Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Masz problem z komputerem lub z oprogramowaniem? Napisz tutaj, postaramy się pomóc!
xGrzesieq
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:07

Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: xGrzesieq »

Witam jako nowy na forum :)

Od dłuższego czasu planuje wymienić parę komponentów w tym poczciwym sprzęcie, ale sam właściwie nie wiem, które części są najlepsze do tego lapka. Wyczytałem, że oficjalnie ten laptop obsługuje tylko 2GB DDR2, ale widziałem na zagranicznych forach, że poradził sobie nawet z 3-4GB. Co o tym sądzicie? Komputer byłby stabilny z taką ilością ramu? Chciałbym również wymienić CPU, bo jednordzeniowy Celeron M niestety już nie nadąża. Na jakimś starym forum przeczytałem, że płyta główna w tym laptopie spokojnie sobie poradzi z T2050, T2250 oraz T5200, ale może ktoś z Was wie czy jeszcze ten laptop przyjąłby lepszy procesor? Oczywiście planuje kupić też dysk SSD, bo wiemy, że ten dysk czyni cuda ;). Płyta główna jest na chipsecie ATI Radeon Xpress 200M.

Ps. Wiem, że modernizowanie takiego sprzętu nie jest opłacalne, ale sentyment ma dla mnie ważniejszą wartość :).
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: Dariusz 64 »

No więc tak ,modernizacja ,a właściwie jej koszt zależy od zasobności portfela i determinacji właściciela sprzętu .Należy też zadać pytanie dlaczego chcę go modernizować :?:

Procesor ,a właściwie wymiana na "szybszy" uwarunkowana jest szyną jaką laptop obsługuje tu jest to 533 MHz i takich procesorów Mobile należy szukać najszybszy to chyba T5300,dodam że ten i T5200 są 64 bit ,seria T20... 32 bit.

Pamięć ,tu raczej przychylam się do wersji 2 GB (2x1GB),wprawdzie czytałem że może to być więcej , ale zależy to od wersji BIOS ,zresztą zależało by to od wersji procesora i systemu ,te 32 bit i tak nie zaadresują więcej jak 3,25-3,5 GB ,szybkość (taktowanie) pamięci chyba obojętna (no nie mniejsza jak szyna procesora).

Dysk SSD ,tu może być lekkie rozczarowanie prędkość przesyłu danych nie jest tylko zależna od "prędkości " dysku ,ważna też jest "architektura płyty " ( szyna chipsetu ,jego wydajność i komunikacja między jego podzespołami ),należy i to mieć na uwadze, pewnie będzie trochę szybciej ale też trochę drożej ,(cena - wydajność ).
xGrzesieq
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:07

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: xGrzesieq »

Dzięki za szeroką odpowiedź :) Akurat dysk SSD w tym laptopie robi robotę, bo na chwilę z ciekawości wsadziłem do niego. Sam byłem w szoku, że laptop dostał takiego powera, bo ma dosyć stary kontroler SATA. Chcę zrobić tego laptopa, ponieważ chciałbym aby chociaż trochę miał współczesności, dało się chociaż sprawdzić maila, obejrzeć film itd.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: Dariusz 64 »

No to ma sens .
Sam tak "ulepszyłem" starszy laptop : Fujitsu AMILO Pro V8210 ,wymieniając mu procesor z T2050 na T7200 , dodając 1GB pamięci (teraz ma 2GB),za to podmiana dysku testowo na SSD (wstawiony był zamiast WD 320GB/7200rpm ),nie dał oszałamiających efektów ,może to wina chipsetu w "moim" laptopie i dlatego zostałem przy "klasycznym dysku" .Laptop jest używany w takim celu jak Kolega chce używać swojego i radzi sobie... całkiem - całkiem dobrze .
Pisałem o tych zmianach i w tym temacie : viewtopic.php?f=11&t=242
Ps .
Zostały mi po tych usprawnieniach ,sprawne procesory T2050 i T5200 które są mi właściwie zbędne jeżeli Kolega chciałby "poeksperymentować bez kosztowo " z modernizacją to mogę je wystawić w dziale "Oddam/Zamienię" ,u mnie leżą i zmarnieją.
xGrzesieq
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:07

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: xGrzesieq »

Wielkie dzięki za taką korzystną ofertę, pewnie skorzystam z niej jak nie uda mi się w rozsądnej cenie zakupić T7200, bo wyczytałem, że jest ten procek kompatybilny również z moim poczciwym lapkiem :D.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: Dariusz 64 »

xGrzesieq pisze: 29 kwie 2019, 21:16 Wielkie dzięki za taką korzystną ofertę, pewnie skorzystam z niej jak nie uda mi się w rozsądnej cenie zakupić T7200, bo wyczytałem, że jest ten procek kompatybilny również z moim poczciwym lapkiem :D.
No co do T7200 to mam wątpliwości czy ruszy na szynie 667MHz na tym laptopie z tego co czytałem w specyfikacjach to Toshiba Satellite L30-10W, obsługuje tylko procesory do szyny 533MHz ,chyba że coś nie doczytałem to niech mnie ktoś poprawi :?: .
Specyfikacja T7200 :
https://ark.intel.com/content/www/pl/pl ... z-fsb.html
xGrzesieq
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:07

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: xGrzesieq »

Na allegro widziałem taką Toshibe z tym procesorem, więc powinnien działać. Pewnie procesor z automatu zwalnia do FSB 533 MHz.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: Dariusz 64 »

To też właśnie próbowałem naświetlić ,jeżeli T7200 zwolni do szyny 533 jego taktowanie nie będzie 667x3= 2000MHz tylko 533x3=1600MHz ,a to przecież nic innego jak T5200 no może z mniejszą ilością cashe L2 i brakiem - Intel® Virtualization (VT-x) ale kto tego używa ? :
T5200
https://ark.intel.com/content/www/pl/pl ... z-fsb.html
Nawet Rdzeń mają ten sam "Merom" .
xGrzesieq
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2019, 18:07

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: xGrzesieq »

Niestety nie udało mi się ogarnąć T7200 w rozsądnej cenie, więc jeśli @Dariusz 64 wciąż Twoja oferta jest aktualna, chętnie T5200 przyjmę.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Toshiba Satellite L30-10W - upgrade laptopa.

Post autor: Dariusz 64 »

Oczywiście że jest aktualna .
Przed chwilą sprawdziłem w/w procesor w swoim "testowym laptopie " ,długo leżakował (procesor) i nie byłem pewny czy coś mu się "nie porobiło ",uruchomił się bez problemu .Za chwilę wystawię ogłoszenia w dziale -Oddam/Zamienię ,tam też dokończymy przekazanie procesora.
ODPOWIEDZ