Komputer do starych gier

Forum poświęcone wszelakim komputerom. PC, Atari, Amiga, Apple. Komputery stare jak i nowe. Unikatowe jak i bardziej powszechne.
Awatar użytkownika
pikkier
Posty: 15
Rejestracja: 13 maja 2019, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Komputer do starych gier

Post autor: pikkier »

Witam wszystkich Szanownych forumowiczów, jako laik w temacie komputerów postanowiłem zarejestrować się i założyć swój pierwszy temat na tym forum.

Chciałbym zacząć od tego, że jestem tzw. "noga" w temacie, ale mam sentyment do starych znanych mi gier (które posiadam do dziś). Ostatnio naszła mnie chęć na powrót i ogranie kilku starych tytułów takich jak : Myth 2, Twierdza Krzyżowiec, Heroes of Might and Magic itp.
W związku z powyższym, szukam starego, ale w pełni sprawnego komputera na którym będę mógł bez problemu zainstalować i uruchomić gry z lat młodości. I tu mam pytanie, czy ktoś mógłby mi napisać na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu takiego komputera ? Jaki będzie najlepszy system operacyjny, jaka karta graficzna, jaka pamięć RAM itp. itd.
Może ktoś posiada takowy komputer na sprzedaż, albo zna kogoś kto chce sprzedać ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, Konrad.
Konrad
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 414
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Komputer do starych gier

Post autor: CycuPL »

Jeżeli chodzi o Mytha 2 oraz Twierdzę, to chyba najprostszą opcją jest załatwić stary komputer z procesorem Pentium 4, 1-2 GB RAM, grafiką na AGP 64-128 MB i Windowsem XP. Takie komputery można kupić w cenie 30-50 złotych, a jak się dobrze poszuka to i za 20 złotych idzie wyrwać. Można też zawsze zapytać kumpli, czy gdzieś nie zalega im w domu zbyteczny stary komputer ;-).
Ta opcja jest "pójściem na łatwiznę", aczkolwiek w takich konfiguracjach można spokojnie zagrać w te tytuły.

Jeśli chodzi o stare komputery, zakup starych komputerów w atrakcyjnej cenie zależy tylko od szczęścia. Niestety - problem jest taki, że modę na "retrocomputing" upatrzyli sobie wszelkiej maści handlarze, którzy windują ceny takich komputerów "BO RETRO I MODNE". To samo bywa zresztą z cenami części...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pikkier
Posty: 15
Rejestracja: 13 maja 2019, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komputer do starych gier

Post autor: pikkier »

Dzięki za informacje, problemem jest to, że jak już wspominałem w temacie komputerów naprawdę za dużo nie wiem. A nie chciałbym kupić złoma za 20 -50 zł., który wyląduje na strychu, bo takich w domu mam już dwa :).
Nie widzę problemu ze znalezieniem komputera z XP, odpowiednią ilością RAM itd. ,ale już przy karcie graficznej pojawia się dla mnie problem, bo w większości jest tylko info. o tym czy jest ona dedykowana czy zintegrowana. Pomijam już fakt, że nie jestem w stanie znaleźć takiego komputera w przedziale cenowym 20 - 50 zł. (tylko jednak sporo więcej). W każdym bądź razie dzięki wielkie za informacje.
Konrad
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1509
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Komputer do starych gier

Post autor: Dariusz 64 »

Autor tematu mówi o graniu w stare gry jeżeli dobrze zrozumiałem z płyt CD jako nośników i tu jest pytanie jaki system jaka płyta ,jaki procesor, ile pamięci ,jaka grafika ? No nie będzie prosto .

Gry z tego okresu tworzone były pod Windowsy 95-98 ,tak więc najlepiej było by coś mieć pod Socket 370 lub Slot 1 i procesor Pentium III około 1000 MHz , próba uruchomienia ich pod Windows XP nawet w trybie zgodności może być problematyczna (uruchomią się lub nie) ,dobrą alternatywą było by złożenie (zakup) takiego komputera na którym można by uruchomić Windows 98 ,aż do Windows XP . Myślę że tu nadawała by się platforma oparta na Sockecie 462 (A) procesory Athlon ,posiadając taką płytę (przedtem trzeba by sprawdzić czy są sterowniki do WIN 98 ) , z możliwością ustawiania szyny procesora w zakresie od 100 - 166 MHz i jakiś procesor o taktowaniu 166 MHz można ustawiać potrzebną nam konfigurację i szybkość procesora dostosowaną do w/w gier .

Pamięć tu trzeba pamiętać że Windows 98 najlepiej "czuje się " z wielkością pamięci do 256MB ,po tej wielkości mogą ,(nie muszą ) wystąpić problemy z działaniem ,Windows XP działa dobrze już przy 512 MB RAM ,a na 1GB już "fruwa".

Karta grafiki ,tu coś na pewno na AGP (Dedykowaną na płycie można darować sobie), w przedziale 32-64 MB pamięci ,ja preferuję z tego okresu karty Nvidii ,tu wybór jest naprawdę duży i dobranie karty nie powinno być problemem.
Dźwięk ,tu jeżeli płyta ma zintegrowaną kartę użył bym jej .

Autor tematu pisze :
"A nie chciałbym kupić złoma za 20 -50 zł., który wyląduje na strychu, bo takich w domu mam już dwa"
No to można zrobić ich zdjęcia i pokazać na forum ,(płyt głównych z uwzględnieniem ich oznaczeń i innych elementów ) i być może Kolega jest w posiadaniu zestawu do takich gier .

Nie można zapomnieć też o takich dodatkach jak :
Monitor ,klawiatura i myszka (tu preferował bym te na gniazdo PS2 ) ,głośniki lub słuchawki ,no i napędów FDD i CD ROM lub DVD .
Awatar użytkownika
pikkier
Posty: 15
Rejestracja: 13 maja 2019, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komputer do starych gier

Post autor: pikkier »

Tak, chce grać w tytuły, które posiadam na płytach. Sam komputer nie musi nawet posiadać napędu, bo mam dwa zewnętrzne (LG i ASUS). Monitor, myszka klawiatura itp. itd. mam wszystko, potrzebny jest mi tylko komp.

Odnośnie tych dwóch które posiadam, pierwszy to stary piec, który kupiłem lata świetlne temu i oczywiście wszystkie gry na nim "latały". Latały oczywiście do czasu, bo później zaczął się przycinać, a na koniec, to zasadniczo był tak zamulony, że już do niczego się nie nadawał (leży od lat na strychu).
Drugi komputer to ASRock ION 330 i ten jest w sumie sprawny, nawet odpalałem na nim gry typu Myth 2, Heroes of Might and Magic 3 i podobne. Niestety po jakimś czasie gry przestały się uruchamiać (nie znam powodu), ale może jest nim system operacyjny, bo to Win 10.

Może na forum znajdzie się ktoś, kto by mi takiego kompa złożył ? Chętnie wymieniłbym tego ASRocka na takiego składaka do starych gier.
Konrad
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1509
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Komputer do starych gier

Post autor: Dariusz 64 »

pikkier pisze: 14 maja 2019, 13:25 Tak, chce grać w tytuły, które posiadam na płytach. Sam komputer nie musi nawet posiadać napędu, bo mam dwa zewnętrzne (LG i ASUS). Monitor, myszka klawiatura itp. itd. mam wszystko, potrzebny jest mi tylko komp.

Odnośnie tych dwóch które posiadam, pierwszy to stary piec, który kupiłem lata świetlne temu i oczywiście wszystkie gry na nim "latały". Latały oczywiście do czasu, bo później zaczął się przycinać, a na koniec, to zasadniczo był tak zamulony, że już do niczego się nie nadawał (leży od lat na strychu).
Drugi komputer to ASRock ION 330 i ten jest w sumie sprawny, nawet odpalałem na nim gry typu Myth 2, Heroes of Might and Magic 3 i podobne. Niestety po jakimś czasie gry przestały się uruchamiać (nie znam powodu), ale może jest nim system operacyjny, bo to Win 10.

Może na forum znajdzie się ktoś, kto by mi takiego kompa złożył ? Chętnie wymieniłbym tego ASRocka na takiego składaka do starych gier.
ASRock to być ten : https://pclab.pl/art39086.html . :?:

Bardziej zaintrygował mnie raczej ten "stary piec" :lol: ,jeżeli to nie problem to Kolega mógłby go przynieść z strychu,i powiedzieć coś o jego konfiguracji ,myślę że bez problemu dało by się go "reanimować " .Takie zamulanie, to albo "zaśmiecenie systemu " niepotrzebnymi aplikacjami ,albo HDD dokonuje żywota ,to naprawdę nie jest skomplikowana "naprawa" ,ratowanie takich Retro może być "frajdą" ;)
Złożyć zawsze można ,ale czy ON przeżyje transport :?:
Ostatnio boję się kupować i wysyłać komputery ,bo te które kupuję docierają mocno "poturbowane" przez P.Kurierów i to z różnych firm .
Awatar użytkownika
pikkier
Posty: 15
Rejestracja: 13 maja 2019, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komputer do starych gier

Post autor: pikkier »

Tak dokładnie takiego ASRocka posiadam tylko z napędem blu-ray, który niestety nie działa. Choć jak patrze na tylny panel tego ASRocka z linka, to mój ma go bardziej rozbudowany.

Obrazek
Obrazek

Co do starego to postaram się go wygrzebać ze strychu, mam tylko nadzieje, że przez ostatnie lata, ktoś go nie oddał na złom. Jeśli uda mi się go znaleźć to co najwyżej mogę porobić zdjęcia, bo ja nawet nie wiem gdzie i co miałbym sprawdzić. W ogóle zobaczę czy da się go uruchomić, ale z tego co pamiętam nie był on zaśmiecony jakimiś aplikacjami itp. więc raczej problem jest z czymś innym. Kiedyś znajomy coś mi sugerował odnośnie pamięci RAM ?

Co do wysyłki to według mnie kwestia dobrego spakowania, no chyba, że ktoś będzie rzucał paczką, to raczej uszkodzeń się nie uniknie. Pracowałem kiedyś w dużym sklepie zoologicznym i przygotowywałem paczki z akwariami i terrariami, które w 99% dochodziły w całości. Oczywiście wszystkie były ubezpieczone, ale bardzo dobrze zabezpieczone.
Konrad
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1042
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Komputer do starych gier

Post autor: Piteusz »

pikkier pisze: 13 maja 2019, 08:05 Witam wszystkich Szanownych forumowiczów, jako laik w temacie komputerów postanowiłem zarejestrować się i założyć swój pierwszy temat na tym forum.

Chciałbym zacząć od tego, że jestem tzw. "noga" w temacie, ale mam sentyment do starych znanych mi gier (które posiadam do dziś). Ostatnio naszła mnie chęć na powrót i ogranie kilku starych tytułów takich jak : Myth 2, Twierdza Krzyżowiec, Heroes of Might and Magic itp.
W związku z powyższym, szukam starego, ale w pełni sprawnego komputera na którym będę mógł bez problemu zainstalować i uruchomić gry z lat młodości. I tu mam pytanie, czy ktoś mógłby mi napisać na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu takiego komputera ? Jaki będzie najlepszy system operacyjny, jaka karta graficzna, jaka pamięć RAM itp. itd.
Może ktoś posiada takowy komputer na sprzedaż, albo zna kogoś kto chce sprzedać ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, Konrad.
Ja bym polecał kupić jakiś sprawny komputer desktop marki Dell lub Hp (bardziej polecam markę Dell, bo niemal wszystkie stare komputery tej marki, które odpaliłem - działały idealnie). Mam na myśli biznesowe komputery. Z serii Optiplex. Polecam wejść na allegro i poszukać coś w stylu "Dell Optiplex Pentium 4". Poszukać czegoś sprawnego i kupić. Wysoka szansa, że będzie bez żadnych problemów działał.

Aczkolwiek ja sam polecam lekko nauczyć się składania komputerów poprzez złożenie swojego starszego skladaka :D. Jeżeli jest czas, oczywiście :3
Awatar użytkownika
pikkier
Posty: 15
Rejestracja: 13 maja 2019, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komputer do starych gier

Post autor: pikkier »

Tu nawet nie chodzi o czas, tylko o to, że musiałbym uczyć się wszystkiego od podstaw, a jest to jednak dość szeroki i głęboki temat. A nie mam nikogo takiego kto by poświęcił mi czas i trochę mnie podszkolił / pomógł.
No i własnie głównym problemem jest to, że ja zawsze z komputerami stałem na bakier, nie mam po prostu do tego nerwów i jak coś się psuje to szybko się poddaje.
A co do desktopa to akurat w pracy mam DELL optiplex 780 tylko czy karty graficzne w tych komputerach pozwolą uruchomić bez problemów przynajmniej te gry, które wymieniłem ? No i chyba te komputery posiadają już nowsze systemy operacyjne, to nie będzie problemem przy odpalaniu starych gier ? Moje pytania mogą wydawać się głupie, ale ja naprawdę jestem zielony w temacie.
Konrad
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1509
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Komputer do starych gier

Post autor: Dariusz 64 »

Piteusz pisze: 15 maja 2019, 08:44 Ja bym polecał kupić jakiś sprawny komputer desktop marki Dell lub Hp (bardziej polecam markę Dell, bo niemal wszystkie stare komputery tej marki, które odpaliłem - działały idealnie). Mam na myśli biznesowe komputery. Z serii Optiplex. Polecam wejść na allegro i poszukać coś w stylu "Dell Optiplex Pentium 4". Poszukać czegoś sprawnego i kupić. Wysoka szansa, że będzie bez żadnych problemów działał.

Aczkolwiek ja sam polecam lekko nauczyć się składania komputerów poprzez złożenie swojego starszego skladaka :D. Jeżeli jest czas, oczywiście :3
No dobrze kupić ,ale jest problem ,przed chwilą przejrzałem aukcje komputerów na All..ro (cena do 50zł) i może ze 2 sztuki były w stanie do użytku :shock: (mniej więcej :!: ) ,reszta to : Uszkodzone ,Kadłubki, Niesprawdzone ;) , no i kup se :lol:
Jeżeli "stary piec " jest jeszcze na strychu zachęcam do "wygrzebania" go ,przeczyszczenia i zrobienia zdjęć (płyty głównej) , potem się zobaczy .
Ostatnio zmieniony 15 maja 2019, 09:44 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ