Star Wars Racera można było prawie jajecznice na karcie usmażyć to doszedłem do wniosku że trzeba ją jakoś schłodzić . Szybki skok po pudło z jakimiś szpargałami co mi zostały z jakiś PCtów i tak oto wygrzebałem jakiś wiatrak który podłączyłem na krótko żeby sprawdzić czy nie brzęczy okazało się że jest cichy wszystko spoko ale jak to podłączyć w miarę bez drutu ? Mianowicie miałem kiedyś w jednej obudowie PC podświetlaną ledami markę producenta obudowy na froncie obudowa spoko ale wkurzało mnie w nocy jak się coś ściągało że te diody tak świecą po oczach że nie mogłem zasnąć wygrzebałem te diody bardzo spoko połączenie złodziejka do molexa z wyjściem 5V które dalej było rozgałęzione na 3 wtyczki do których można było przypiąć kolejne 3 wtyczki na których były diody led (każdą można było wypiąć ) więc wypiąłem 2 wtyczki z ledami z 1 uciąłem trochę przewodu przy owej diodzie (tak żeby jeszcze do czegoś można było ją kiedyś wykorzystać) przewód z wtyczką polutowałem do wentylatora izolując to wszystko koszulą termokurczliwą a na koniec przełożyłem piny w kostce złodziejki z zasilania 5V na 12V żeby wentylator był bardziej wydajny .Niestety żeby wiatrak wszedł musiałem przenieść kartę dźwiękową na dół . Teoretycznie dało by się zamontować kartę graf z dźwiękówką tak jak była ale luz między nimi wynosił koło 3 mm i powietrze by się kisło a dodatkowo bym sobie robił farelkę też z Dźwiękówki . Może nie wygląda ale działa i to dość dobrze . Tak wiem że mogłem użyć panelu z potencjometrami który mam w starej obudowie z K7 ale jest on czarny i źle by się prezentował z srebrną obudową w planach mam zakupić coś takiego razem z termometrem żeby w miarę się komponowało z obudową ale póki co jest jak jest.

Obrazek

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 25 lut 2019, 17:58

Optimus jest drogi ?
Oto mój zakup z przed 3 tygodni na tym razem " Alletanio" ;) . Komputer kupiony w takiej specyfikacji i wyposażeniu jak na zdjęciu .
Licytacja od 65 zł (kup teraz 95 zł) ,zalicytowałem i nikt inny nie licytował :?: :?: :!: Kupiony za 65 zł + kw .

Komputer AT ,Socket 370 /Slot 1 ,można zamontować procesory Pentium II ,Pentium III , Celeron ,na szynie 66-100MHz ,pamięci SD RAM , Karta graficzna i dźwiękowa zintegrowane ,dwa porty USB ,gniazdo na myszkę PS2 zintegrowane ,wszyściutko sprawne ,a do komputera dostałem (Gratis :o ) procesor Pentium II 500MHz na Slot 1 .
Stan i specyfikacja na zdjęciach .
Załączniki
100_6311.JPG
100_6311.JPG (139.51 KiB) Przejrzano 11122 razy
100_6294.JPG
100_6294.JPG (139.71 KiB) Przejrzano 11122 razy
100_6309.JPG
100_6309.JPG (84.04 KiB) Przejrzano 11122 razy
Ostatnio zmieniony 09 mar 2019, 07:23 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.

Ardon
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2018, 16:31
Lokalizacja: /home/dudosek/

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Ardon » 26 lut 2019, 18:23

Spoko sprzęt. Niestety nie mam retro komputerów i laptopów. Może jak będę miał to może tu coś wrzuce

elektronik70
Posty: 7
Rejestracja: 02 gru 2018, 23:38

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: elektronik70 » 03 mar 2019, 20:51

Witam. Mam problem z płytą główną ATC - 1020. Zainstalowana pamięć to jednostronna, cztery kości po 4MB każda. Procesor o oznaczeniu BP80502100 SU099, karta graficzna to S3Trio64 1MB na PCI. Dysk twardy 853MB. Stacja dyskietek i CD-ROM plus obudowa z zasilaczem AT. Owy zestaw testowałem kartą diagnostyczną i żadnych błędów nie wyświetla. W biosie wszystko na auto ze startem z dyskietki i dysku i CD-ROM czyli A, C, CD-ROM ustawione. Próbuje odpalić instalator zarówno z dyskietki DOS czy to uruchomić instalacje systemu z napędu CD-ROM. Próbowałem nawet zainstalować system win95 na innej płycie i dysk podpiąć do tej płyty z zainstalowanym systemem. Przechodzi wszystkie testy i jak ma się ładować system tylko miga kursor i można tak czekać i czekać.
https://imgur.com/mFc4vba

Tutaj pochwalę się komputerem który wcześniej miałem bez obudowy a teraz jest już wszystko poskładane.
https://imgur.com/QAtnQjL

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: Dariusz 64 » 03 mar 2019, 22:51

Troszeczkę mało tych danych że by dokładnie zbadać problem ,ale ...
Pierwsza sprawa ,to po obejrzeniu zdjęcia tej płyty zaniepokoiło mnie :
1- Czy na pinach gniazda USB jest założona zworka ? Jeżeli tak natychmiast ją usunąć ! (Zdjęcie 1)
2-Czy piny FAN 1 (Zdjęcie 2) są zwarte ? czy to tylko złudzenie ,jeżeli zwarte to też usunąć .

Drugą sprawą jest brak uruchomienia sytemu , polecał bym pobranie User Manual z tej strony : https://www.manualslib.com/manual/12249 ... t-atc-1020
i użycie w BIOS Funkcji : IDE HDD AUTO DETECTION ,jeżeli w tej zakładce rozpoznany zostanie prawidłowo dysk twardy ,należy sprawdzić ,czy w zakładce (BIOS FEATURES SETUP) ,funkcja (Swap Floppy Drive ) jest ustawiona na Enabled ,jeżeli wszystko jest zgodne z Manualem ,zapamiętać ustawienia BIOS i włożyć dyskietkę startową dla Windowsa 98 (dyskietka startowa WIN 95 nie posiada sterowników do CD ROM ) i rozpocząć próbę instalacji.
Załączniki
Fc4vba.jpg
Gniazdo USB z zworką ? Usunąć .
Fc4vba.jpg (66.26 KiB) Przejrzano 11133 razy
mFc4vba.jpg
Widok na piny FAN 1
mFc4vba.jpg (59.58 KiB) Przejrzano 11133 razy

elektronik70
Posty: 7
Rejestracja: 02 gru 2018, 23:38

Re: Pokaż Swój Retro Komputer

Post autor: elektronik70 » 04 mar 2019, 01:40

Witam. Na USB nie ma zworki i na FAN1 również nie ma zworki. Zdjęcie robiłem nieco wcześniej przed podłączaniem poszczególnych podzespołów stąd ta zworka na USB.W biosie dysk jest normalnie wykrywany i Swap Floppy Drive jest na Enabled. Manual mam i zworkologie odrobiłem. Mimo to nadal nie idzie z flopa ani z dysku czy CD-ROM nic wystartować.Tak jak pisałem wcześniej. Po przejściu sprawdzenia procesora, pamięci, dysku, stacji dyskietek wszystkich ustawień, kiedy powinien załadować się system jest tylko migający kursor. Chciałem zainstalować inną pamięć typu SDRAM bo na płycie jest takowe gniazdo i nie mogę standardowej włożyć do slotu. Te białe uchwyty wydają się jakby za krótkie i nie sięgają wypustki na kości pamięci. Czy są mniejsze takowe pamięci jak w wypadku DDR2?

ODPOWIEDZ