Jaki system do pentium II 350mhz

Masz problem z komputerem lub z oprogramowaniem? Napisz tutaj, postaramy się pomóc!
KanTTi
Posty: 24
Rejestracja: 09 cze 2019, 20:13

Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: KanTTi »

Cześć wszystkim 😀jestem nowy szukałem podobnego tematu, ale nie znalazłem. Mam płytę główną z procesorem pentium 2 350mhz oraz 128mb ram 133mhz. Zastanawiałem się jaki system można wgrać czy lepiej win 95 lub win98, komp raczej do grania w gry z roku 97 do 99 heroes, settlers anno NFS czy quake i wiele innych starych gier 😀oczywiście muszę jeszcze załatwić inne podzespoły jak zasilacz, karta graficzna, i karta dźwiękowa oraz dysk HDD może coś polecicie do takiego zestawu? Co do grafiki zastanawiałem się nad nVidia Riva TNT 2? Płyta ma wejście na AGP. 3x PCI, ISA x2. Z góry dziękuję za odpowiedź😀
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: Dariusz 64 »

KanTTi pisze: 09 cze 2019, 21:55 Cześć wszystkim 😀jestem nowy szukałem podobnego tematu, ale nie znalazłem. Mam płytę główną z procesorem pentium 2 350mhz oraz 128mb ram 133mhz. Zastanawiałem się jaki system można wgrać czy lepiej win 95 lub win98, komp raczej do grania w gry z roku 97 do 99 heroes, settlers anno NFS czy quake i wiele innych starych gier 😀oczywiście muszę jeszcze załatwić inne podzespoły jak zasilacz, karta graficzna, i karta dźwiękowa oraz dysk HDD może coś polecicie do takiego zestawu? Co do grafiki zastanawiałem się nad nVidia Riva TNT 2? Płyta ma wejście na AGP. 3x PCI, ISA x2. Z góry dziękuję za odpowiedź😀
Witam .
Trochę mało danych ,przydało by się podać typ płyty + może parę zdjęć ;) ,nie wiadomo czy płyta jest AT czy ATX (dobór zasilacza :?: ) ,bo trudno coś doradzić w "ciemno" :) .
Ja wstępnie instalował bym raczej WIN 98SE ,bo do płyty z Pentium II może być nieciekawie z sterownikami pod WIN 95 ,no ale co do podzespołów to raczej można coś doradzić gdy dowiemy się co to za płyta :idea:
Do podzespołów wymienionych przez Autora dodał bym (jeżeli Autor ich nie posiada) :
1-Obudowę (no chyba że zestaw ma być zmontowany na "pająka" :lol: )
2-Stację dyskietek FDD 3,5".
3-Napęd DVD .
4-Myszkę +Klawiaturę + Dżojstik .
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 412
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: CycuPL »

Oczywiście że Windows 98. Taki sprzęt pod 95-tką to prędzej się będzie nudził ;-].
Obrazek
Obrazek
KanTTi
Posty: 24
Rejestracja: 09 cze 2019, 20:13

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: KanTTi »

Ok dziś wstawię fotki jak wrócę z pracy😀 co do obudowy to mam dvd też, ale będę musiał jeszcze załatwić FDD 3,5 bo win98 to z USB nie wystartuje chyba tylko jak dobrze pamiętam to dyskietka startowa 🤔
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: Dariusz 64 »

KanTTi pisze: 10 cze 2019, 09:43 Ok dziś wstawię fotki jak wrócę z pracy😀 co do obudowy to mam dvd też, ale będę musiał jeszcze załatwić FDD 3,5 bo win98 to z USB nie wystartuje chyba tylko jak dobrze pamiętam to dyskietka startowa 🤔
Co do instalacji WIN98 to bywa różnie ;) ,jeżeli płyta główna w BIOS ma możliwość botowania z napędu CD ROM i go rozpozna :!: ,to instalka może ruszyć z płyty ,chociaż mam 2 płyty instalacyjne z WIN 98 i jedna (patrz warunek wyżej) botuje się bezpośrednio ,a druga musi być uruchomiona z dyskietki :o .Do tego dyskietka startowa przyda się do wykonania partycji (w tym aktywnej ,dla systemu) ,jako ratunkowa w razie awarii systemu ;) .
PS .No płyty z Pentium II ,chyba raczej nie miały w BIOS botowania z USB :?:
KanTTi
Posty: 24
Rejestracja: 09 cze 2019, 20:13

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: KanTTi »

Więc tak to wygląda, płyta chyba jest na zasilacz AT.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (957.34 KiB) Przejrzano 12648 razy
IMG_20190610_205152.jpg
IMG_20190610_205152.jpg (1.79 MiB) Przejrzano 12648 razy
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: Dariusz 64 »

No gratuluję płyty .
Jest to ,o ile się mylę : Shuttle AV61 VIA Apollo Pro 133 Motherboard .
Trochę wiadomości o płycie :
https://hothardware.com/reviews/shuttle ... otherboard
Tu do pobrania manual :
https://www.manualslib.com/manual/11206 ... tml#manual

Płyta jest formatu -ATX i taki zasilacz należy użyć powinien wystarczyć 300-350W .Płyta posiada slot AGP (2x) dla karty graficznej każda kompatybilna powinna pasować ,ja osobiście użył bym jakiegoś GEFORCE2 MX400 /32-64 MB -GEFORCE4MX400/ 64MB ,po prostu preferuję produkty firmy NVIDIA ,nie miałem z nimi problemów w kwestii sterowników i kompatybilności .
Karta dźwiękowa powinna być na PCI ,tu szukał bym takiej do której łatwo dostępne będą sterowniki do WIN 98 .
Dysk twardy ,myślę że bez problemu powinien być obsługiwany 32 GB ,a i być może większy ,trzeba poeksperymentować .
Myszka i Klawiatura ,zalecam użyć - na port PS2 .
Pamięć 128 MB jest "spoko" dla WIN 98 (można i zainstalować w sumie 256 MB ,ale mogą ,nie muszą wystąpić problemy z obsługą takiej ilości pamięci przez WIN98).
Windows jak pisałem 98SE + Windows 98 SE Service Pack 2.0.2pl .

Ps. Dziwi mnie że taka "wypasiona " płyta (wygląda że może być nawet zainstalowany procesor Pentium III i to chyba na szynie 133MHz) ,ma wszak szynę od 66-150MHz , ma na pokładzie Pentium II 350MHz ,no jest tu w razie czego możliwość rozbudowy .
KanTTi
Posty: 24
Rejestracja: 09 cze 2019, 20:13

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: KanTTi »

Dzięki za informację 😀 będę działał jak zmontuje to wstawię kilka zdjęć do galerii, co do procka za dzieciaka zawsze chciałem mieć kompa p2 350mhz i dla tego taki poza tym gry jak heroes2, heroes3 sim city 3 settlers3 powiiiny na nim śmigać 😛kompa mam zamiar zabrać na działkę myślę jeszcze nad złożeniem drugiego by można było je połączyć i grać w sieci 😀
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1481
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: Dariusz 64 »

Oczywiście można zamontować kartę sieciową na PCI w/w komputerze .A jeszcze przypomniało mi się że przy wyborze karty graficznej i dźwiękowej mogą być pomocne w/w tematy na naszym forum :
Karta dźwiękowa - viewtopic.php?f=11&t=261
Karta graficzna - viewtopic.php?f=11&t=228
Można coś wybrać z kart na AGP i szybko sprawdzić czy są sterowniki do WIN 98 .
PS. Do napędu i HD ,sugerował bym wypróbować tasiemki IDE 80 żyłowe "te nowsze" , według opisu w/w płyta wspiera 2UltraDMA 66 .
Pozdrawiam i oczekuję że Kolega na forum "pochwali się" i zaprezentuje na forum już złożony komputer :)
KanTTi
Posty: 24
Rejestracja: 09 cze 2019, 20:13

Re: Jaki system do pentium II 350mhz

Post autor: KanTTi »

Ok, będę jechał w sobotę na giełdę komputerowa w wawie więc coś tam może znajdę grafikę, dźwięk, HDD, zasilacz, cd/dvd FDD 3.5 oraz tasiemki 😀 raczej majątku na to nie wydam mam nadzieję 🤔
ODPOWIEDZ