Chromebooki - jaki sens istnienia?

Forum poświęcone Linuksom, Uniksom oraz innym niestandardowym maszynom/systemom.
Awatar użytkownika
Robson
Posty: 90
Rejestracja: 02 kwie 2018, 14:18

Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: Robson » 06 kwie 2022, 14:53

Siemanko!

W ostatnim czasie Chromebooki zyskały na popularności (co prawda głownie w szkołach, ale jednak). Pojawiła się możliwość instalacji apek z Androida i Linuksa, a ostatnio nawet możliwość instalacji Steama. Zastawiam mnie jednak, czy nie lepiej zamiast takiego Chromebooka, nie wziąć jakiegoś lapka z zwykłym Linuksem. Miał by przecież w zasadzie te same możliwości co Chromebook + normalną możliwość doinstalowania sobie programików. Także ciekawi mnie wasze zdanie na ten temat :D

Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 245
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: shesellsseashells » 08 kwie 2022, 21:30

Otóż z perspektywy biznesmena Chromebook kosztuje jakieś 300-400zł a "laptop" nie zaczyna się poniżej 1000zł. To są 3 Chromebooki :!: :!: :!: :!: :!:
(perspektywa głąba, który nie uznaje specyfikacji sprzętu tylko wiek przez co taki Thinkpad X230 jest dla niego starym rupieciem bo ma 10 lat).
A tak poza tym to jedyne co mogę dać na ich obronę to czas pracy na baterii bo wytrzymują średnio jakieś 10 godzin. Generalnie jakby mi się trafił taki Chromebook to bym dała na niego Lineage'a jakiegoś bo Chrome OS sam w sobie mi się nigdy nie spodoba.

Awatar użytkownika
xp234
Posty: 615
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: xp234 » 09 kwie 2022, 17:27

Dla mnie do używania głównie Office'a i internetu taki Chromebook byłby idealny, ale mam mojego starego Eee PC który mi w zupełności wystarcza do używania go w szkole (to że on tak dobrze działa to głównie zasługa SSD i Windowsa 8.1).
koto pisze:
08 kwie 2022, 21:30
A tak poza tym to jedyne co mogę dać na ich obronę to czas pracy na baterii bo wytrzymują średnio jakieś 10 godzin.
Taki czas pracy na baterii brzmi interesująco jak dla mnie :D aczkolwiek bateria z Eee PC pomimo 7 lat nadal trzyma coś około trzech godzin po naładowaniu jej.
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 21H1
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Compaq N400c, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl

GrzesF0910
Posty: 29
Rejestracja: 16 kwie 2022, 07:51
Lokalizacja: Ustka

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: GrzesF0910 » 08 sie 2022, 17:30

Jak dla mnie tak w jednym zastosowaniu dajesz takiego laptopa babci.
Obrazek

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 992
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: Piteusz » 09 sie 2022, 07:47

Dla skomputeryzowanych niezbyt mają. Ale dla mojej mamy, która nigdy nie miała komputera i jest już na emeryturze - chromebook byłby idealny. Szczególnie, ze oprogramowanie zna z Androida. Łatwo będzie mogła się odnaleźć. Nawet wszystko podobnie wyglada, jak na androidzie. No i nic nie da się zepsuć. Ewentualnie dla dzieci, by mogły oglądać YT i by mogły grać w Androidowego Robloxa (o ile działa, bo nie patrzyłem).

Natomiast dla mnie - absolutnie nie. W zasadzie, dla wszystkich na tym forum się nie nadaje.

Awatar użytkownika
winxpisthebest
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2022, 16:36

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: winxpisthebest » 18 paź 2022, 16:57

Dla mnie są użyteczne w 100% tylko dla ludzi starszych lub minimalistów

Awatar użytkownika
norbitor
Posty: 23
Rejestracja: 31 mar 2018, 10:42
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: norbitor » 22 paź 2022, 22:56

Trochę się nad tym zastanawiałem i moim zdaniem chromebook ma sens tylko dla osób, które praktycznie nie muszą wychodzić poza przeglądarkę internetową, nie przewidują pracy offline i koniecznie potrzebują przytwierdzoną na stałe klawiaturę do działania. Faktycznie może mieć to sens wśród osób starszych, ale tak poza tym, to trudno mi znaleźć dobry pomysł na Chromebook vs dowolny laptop z Windowsem/Linuksem.


Jak podaje ten gość https://qr.ae/pvD5G8 podobno w Google'u używają Chromebooków zamiennie z MacBookami i ThinkPadami z Linuksem, ale akurat u nich wszystko podobno mają przez przeglądarkę, łącznie z IDE albo łączą się zdalnie po SSH, więc mogą być w stanie faktycznie tak pracować. Ale w każdej innej firmie raczej ciężko by było pracować na Chromebooku. Sam VS Code i wtyczki do niego już kwalifikują te laptopy jako zabawkę.

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 216
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: Stasieusz » 01 wrz 2023, 10:41

Jeżeli twoja praca nie wychodzi poza przeglądarkę, to może się to sprawdzić. Zwróćcie uwagę, że google ma własny pakiet biurowy, który działa w przeglądarce. Ostatnio widziałem, że Firefox jest dostępny na Chromebooki. Bateria długo trzyma, a cena używki to nie majątek ;).
Obrazek
Obrazek

Altair
Posty: 129
Rejestracja: 15 sie 2023, 14:44

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: Altair » 01 wrz 2023, 13:58

Dla niektórych przewagą dla komputera typu chromebook może być jego wielkość, względem zwykłego laptopa.

Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 216
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Chromebooki - jaki sens istnienia?

Post autor: Stasieusz » 17 mar 2024, 21:42

Stasieusz pisze:
01 wrz 2023, 10:41
Jeżeli twoja praca nie wychodzi poza przeglądarkę, to może się to sprawdzić. Zwróćcie uwagę, że google ma własny pakiet biurowy, który działa w przeglądarce. Ostatnio widziałem, że Firefox jest dostępny na Chromebooki. Bateria długo trzyma, a cena używki to nie majątek ;).
Prawdopodobnie niedługo dostanę chromebook'a. Pochwalę się tutaj, opowiem coś :P.
Piteusz pisze:
09 sie 2022, 07:47
Dla skomputeryzowanych niezbyt mają.
Można wgrać np. coreboota i zainstalować windę czy też linuxa, jednakże te parametry pod Windowsa to niezbyt, ale jako maszynka pod linuxa... to by było niezłe :).
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ