Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Chcesz pokazać swój pulpit, biurko, stary komputer, podzespoły lub swój projekt programistyczny? Zapraszamy do Galerii Komputerowej!
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

Klimko pisze: 14 kwie 2020, 11:00 U mnie instalacja trwała 10 godzin z wieloma problemami. Wpierw dysk był przez instalator czytany jako 5.5gb a fizycznie 40gb ATA. Pozniej po wpisaniu setup czarny ekran, Finalnie komenda setupcor i instalka śmignęła
O...Umknęło mi ,no cóż "starość nie radość " :lol: .
Instalacja 10 godzin :?: Instalka z płyty ,czy pendrive :?: I czemu tak długo :?: .

Ja jak pisałem ,jako tradycjonalista zawsze WIN98SE instaluję ,tworząc partycje ( FDISK ) i formatując ją (DOS) za pomocą dyskietki startowej ,potem instaluję z płyty CD też przy użyciu w/w dyskietki .
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek »

Dariusz 64 pisze: 14 kwie 2020, 21:57
Klimko pisze: 14 kwie 2020, 11:00 U mnie instalacja trwała 10 godzin z wieloma problemami. Wpierw dysk był przez instalator czytany jako 5.5gb a fizycznie 40gb ATA. Pozniej po wpisaniu setup czarny ekran, Finalnie komenda setupcor i instalka śmignęła
O...Umknęło mi ,no cóż "starość nie radość " :lol: .
Instalacja 10 godzin :?: Instalka z płyty ,czy pendrive :?: I czemu tak długo :?: .

Ja jak pisałem ,jako tradycjonalista zawsze WIN98SE instaluję ,tworząc partycje ( FDISK ) i formatując ją (DOS) za pomocą dyskietki startowej ,potem instaluję z płyty CD też przy użyciu w/w dyskietki .
Z płyty ale wpierw problemy z dyskiem (Seagate Barracuda 7200.7 40GB), był przez FDISK wykrywany jako 5.5gb.
System sie zainstalował ale sypał bluescreenami nie bardziej niż ME
Pozniej zmiana dysku (WD Caviar SE WD2000 200gb) i wykrywany jako 60gb, 2 partycje to samo czarny ekran po wpisaniu setup.
Jeszcze pozniej odpalanie instalki W2000 usuniecie partycji na 40GB dysku
Faza finału stworzenie partycji 30gb w FDISK formatowanie i wpisanie komendy Setupcor. Dyskietki ominięte na szczescie.
Kolejne problemy sterowniki, Chipset nForce 2 o dziwo chipset lan sie zainstalowały z płyty gorzej z dzwiekiem. Każdorazowa instalacja dzwieki konczyla sie bluescreenem.
Kolejny etap męki pobranie sterowników i zgranie na plyte a pozniej na pulpit i instalacja z poziomu trybu awaryjnego i udało się.
W sumie przez te 10h próbowałem kilka razy instalowac 98, w 2k18 Windows ME od szczała poszedł XD.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

No to wróćmy do tematu ze strony 8 tego tematu ( o ile kogoś to interesuje :lol: ) ,czyli ... Tej płyty i tej obudowy (zdjęcie 1-2) .
Po wyrzuceniu oryginalnej płyty z obudowy ,nastąpiła próba dopasowania tej na zdjęciu 1 ,okazało się że prawie pasuje , ale ... po pierwsze brak możliwości jej zamocowania (tak więc wytrasowano otwory wywiercono i wkręcono kołki ) ,po drugie trzeba wyciąć część tylnej maskownicy (na szczęście nie duży ,co też uczyniono :lol: ) ,po trzecie kilka kołków na przegrodzie bocznej kolidowało z płytą (usunięto je :) ) i tak oto płyta "usadowiła" się w obudowie :D

Zacząłem oględziny zasilacza ,no nietypowy jest ,gabaryt połowa "normalnego" ATX,tak więc podmiana na "prawielny" AT odpada , no nie zmieści się :? Zapadła decyzja -Przerabiamy na AT ,niby proste wylutowałem co nie potrzeba - wlutowałem co potrzeba i ... "Zonk" :shock: nie ma jak zamontować standardowego włącznika 230V (obudowa na to nie pozwala :? ) .Powtórnie rozmontowanie zasilacza i spojrzenie na niego i panel przedni nasunęło rozwiązanie :idea: ,potrzebny mikro włącznik (bistabilny) żeby zwierać zielony przewód z masą :!: Zakupiono taki i zamontowano na kabelkach ,zasilacz i komputer jak to mówią ruszył "od szczała :lol: " na monitorze zgłosił się ekran gotowości instalacji systemu :) Podłączono i zamocowano HDD i Napędy ,pstryk i system WIN98 zameldował się bez problemu :D .

W tej chwili Build wygląda jak na zdjęciach 3-5 zostało podłączenie + zamocowanie przycisków i diod ,niestety oryginalnie była to zintegrowana płytka którą nie opłaca się przerabiać ,ale myślę że i to da się "zrobić" :) także ...CDN .
Załączniki
01.JPG
01.JPG (625.04 KiB) Przejrzano 11085 razy
02.jpg
02.jpg (81.4 KiB) Przejrzano 11085 razy
03.JPG
03.JPG (459.66 KiB) Przejrzano 11085 razy
04.JPG
04.JPG (525.39 KiB) Przejrzano 11085 razy
05.JPG
05.JPG (150.27 KiB) Przejrzano 11085 razy
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

Klimko pisze: 15 kwie 2020, 11:24 Z płyty ale wpierw problemy z dyskiem (Seagate Barracuda 7200.7 40GB), był przez FDISK wykrywany jako 5.5gb.
System sie zainstalował ale sypał bluescreenami nie bardziej niż ME
Pozniej zmiana dysku (WD Caviar SE WD2000 200gb) i wykrywany jako 60gb, 2 partycje to samo czarny ekran po wpisaniu setup.
Jeszcze pozniej odpalanie instalki W2000 usuniecie partycji na 40GB dysku
Faza finału stworzenie partycji 30gb w FDISK formatowanie i wpisanie komendy Setupcor. Dyskietki ominięte na szczescie.
Kolejne problemy sterowniki, Chipset nForce 2 o dziwo chipset lan sie zainstalowały z płyty gorzej z dzwiekiem. Każdorazowa instalacja dzwieki konczyla sie bluescreenem.
Kolejny etap męki pobranie sterowników i zgranie na plyte a pozniej na pulpit i instalacja z poziomu trybu awaryjnego i udało się.
W sumie przez te 10h próbowałem kilka razy instalowac 98, w 2k18 Windows ME od szczała poszedł XD.
Pozdrawiam
Zainspirowany "bolesną i traumatyczną historią " instalacją Kolegi ,postanowiłem "wygrzebać z czeluści Mordoru :lol: " płytę na identycznym sockecie i chipsecie :P .jako że mam taką ( Płyta socket 462 (A) GA-7N400S ) ,z procesorem Athlon XP 2000+ i 2GB RAM DDR . opisywałem ją tu :
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... 4&start=20

Oczywiście do celu w/w eksperymentu zubożyłem pamięć do 256MB . Po wyjęciu jej z pudełeczka okazało się mimo że "leżakowała" ma spuchnięty kondensator i trzeba będzie go wymienić (co też uczyniono) ,podłączono peryferia (HDD+FDD+DVD ROM + inne) płyta "odpaliła",skonfigurowano BIOS ,włożyłem dyskietkę startową i ... komputer maniacko odmawiał bootowania z FDD twierdząc że jest "FAILED" :oops: ,podmiana napędów tasiemek i ustawianie BIOS nie dało rezultatu :cry:. Odpiąłem więc bezużyteczną FDD i ustawiłem bootowanie na CD ,komputer uruchomił instalator z płyty ,wybrałem uruchom komputer z napędem CD i w DOS (FDISK ) utworzyłem partycje i sformatowałem je (FAT32) .Płyta jak i instalator bez problemu "obsłużyły " HDD 40GB SEAGATE .Po resecie wybrano instalator i rozpoczęła się instalacja ,wszystko było OK do momentu kończenia instalacji gdy zaczęły się błędy i blue screeny i to zakończyło tą próbę instalacji :cry:

Zacząłem się zastanawiać co jest nie tak :? podmiana pamięci nie dała żadnych efektów :( ,jako że i tak miałem wymienić procesor na Bartona 2500+ (do takiej płyty tylko Barton RULEZ :!: ) ,więc wymieniłem Athlon2000+"Thorton",na Athlon2500+"Barton" ,po ponownym uruchomieniu instalacji (z tą samą pamięcią) przebiegła ona bezproblemowo jak i instalowanie sterowników płyty i dodatków (DX9+SP2.pl i innych ) .WIN98 po prostu śmiga :)

Czyżby coś w procesorze "Thorton" WIN98 nie pasowało :?: Albo to przypadek :o , pozostawiam do rozważenia .
Na zdjęciach płyta na stanowisku testowym i kilka danych technicznych .

PS. Dodałem pamięci do 1GB (2x512MB-DDR dual channel) i WIN 98 bez problemu śmiga na tej ilości ,ale ... dołożenie jeszcze jednej kości 1GB (w sumie 2 GB ) nie spowodowało zwiększenie ilości pamięci pod WIN98 dalej "widział tylko 1GB"
Załączniki
100_9249.JPG
100_9249.JPG (650.52 KiB) Przejrzano 11068 razy
100_9242.JPG
100_9242.JPG (229.9 KiB) Przejrzano 11068 razy
100_9245.JPG
100_9245.JPG (241.42 KiB) Przejrzano 11068 razy
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek »

Dariusz 64 pisze: 17 kwie 2020, 13:51
Klimko pisze: 15 kwie 2020, 11:24 Z płyty ale wpierw problemy z dyskiem (Seagate Barracuda 7200.7 40GB), był przez FDISK wykrywany jako 5.5gb.
System sie zainstalował ale sypał bluescreenami nie bardziej niż ME
Pozniej zmiana dysku (WD Caviar SE WD2000 200gb) i wykrywany jako 60gb, 2 partycje to samo czarny ekran po wpisaniu setup.
Jeszcze pozniej odpalanie instalki W2000 usuniecie partycji na 40GB dysku
Faza finału stworzenie partycji 30gb w FDISK formatowanie i wpisanie komendy Setupcor. Dyskietki ominięte na szczescie.
Kolejne problemy sterowniki, Chipset nForce 2 o dziwo chipset lan sie zainstalowały z płyty gorzej z dzwiekiem. Każdorazowa instalacja dzwieki konczyla sie bluescreenem.
Kolejny etap męki pobranie sterowników i zgranie na plyte a pozniej na pulpit i instalacja z poziomu trybu awaryjnego i udało się.
W sumie przez te 10h próbowałem kilka razy instalowac 98, w 2k18 Windows ME od szczała poszedł XD.
Pozdrawiam
Zainspirowany "bolesną i traumatyczną historią " instalacją Kolegi ,postanowiłem "wygrzebać z czeluści Mordoru :lol: " płytę na identycznym sockecie i chipsecie :P .jako że mam taką ( Płyta socket 462 (A) GA-7N400S ) ,z procesorem Athlon XP 2000+ i 2GB RAM DDR . opisywałem ją tu :
https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... 4&start=20

Oczywiście do celu w/w eksperymentu zubożyłem pamięć do 256MB . Po wyjęciu jej z pudełeczka okazało się mimo że "leżakowała" ma spuchnięty kondensator i trzeba będzie go wymienić (co też uczyniono) ,podłączono peryferia (HDD+FDD+DVD ROM + inne) płyta "odpaliła",skonfigurowano BIOS ,włożyłem dyskietkę startową i ... komputer maniacko odmawiał bootowania z FDD twierdząc że jest "FAILED" :oops: ,podmiana napędów tasiemek i ustawianie BIOS nie dało rezultatu :cry:. Odpiąłem więc bezużyteczną FDD i ustawiłem bootowanie na CD ,komputer uruchomił instalator z płyty ,wybrałem uruchom komputer z napędem CD i w DOS (FDISK ) utworzyłem partycje i sformatowałem je (FAT32) .Płyta jak i instalator bez problemu "obsłużyły " HDD 40GB SEAGATE .Po resecie wybrano instalator i rozpoczęła się instalacja ,wszystko było OK do momentu kończenia instalacji gdy zaczęły się błędy i blue screeny i to zakończyło tą próbę instalacji :cry:

Zacząłem się zastanawiać co jest nie tak :? podmiana pamięci nie dała żadnych efektów :( ,jako że i tak miałem wymienić procesor na Bartona 2500+ (do takiej płyty tylko Barton RULEZ :!: ) ,więc wymieniłem Athlon2000+"Thorton",na Athlon2500+"Barton" ,po ponownym uruchomieniu instalacji (z tą samą pamięcią) przebiegła ona bezproblemowo jak i instalowanie sterowników płyty i dodatków (DX9+SP2.pl i innych ) .WIN98 po prostu śmiga :)

Czyżby coś w procesorze "Thorton" WIN98 nie pasowało :?: Albo to przypadek :o , pozostawiam do rozważenia .
Na zdjęciach płyta na stanowisku testowym i kilka danych technicznych .

PS. Dodałem pamięci do 1GB (2x512MB-DDR dual channel) i WIN 98 bez problemu śmiga na tej ilości ,ale ... dołożenie jeszcze jednej kości 1GB (w sumie 2 GB ) nie spowodowało zwiększenie ilości pamięci pod WIN98 dalej "widział tylko 1GB"
U mnie coś z dzwiękiem nie pasowało i z grafiką, pod trybem awaryjnym system śmigał niestety nie mogłem podłaczyc go do internetu (brak karty wifi pod 98 + brak możliwosci podpiecia kabla LAN) wiec na dysku finalnie zainstalowałem XP Home Edition SP1 (przez wielu krytykowany) u mnie śmiga przy 1gb ram.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

Budowa Builda dobiegła końca :D .Przebudowę włączników panela przedniego zakończono sukcesem ,wykorzystałem przełącznik bistabilny do włączania i wyłączania komputera (zachowuje się tak jak w oryginalnym AT ,no tak samo głośno klika :lol: ) ,co do diod i przycisków reset i sleep wykorzystałem oryginalną płytkę (przyciąłem ją i dolutowałem odpowiednio kabelki z wtyczkami ) i wszystko "gra i buczy" .Na zdjęciu ostateczna wersja przycisków panelu przedniego (oczywiście wszystko przykryje maskownica ;) ) .Kusi mnie też by w finalnej wersji zamontować 128MB pamięci :) ,ale o tym napiszę jak już przedstawię Builda w odpowiednim dziale .
Załączniki
100_9250.JPG
100_9250.JPG (367.43 KiB) Przejrzano 11043 razy
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

Dotarły ,płyty z tego tematu : https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... &start=180
Po odbyciu "kwarantanny " zostały rozpakowane i... powiem wam że zdjęcia z aukcji nie oddają nawet w 20% "sy...fu kanterberyjskiego" w realu :lol: ,zdjęcia które pokazuję (1 i 2) niestety też tego chyba nie odwzorują :lol:
,a smrodek stęchlizny "mile łechce synapsy w nosie " :lol: .Dobrze że zbliża się "Długi Majowy Weekend" więc będzie go można spędzić użytecznie ;) , no dosyć jęków.
Jedna z płyt to Medion2000 z procesorem Celeron (Baleron) 400MHz ,druga to jakiś HEWLETT PACKARD ,na razie nie ustalonej tożsamości z procesorom Pentium III 933MHz ,obydwa procesory na zdjęciu 4 .Do kompletu dwa chłodzenia ,do gruntownego czyszczenia (zdjęcie 3) i "gratisik" pod nimi (co ciekawe nie pochodzi z żadnej z płyt ) ,ale to miłe że został załączony ;) .I to o co mi chodziło najbardziej , drugi moduł pamięci graficznej na AGP dla zintegrowanej karty graficznej-zdjęcie 5 (drugi, bo jeden już prezentowałem na Forum).
No to ciekawe co się uruchomi :?: ;)
Czyli CD ...nastąpi ,jakikolwiek będzie. :)
Załączniki
01.JPG
01.JPG (739.68 KiB) Przejrzano 10995 razy
02.JPG
02.JPG (733.55 KiB) Przejrzano 10995 razy
03.JPG
03.JPG (460.41 KiB) Przejrzano 10995 razy
04.JPG
04.JPG (368.46 KiB) Przejrzano 10995 razy
5.JPG
5.JPG (319.01 KiB) Przejrzano 10995 razy
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Dariusz 64 »

Postanowiłem "Mój bój" z każdą płytą opisać w oddzielnym wątku bo ich losy potoczyły się z goła odmiennie .
Zacznijmy od > MSI MEDION 2000 MS-6318 SOCKET 370 , po domyciu i wysuszeniu "Brudasa" postanowiłem po po przeczytaniu manuala uruchomić ją z procesorem Pentium III 933MHz i 2x128MB SDRAM /133MHz (na razie z "spuchniętymi kondziami" ,po kilku podmianach kostek pamięci płyta "Odpaliła :D " ,pokazała ekran powitalny ,dało się wejść do BIOS ,na tym pierwszą próbę zakończono .
Płytę "pozbawiono wszystkich osprzętów" -procesora, pamięci itp i przystąpiłem do wymiany spuchniętych kondensatorów ,wymiana 7szt,przebiegła bez niespodzianek ,domontowano peryferia >procesor +pamięci + grafika +Lan .Uruchomienie -płyta pisnęła i pokazała że trzeba skonfigurować BIOS ,co też uczyniono .Po tym dołączyłem napędy i rozpocząłem instalację systemu ... Jako że uznałem że "do tak nowoczesnej płyty" można przyłączyć HDD40GB to i tasiemki dam 80 nie 40 pin i to w wypadku tego egzemplarza jak okazało się potem było "Dużym Błędem :shock: " który kosztował mnie pół dnia szukania co też się stało :evil: i w pewnym momencie uznałem że płyta to "Szmelc " albo uszkodziłem ją wymieniając kondensatory :twisted: .Nie dało się zainstalować nic od WIN98 >WIN XP, w czasie instalacji sypało błędami przepisywania plików + Blue Screeny ,podmiana napędów i dysków,pamięci nic nie dawała :shock: . Zacząłem podejrzewać że płyta jest po prostu "Uwalona" ,odczekawszy chwilę postanowiłem przejrzeć jeszcze raz BIOS i znalazłem ustawienia U-DMA 66/33/AUTO ,Było ustawione na 66 ,przestawiłem na AUTO i "Du..pa blada" to samo ,czyli nic się nie zmieniło :cry: .Wtedy mój wzrok padł na walające się tasiemki ATA40 pin ,a co mi szkodzi pomyślałem i wymieniłem te 80>40 ,przestawiłem w BIOS U-DMA33 ,zapamiętałem ustawienia ,uruchomiłem instalkę WIN ME i... poszło :!: ,system "gładziutko" się zainstalował + wszystkie uaktualnienia i "łatki" również :D .
No i teraz nie wiem czy to "Uroda" tej płyty ,czy jednak coś z nią "nie teges" :?: .Na tę chwilę zadowolony z efektu po "ciężkim boju" zostawiam to tak jak jest :D .
Na zdjęciach ,BIOS i podstawowe informacje o Uruchomionej płycie :) .
Dokładnie "przedstawię ją " w odpowiednim temacie .

Co do płyty HEWLETT PACKARD i jej "przypadłości " w następnym odcinku, jak że "Chłop musi mieć kłopoty" ...bo bez nich jego życie było by ... :lol:
Załączniki
Umyta ,z wymienionymi "kondziami i doposażona".
Umyta ,z wymienionymi "kondziami i doposażona".
100_9308.JPG (640.06 KiB) Przejrzano 10968 razy
Tak ten egzemplarz musi mieć ustawione w BIOS
Tak ten egzemplarz musi mieć ustawione w BIOS
100_9294.JPG (394.35 KiB) Przejrzano 10968 razy
100_9298.JPG
100_9298.JPG (267.58 KiB) Przejrzano 10968 razy
100_9303.JPG
100_9303.JPG (418.54 KiB) Przejrzano 10968 razy
100_9307.JPG
100_9307.JPG (410.45 KiB) Przejrzano 10968 razy
Klimek
Posty: 97
Rejestracja: 24 lip 2018, 13:59
Lokalizacja: Żywiec

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: Klimek »

Małe ale przydatne, czyli mała mordenizacja main PC.
Za dyszkę zakupiłem jedynie moduł pamięci DDR2 2gb Kingston.
Małe zwiekszenie ram z 3gb do 4gb. Ale jest mały problem,
System wykrywa jedynie 3.25gb ram pomimo iż to Windows 7 x64.
Ze zmiany ważne żeby być zadowolonym.
Przyszłościowo, plan zakupu grafiki bo na Intel GMA 3100 to o kant d**y potłuc z niektorymi grami.
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 412
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Nie miał Chłop kłopotu - Kupił se Komputer -Retro ?

Post autor: CycuPL »

>3,25 GB zamiast 4 GB
>GMA 3100
I tu zapewne jest przyczyna...
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ