Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Forum obejmujące tematy systemów operacyjnych oraz wszelakiego, ciekawego oprogramowania.
ilxs
Posty: 7
Rejestracja: 11 sie 2024, 01:20

Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: ilxs »

Cześć. Ogólnie złożyłem sobie całkiem fajny komputer z Windowsem 98 (chociaż myślę teraz, że mogłem już ładować do niego Pentiuma 4 i nowszą płytę AsRocka która leżakuje na półce :) ). Płytka AOpen AX3S, dysk 40GB, Pentium III 733MHz, FX5200 128MB, 256MB ramu. Do czego ciekawego mogę go wykorzystać poza pisaniem na tym forum? :D No i oczywiście definitywnie pozostaję przy W98. Proszę o jakieś ciekawe i unikalne pomysły co możnaby na nim zrobić :lol:
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1042
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: Piteusz »

Nie oszukujmy - takie maszynki pod W98 mogą być używane do dwóch rzeczy:
- Obsługiwania zabytkowych urządzeń dosowych/W9x po serialu (gdyż nikt nie zrobił innych sterowników)
- Grania natywnie w gry dosowe

Z tych dwóch, najpopularniejszą opcją jest oczywiście granie :D. Z takim sprzętem można całkiem dużo ugrać, szczególnie jak się doda Glide wrapper - ten komp byłby w stanie to uciągnąć nawet. Jak nie masz w co grać, zapraszam na naszego Discorda i umawiamy się z serwerem na granie w Unreala Tournamenta na naszym serwerze :D.

Polecam kupić do niego adapter na karty SD, by zainstalować na takiej karcie system. Daje to wygodny sposób na eksperymentowanie z systemami. Możesz potem taki komputer wykorzystać jako jakiś zabawny serwerek dla innych, bardziej retro komputerów. Albo w ogóle zainstalować Antix lub NetBSD (netbsd słynie z odpalania się na ziemniakach) i wtedy mieć nowoczesny system na starym komputerze :D
ilxs
Posty: 7
Rejestracja: 11 sie 2024, 01:20

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: ilxs »

Dzięki za odpowiedź, zajrzę na Discorda. Na pewno jak wspomniałem zamierzam zostać przy Windowsie 98 chociaż zastanawiam się ostatnio nad zmianą na Windowsa 2000 :) Ten 98 to się co chwilę zawiesza, a Windowsa XP to mam na swoim głównym komputerze (tak, serio xD) więc nie za bardzo retro będzie jak dla mnie :lol:

Edit: Komputer aktualnie służy do odtwarzania muzyki, pisania na Discordzie (ogarnąłem sobie własną aplikację zgodnie z dokumentacją API Discorda) no i tradycyjnie - wgrywania dzwonków oraz logo i odblokowywanie Net Monitora na starych telefonach Nokia. Dodatkowo kilka starych gier. Jakieś zastosowanie już jest ;)
ilxs
Posty: 7
Rejestracja: 11 sie 2024, 01:20

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: ilxs »

Mógłbym prosić jakiś link do Discorda? :)
Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 301
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: Stasieusz »

ilxs pisze: 12 sie 2024, 11:49 Mógłbym prosić jakiś link do Discorda? :)
viewtopic.php?t=737
Masz tam link do Discorda i regulamin.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1042
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: Piteusz »

ilxs pisze: 12 sie 2024, 11:44 Dzięki za odpowiedź, zajrzę na Discorda. Na pewno jak wspomniałem zamierzam zostać przy Windowsie 98 chociaż zastanawiam się ostatnio nad zmianą na Windowsa 2000 :) Ten 98 to się co chwilę zawiesza, a Windowsa XP to mam na swoim głównym komputerze (tak, serio xD) więc nie za bardzo retro będzie jak dla mnie :lol:
Co chwila się zawiesza? Trzeba zatem zanalizować, co to powoduje. O dziwo tym razem nie ram, bo masz 128mb. Może karta graficzna? Najnowsze sterowniki na w98 słyną z tego, że robią nieodwracalny śmietnik na systemach w9x i mało która gra jakkolwiek chodzi. Na filmiku z Windows ME jesteś w stanie zobaczyć o czo hosi.

I tak, na samym dole jest kategoria „dla zalogowanych” i tam jest temat z linkiem do discorda. Dam też od siebie ten link: http://piteusz.ovh/unreal-tournament.html - jest tutaj poradnik jak zastosować naszego patcha do UT99 i jak się podłączyć. 8-)
ilxs
Posty: 7
Rejestracja: 11 sie 2024, 01:20

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: ilxs »

Piszesz, jak prawdziwy znawca Windowsa 98 - albo jakbyś mi się włamał na mój retro komputer i go śledził :lol: CMR2 musiałem odinstalować, bo się w ogóle tekstury nie ładują i gra jest cała biała, a w menu nie ma czcionek. Sterowniki mam 66.94 od nVidii. A, no i mam 256mb ramu - 128mb ma grafika :)
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 414
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: CycuPL »

ilxs pisze: 12 sie 2024, 21:59CMR2 musiałem odinstalować, bo się w ogóle tekstury nie ładują i gra jest cała biała, a w menu nie ma czcionek. Sterowniki mam 66.94 od nVidii
Można spróbować zastosować sterowniki nVidia Detonator. Kiedyś miałem PC, gdzie po wgraniu sterowników ForceWare system nie chciał wstać, na "detonatorach" system się uruchomił.
Dostępne są na VOGONS, na liście obsługiwanych GPU jest też widoczny FX 5200, więc można zaryzykować.
Obrazek
Obrazek
ilxs
Posty: 7
Rejestracja: 11 sie 2024, 01:20

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: ilxs »

A no faktycznie możliwe, że wina sterowników... Detonatora miałem chyba na starym dysku przed wymianą (ST32122A więc wymiana była konieczna) a do stracenia nic nie mam, ten już też ledwo zipi :lol: Swoją drogą z aktualnymi sterownikami śmiga mi full HD 1920x1080, właśnie piszę z tego sprzętu :D Zabawnie wygląda 98 na zakrzywionym 27-calowym monitorze full hd.
ilxs
Posty: 7
Rejestracja: 11 sie 2024, 01:20

Re: Co ciekawego można włączyć pod Windowsem 98?

Post autor: ilxs »

Swoją drogą które sterowniki (wersja) będą działały najlepiej Waszym zdaniem? :) Nie orientuję się za bardzo w tych sprawach, bardziej mi zależy na działającym sprzęcie i fajnym jego zastosowaniu.
ODPOWIEDZ