Pen z Antergos nie bootuje

Forum poświęcone Linuksom, Uniksom oraz innym niestandardowym maszynom/systemom.
dub21
Posty: 61
Rejestracja: 06 maja 2018, 09:52

Pen z Antergos nie bootuje

Post autor: dub21 » 10 maja 2018, 20:43

Witam,

Z racji że nie użytkuje Linux jako głównego systemu już od ponad 10 lat to przyszła myśl żeby do nie go wróci zwłaszcza że teraz użytkuje Windowsa 10. Powiem że brak mi czasu do spędzania nad konfiguracji takich systemów jak Debian Arach / Slackware czy genetto itp. Ubuntu i minty itp też odpadają. Ostatnio sprawdzałem Antergos - taki arch dla ludzi z brakiem czasu lub leniwy ale ma z nim problem laptop ThinkPad E480 z pena się nie bootuje. Myślałem że to wina złego zrobionego pena ale też to sprawdziłem na starym T61 i tam normalnie sie bootuje. Dodam że testowo ściągałem ubuntu żeby sprawdzić czy problem nie jest z nowym laptope ale ubunut z pena normalnie bootuje.

Gdzie leż problem z Antergos ? Czy ktoś miał kiedyś taki podobny problem ?

Specyfikacja laptopa
procesor: Intel Core i5-8250U
karta graficzna: Intel UHD Graphics 620
pamięć RAM: 8GB
dysk SSD: 256GB
ekran: 14 fullHD

Pozdrawiam
PC: LENOVO ThinkPad E480 , LENOVO ThinkPad T580

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pen z Antergos nie bootuje

Post autor: Piteusz » 12 maja 2018, 08:50

Laptop wygląda na nowy. Zakładam, że to ten E480 :D. Jesteś pewny, że Antergos obsługuje UEFI? Ponieważ zakładając, że swojej instalki Windowsa nie wymieniałeś na coś innego, to prawdopodobnie masz na maksa wszystko poblokowane. I tylko jedną rzecz możesz zrobić - wyłączyć Secure Boot. Wyłączenie UEFI poskutkuje brakiem dostępu do partycji Windowsowych, a zakładam, że tego średnio chcesz... No chyba, że pozbywasz się Windy, wtedy zachęcam do wywalenia tego gówna w kosmos :D - mówię o UEFI, rzecz jasna. UEFI jest dobre tylko w momencie, kiedy potrzebujesz szyfrowania dysku w locie i generowania klucza szyfrowania w Active Directory do zdalnego dostępu.

Co polecam zrobić z E480:
1. Wyłącz w biosie Secure Boot. To bardzo ważne, bo to jest stworzone GŁÓWNIE po to, by nie instalować linuksa tak łatwo na nowych kompach.
2. Sprawdź, czy Antergos obsługuje UEFI. Powinien obsługiwać, ale część systemów jak np. Slackware nie obsługuje tego i kategorycznie odmawia dodania jego obsługi.
3. Jeżeli nie obsługuje, polecam Ci zainstalować czystego Archa. Lub Debiana. Bardziej Debiana, bo jest on w obecnych czasach bardzo łatwym i bezproblemowym systemem. Nie tak udebilnionym jak ubuntu, ale nadal łatwym. Możesz sobie domyślny pulpit wybrać na poziomie instalacji systemu. Jak lubisz rolling release, to weź Debiana Testing.

dub21
Posty: 61
Rejestracja: 06 maja 2018, 09:52

Re: Pen z Antergos nie bootuje

Post autor: dub21 » 12 maja 2018, 11:43

Wczoraj ogarnąłem Antergosa. I tak sobie wczoraj poużywałem i chyba jeszcze zainstaluje debiana.
PC: LENOVO ThinkPad E480 , LENOVO ThinkPad T580

Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1001
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Pen z Antergos nie bootuje

Post autor: Piteusz » 12 maja 2018, 22:41

dub21 pisze:
12 maja 2018, 11:43
Wczoraj ogarnąłem Antergosa. I tak sobie wczoraj poużywałem i chyba jeszcze zainstaluje debiana.
To fajnie, że się udało! A co takiego zrobiłeś, by tego pena uruchomić? Secure Boot? A może coś zupełnie innego? Warto wiedzieć na wszelki wypadek.

dub21
Posty: 61
Rejestracja: 06 maja 2018, 09:52

Re: Pen z Antergos nie bootuje

Post autor: dub21 » 12 maja 2018, 23:57

Secure Boot tak ale to nie wszystko jeszcze bootowanie musiałem w biosie ustawić na both => first UEFI.
PC: LENOVO ThinkPad E480 , LENOVO ThinkPad T580

ODPOWIEDZ