Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Chcesz pokazać swój pulpit, biurko, stary komputer, podzespoły lub swój projekt programistyczny? Zapraszamy do Galerii Komputerowej!
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 » 05 kwie 2020, 19:13

Tak więc "Chłop" postanowił podjąć wyzwanie i zainstalować WIN 98 na płycie GA-K8NS (rev. 1.x) S.754 z Sempronem 3000 i 256MB DDR RAM .
Prolog :
Odszukanie w/w płyty przy ilości pudełek z płytami już było wyzwaniem ,ale po przerzuceniu kilkunastu "objawiła się ONA ". Dobrano zasilacz ,kartę graficzną na AGP (GF2MX/MX400-64MB) ,HDD 40 GB ,FDD,DVD RW ,Myszkę i Klawiaturę na PS2,uruchomiono w/w zestaw i skonfigurowano BIOS .

1-Partycjonowanie dysku (HDD) > Jako że zastosowałem HDD IDE ATA 40 GB ,postanowiłem być "cwany " i po zabootowaniu z dyskietki startowej WIN 98 utworzyłem 1 partycję 7,5GB (C-Aktywna) i resztę dysku zostawiłem "odłogiem ", zadowolony z siebie rozpocząłem instalację systemu ...i "dupa -blada " ,żeby nie przedłużać system zainstalował się ,ale z ekranami że część dysku nie będzie widoczna itp... następnie "wywalił ekran śmierci " i tyle było z cwaniakowania :lol: .Pokornie podszedłem do sprawy na porządnie ,jeszcze raz FDISK i podzieliłem dysk na 5 partycji po około 7,5GB ,pamiętając że partycja C ma być AKTYWNA :!: .Cała operacja z formatowaniem (pod FAT32 ) zajęła mi ponad godzinkę ,ale dysk był gotowy do instalki :)

2- Instalacja WIN 98 > Tu miła :o instalka trwała na tej konfiguracji może 15minut (no po prostu śmignęła) i system był zainstalowany ,postanowiłem zainstalować na początek SP2 dla WIN 98 (pomijając Kopię zapasową i sterowniki USB ,postanowiłem że zainstaluję inne ) i to był DUŻY BŁĄD :!: Po zainstalowaniu SP2 System się "posypał" ,wystąpiły błędy z otwieraniem pulpitu ,kosz (niepoprawny format ) ,niemożność tworzenia i usuwania folderów ,brak możliwości instalacji sterowników i Direct X ,no po prostu "klapa" :shock: :?
Postanowiłem podejść trochę inaczej ,po sformatowaniu partycji C przyjąłem taką kolejność instalacji :
-System (WIN98SE)
-Sterowniki karta graficzna
-Sterowniki DX9
-Sterowniki płyty głównej ,wszystkie po kolei poczynając od chipsetu +fonia +karta sieciowa
-SP2 (z opisywanymi wyjątkami)
-Sterowniki USB
-Instalacja programów obsługi >internet,media ,pakery,itp...
I to się sprawdziło (przynajmniej w tym wypadku) :!: :D .System zaczął śmigać jak bolid formuły 1 :!:
Następnie zwiększyłem ilość pamięci RAM do 512MB ,nie zauważyłem ani przyśpieszenia działania ani skutków ubocznych tej operacji.

Podsumowanie .
Zainstalowanie i używanie WIN98 na dużo nowszych płytach jest wykonalne (pamiętajmy że w/g mnie płyta musi mieć wsparcie -sterowniki do WIN98) ,ale jest to dla mnie to tylko swego rodzaju doświadczenie (nawet ciekawe) i "sztuka dla sztuki " że się da ;) .Twierdzę i dalej będę twierdził że powinno się System z danego okresu instalować na sprzęcie z jego "Epoki". A i to nie jest Purytańskie podejście :) .
Załączniki
100_9142.JPG
"Odpasiony "pulpit WIN 98
100_9142.JPG (348.5 KiB) Przejrzano 10073 razy
100_9130.JPG
Trochę danych technicznych .
100_9130.JPG (265.67 KiB) Przejrzano 10073 razy
100_9147.JPG
Tu płyta +peryferia na stanowisku "testowym"
100_9147.JPG (656.26 KiB) Przejrzano 10073 razy

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Piteusz » 06 kwie 2020, 09:34

Ale śliczne - Windows 98 na takim sprzęcie serio zaskakująco dobrze działa. Programy dosowe czasem nawet za dobrze :D. Ciekawe zjawisko było takie, że do 2006 roku część osób na takich sprzętach używała 98, bo "jeszcze nie ufają XP" - sam miałem takiego kolegę, który tak mówił. XP tak samo używał aż do 2014. Siódemki aż do 2019. Jak działa, to po co zmieniać? :D

Sam też pamiętam, że ukatrupiłem tak swój system - instalowałem jakieś sterowniki USB bleblebel. Nigdy u mnie to dobrze się nie skończyło. Lepiej jest po prostu zainstalować 98 i zostawić, jak jest. Zamiast USB - udostępnić sobie folder w sieci i poprzez LAN pobierać z głównego komputera stuff. Wymaga to paru edycji rejestru kompów z W7/8/10, ale jest warto.

Tu jest poradnik (niestety po angielsku):

Kod: Zaznacz cały

click the start button and type secpol.msc in the search function.

Browse to "Local Policies" -> "Security Options".  Now look for the entry "Network Security: LAN Manager authentication level" and open it.  Click on the dropdown menu and select "Send LM & NTLM - use NTLMv2 session security if negotiated".  Apply the settings.

For Home versions

1. Launch regedit from Start Search box.
2. Find the following branch.
 
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa

3. Create a DWORD key under Lsa and set:

Name: LmCompatibilityLevel
Value: 1

4. Restart.

As for the 98 end of things, I can not help you there...I retired that OS like 15 years ago.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 » 06 kwie 2020, 10:14

Piteusz pisze:
06 kwie 2020, 09:34
Sam też pamiętam, że ukatrupiłem tak swój system - instalowałem jakieś sterowniki USB bleblebel. Nigdy u mnie to dobrze się nie skończyło. Lepiej jest po prostu zainstalować 98 i zostawić, jak jest. Zamiast USB - udostępnić sobie folder w sieci i poprzez LAN pobierać z głównego komputera stuff. Wymaga to paru edycji rejestru kompów z W7/8/10, ale jest warto.
W moim przypadku nieprawidłowe działanie po pierwszej instalacji systemu zainstalowaniu SP2 jako pierwszej czynności miał już miejsce kilkukrotnie z płytami z "epoki" ,nie potrafię powiedzieć czy to schemat ,czy to Ja mam takie "szczęście" :lol: Co do sterownika USB ,używam sterownika z bloga tego Pana (do tej pory nie miałem z nim - sterownikiem problemu ) :
https://mirekcpl.blogspot.com/search?up ... date=false
stosuję też sterownik który niweluje - Problemy z zamykaniem systemu ,też z tego bloga (można je pobrać ) .Co do SP2.PL to w zależności od konfiguracji używam z niego co jest potrzebne ,w tym wypadku właściwie wszystko oprócz tego co pominąłem ,w tym i "bajery" pulpitu ,wszak konfiguracja (wydajność zestawu na to pozwalała :) ).

Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek » 06 kwie 2020, 12:03

Dariusz 64 pisze:
06 kwie 2020, 10:14
Piteusz pisze:
06 kwie 2020, 09:34
Sam też pamiętam, że ukatrupiłem tak swój system - instalowałem jakieś sterowniki USB bleblebel. Nigdy u mnie to dobrze się nie skończyło. Lepiej jest po prostu zainstalować 98 i zostawić, jak jest. Zamiast USB - udostępnić sobie folder w sieci i poprzez LAN pobierać z głównego komputera stuff. Wymaga to paru edycji rejestru kompów z W7/8/10, ale jest warto.
W moim przypadku nieprawidłowe działanie po pierwszej instalacji systemu zainstalowaniu SP2 jako pierwszej czynności miał już miejsce kilkukrotnie z płytami z "epoki" ,nie potrafię powiedzieć czy to schemat ,czy to Ja mam takie "szczęście" :lol: Co do sterownika USB ,używam sterownika z bloga tego Pana (do tej pory nie miałem z nim - sterownikiem problemu ) :
https://mirekcpl.blogspot.com/search?up ... date=false
stosuję też sterownik który niweluje - Problemy z zamykaniem systemu ,też z tego bloga (można je pobrać ) .Co do SP2.PL to w zależności od konfiguracji używam z niego co jest potrzebne ,w tym wypadku właściwie wszystko oprócz tego co pominąłem ,w tym i "bajery" pulpitu ,wszak konfiguracja (wydajność zestawu na to pozwalała :) ).

A czy W98 zainstaluje się jak posiadam dysk na Serial ATA. ? Moja płyta ma stery do W98 ale nie wiem jak z dyskiem czy wgl odpali jak dysk jest na SATA.

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 » 06 kwie 2020, 13:18

Klimko pisze:
06 kwie 2020, 12:03
A czy W98 zainstaluje się jak posiadam dysk na Serial ATA. ? Moja płyta ma stery do W98 ale nie wiem jak z dyskiem czy wgl odpali jak dysk jest na SATA.
A jak Kolega posiada dysk SATA to powinien spróbować instalacji ja posiadam takie dyski ale najmniejszy to 80 GB i "przeraża" mnie jego podzielenie na partycje i co najważniejsze formatowanie (czas) pod DOS ,ale..nie jest powiedziane że się nie skuszę ;) .

W uzupełnieniu tematu : Dodałem pamięci ram teraz jest 1GB DDR RAM i wstawiłem kartę graficzną GeForce FX 5500 (256MB, AGP 8x) -sterownik dla WIN 98 to ForceWare Release 80 ,wersja 81.98 ,komputer pracuje normalnie testy pamięci ,GPU przeszły bez problemu .
Na zdjęciach stan na tę chwilę.
Załączniki
100_9151.JPG
100_9151.JPG (228.41 KiB) Przejrzano 10045 razy
100_9161.JPG
100_9161.JPG (93.05 KiB) Przejrzano 10045 razy

Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek » 06 kwie 2020, 13:43

Dariusz 64 pisze:
06 kwie 2020, 13:18
Klimko pisze:
06 kwie 2020, 12:03
A czy W98 zainstaluje się jak posiadam dysk na Serial ATA. ? Moja płyta ma stery do W98 ale nie wiem jak z dyskiem czy wgl odpali jak dysk jest na SATA.
A jak Kolega posiada dysk SATA to powinien spróbować instalacji ja posiadam takie dyski ale najmniejszy to 80 GB i "przeraża" mnie jego podzielenie na partycje i co najważniejsze formatowanie (czas) pod DOS ,ale..nie jest powiedziane że się nie skuszę ;) .

W uzupełnieniu tematu : Dodałem pamięci ram teraz jest 1GB DDR RAM i wstawiłem kartę graficzną GeForce FX 5500 (256MB, AGP 8x) -sterownik dla WIN 98 to ForceWare Release 80 ,wersja 81.98 ,komputer pracuje normalnie testy pamięci ,GPU przeszły bez problemu .
Na zdjęciach stan na tę chwilę.
Akurat u mnie najmniejszy dysk na sata to 40gb Hitachi. Jak znajdę chwilę to spróbuje. Jak kolega ma tą 80tke dysk to mozna stworzyc z poziomu dosa partycje i instalowac odrazu na ta stworzona partycje

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 » 06 kwie 2020, 19:00

Próba instalacji na 3 dyskach SATA (Samsung, Seagate, WD -wszystkie 80GB) kompletnie się nie powiodły ,o ile BIOS rozpoznał je bez problemu ,to FDISK pojemność pokazał 10GB ,po założeniu i sformatowaniu 2 partycji po ~5,5GB początek instalacji przebiegał obiecująco ,za to finalizacja to pasmo błędów z zagubionymi plikami i blue screeny ,po "dwóch " podejściach zrezygnowałem z tej walki .U Mnie nie "Poszło" zostaję z dyskiem ATA 40GB .

Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek » 06 kwie 2020, 19:23

Można przez gparted stworzyc partycje i pozniej z poziomu W98 sformatować i skopiować pliki instalacyjne. Takie coś wymyslilem

Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1449
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 » 06 kwie 2020, 19:46

Klimko pisze:
06 kwie 2020, 19:23
Można przez gparted stworzyc partycje i pozniej z poziomu W98 sformatować i skopiować pliki instalacyjne. Takie coś wymyslilem
Mniemam że to nie kwestia podziału dysku na partycje ani to że FDISK "widzi"tylko tyle dysku ile "widzi" problemem może być interfejs SATA i jego obsługa przez instalator i system WIN 98 ,wszak to już inna epoka ;) .Nie wiem czy dobrze pamiętam ale chyba też pierwsze wersje WIN XP też miały z tym problem ,dopiero SP2 czy SP3 rozwiązywał ten problem ,jak się mylę niech ktoś mnie poprawi .

Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 410
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: CycuPL » 06 kwie 2020, 20:14

A próbowałeś z ustawieniem w BIOS trybu pracy kontrolera dysku na IDE albo "Compatibility" (zależnie od BIOS-u)? Może wtedy coś dygnie.
Nie instalowałem nigdy W98 na dysku SATA, więc mogę co najwyżej zapytać jak wyżej ;-).
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ