va 502 potrzebuje pomocy

Masz problem z komputerem lub z oprogramowaniem? Napisz tutaj, postaramy się pomóc!
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

wpadła mi stara karta creative sb0570 ,też nie mogę znaleźć sterów do 98se , na stronie jest coś takiego
https://support.creative.com/Downloads/welcome.aspx
-Gracenote Update for Creative applications
-Creative MediaSource Go! 3.10.15
pod 98se
może coś innego znajdziecie
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1510
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Dariusz 64 »

Jedyne co znalazłem w miarę sensowne to ten temat na tym forum :
https://msfn.org/board/topic/152729-hel ... 8-drivers/

Poczytaj i zwróć uwagę na ostatni post ,Użytkownika "farfigs11" ,jest instrukcja i link do sterownika . Nie biorę żadnej odpowiedzialności za tę poradę żeby było jasne :lol: .

Dalej uważam że karty dźwiękowe , które chcesz użyć są za "nowoczesne" do Builda który zbudowałeś (ale to tylko moja nic nieznacząca uwaga ) .
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

Wiem że trochę nowsza , dałem za nią 7zł , zastanawiam się nad zainstalowaniem W2000 pro , są sterowniki pod ten system, tylko nie wiem jak jest z grami pod 95-98 w tym systemie
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

ew. CREATIVE Sound blaster LIVE 5.1 SB0220 zakup 18zł , ta już powinna działać ?
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1042
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Piteusz »

rkradziu pisze:ew. CREATIVE Sound blaster LIVE 5.1 SB0220 zakup 18zł , ta już powinna działać ?
Ta będzie bezproblemowo działać. Sam mam ją w swoim komputerze z w98. Zarąbista jest :D
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 414
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: CycuPL »

rkradziu pisze: 07 lut 2020, 16:57ew. CREATIVE Sound blaster LIVE 5.1 SB0220 zakup 18zł , ta już powinna działać ?
Mam taką w Compaqu Prosignii 310 (Windows 98 SE PL), sterowniki są dostępne na Vogonsie.
Obrazek
Obrazek
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

Zainstalowałem W2000 pro, dzwięk już jest (stery pod ten system są normalnie na www.producenta), i teraz jest następny problem ,otóż np motoracer 1 z wł. głosem jest kompletnie nie grywalny ,klatkuje na każdych ustawieniach ,to samo z ignition ,nawet DD1 , gdzie te gry powinny latać na tym sprzęcie ?? natomiast gdy wył głos ,chodzi dobrze, nie wiem o co chodzi coś z ustawieniami płyty ?

acha dodam też testowo instalowałem xp w celu sprawdzenia karty ,i było to samo ,sprawdzałem tylko motoracer ,myślałem wtedy że może przez xp .. lecz nie
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1510
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Dariusz 64 »

No tak :
Płyta dedykowana do Windows 95 ,128MB RAM ,procesor AMD K6 200 MHz ,karta graficzna Ati mach 64 chyba 2MB zainstalowany WIN 2000 PRO (tyle o konfiguracji tego Builda wyczytałem z postów ) .

Popatrzmy na wymagania gier o których napisałeś :
Wymagania sprzętowe :Moto Racer > Rekomendowane: Pentium II 233MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D +
Wymagania sprzętowe Ignition> Rekomendowane: Pentium 166MHz, 16MB RAM

Niby nie dużo ,ale... WIN 2000 PRO swoje "zabierze" z zasobów w/w komputera (jest po prostu za "ciężki " dla w/w konfiguracji ,jeżeli jest taka jaką odczytałem ).
No to popatrzmy na jego wymagania :
Wymagania sprzętowe systemu Windows 2000 Professional:
Wg producenta:

Minimalna:
procesor: Pentium 133 MHz
pamięć: 64 MB RAM
HDD: ok 600 MB

Zalecane:
procesor: Pentium II 400 MHz
pamięć: 128 MB RAM
HDD: ok 600 MB

Znając politykę Microsoft w "ubarwianiu wymagań " ,postawił bym na konfigurację zalecaną ,na minimalnej co najwyżej można go zainstalować i pooglądać ,bo o sensownym użytkowaniu niestety nie ma mowy .
Karta graficzna jeżeli jest taka jak w opisie też nie powala wydajnością ,szczególnie jeżeli "odpali" się pulpit 1024x768 w 16bit lub 24bit (2MB) nie pozwolą poszaleć . O procesorze i jego wydajności z Tą płytą zdania nie zmieniłem (jest słabawa) .Ilość pamięci RAM też na granicy ,a pamiętajmy że system też zabierze swoją daninę z w/w pamięci .
Reasumując : Albo WIN 95 ,albo WIN 98 (odpowiednio skonfigurowany ) z kompletem sterowników do płyty i peryferiów , takie są realia tego Retro Builda .
Ostatnio zmieniony 08 lut 2020, 12:37 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

Konfiguracja dokładnie taka.
Ale dla czego jest taka różnica między wł głosem a wył ? co najmniej dziwne , bo różnica jest pomiędzy płynna grą a pokazem slajdów . Już zacząłem podejrzewać że coś jest uwalone w płycie lub jej ustawiania (pamieć dobrze wykrywa cpu też )
Kiedyś co prawna na najpierw na w95 pózniej w98 z cyrixem 166 +16mb +1mb chyba s3 +dzwiek spokojnie dało się grać w ww. gry ?
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1510
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Dariusz 64 »

rkradziu pisze: 08 lut 2020, 08:50 Konfiguracja dokładnie taka.
Ale dla czego jest taka różnica między wł głosem a wył ? co najmniej dziwne , bo różnica jest pomiędzy płynna grą a pokazem slajdów . Już zacząłem podejrzewać że coś jest uwalone w płycie lub jej ustawiania (pamieć dobrze wykrywa cpu też )
Kiedyś co prawna na najpierw na w95 pózniej w98 z cyrixem 166 +16mb +1mb chyba s3 +dzwiek spokojnie dało się grać w ww. gry ?
Pytanie : Cyrix był zamontowany na tej samej płycie :?:
Płyty w zależności od zastosowanego Chipsetu ,po prostu mają różną wydajność (przepustowość pamięci i procesora).
Co do poprawności konfiguracji zworek i ustawienia płyty ,procesora i pamięci ,należy sprawdzić z Manualem :
-Poprawność ustawienia szyny + mnożnika i napięcia procesora zworkami na płycie .
-sprawdzić poprawność ustawienia napięcia pamięci dla SDRAM
-po instalacji systemu (jako pierwsze) zainstalować sterowniki dla chipsetu płyty ( w tym wypadku dla Chipsetu VIA w odpowiedniej wersji)
- Nie zaszkodzi uaktualnić DirectX do najnowszego dla danego Systemu .
-jeżeli płyta daje taką możliwość ustawić wyższe taktowanie szyny procesora zamiast 3x66MHZ ,np.2x100MHz ,albo 2.5x75MHz , (ja miałem taką możliwość przy AMD K6-2 300 MHz ,pracował na 4.5x66MHz ,ale też przy 3x100MHz zachowywał się bez zarzutu oczywiście pamięci MUSZĄ BYĆ na 100MHz :!:
- sprawdzić napięcia (Miernikiem :!: ) zasilacza pod pełnym obciążeniem przez system+gra /Benchmark ,czy wszystkie napięcia mieszczą się w tolerancji ( ja przyjmuję trochę rygorystycznie 5% od nominału , ale do 10% możemy przyjąć że są OK ).
- Dla systemów WIN95 i WIN98 - BEZWZGLĘDNIE :!: zainstalować jak najnowsze wersje SERVICE PACK uwzględniając polską wersję językową ( jeżeli nie przeszkadza nam potem mix językowy to i angielską -nowsza jest ) + inne aktualizacje . Wybrać tylko te aktualizacje które są niezbędne (bez fajerwerków typu ekrany startowe i style XP) ,radzę przeczytać "Jak z Windows 98 zrobić system operacyjny" z tego bloga (Wszystkie 3 części Artykułu :!: ) :
https://mirekcpl.blogspot.com/search?up ... date=false
-Najnowsze sterowniki do karty graficznej i dźwiękowej ,dla danego systemu (ale to już chyba oczywiste)
-Wymienić kartę graficzną na wydajniejszą i z większą ilością pamięci (tak około 8MB :?: )
-Wymienić procesor na "najmocniejszy "jaka w/w płyta "obsłuży" ,nie ważne jakiej "Firmy"
Tyle na tę chwilę .Powodzenia .
ODPOWIEDZ