Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Forum poświęcone telefonom. Zarówno starym jak i nowym. Aczkolwiek z racji tematyki forum - głownie będziemy gadać o starych.
Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 286
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: Stasieusz »

Witam!
Tak jak można wywnioskować na podstawie tytułu, mam problem z tym telefonem. Zaczęło się od tego, że wczoraj wieczorem po wysunięciu klawiatury telefon nie zmienił swojej orientacji, a po wpisaniu jakiegoś tekstu telefon go jakby nie pokazywał/nie został wpisany. Podświetlenie klawiatury oczywiście działało. Restart nie pomagał. Dzisiaj rano telefon (nie od razu po włączeniu, tylko po którymś użyciu) też po wysunięciu klawiatury pokazywał pojedyncze kreski zielono-czerwone, nie na całym ekranie, tylko w niektórych miejscach były, a sam obraz był podwojony i przebarwiony właśnie też w tych kolorach. Po restarcie problem znikł. Działało to w miarę, dopóki nie dotarłem do szkoły. Telefon dziwnie działał, więc go wyłączyłem, lecz później nie chciał się już odpalić. I teraz dochodzimy do sedna sprawy: Telefon po włączeniu wibruje (tak jak domyślnie przed awarią), lecz na matrycy nie pokazuje się logo producenta, tylko puste tło. Po chwili matryca gaśnie, znowu się zapala pokazując to co po włączeniu telefonu i tak w kółko. Czy ktoś wie jak to naprawić? Jeżeli jest potrzeba wgrania nowego softu, to jak to zrobić? Będę wdzięczny za odpowiedź :D.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 165
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: lugiuno »

ten telefon ma prawie 15 lat na karku i ledwo zipie, wygląda to na zimne luty, ale powodzenia w naprawianiu tego ustrojstwa

cokolwiek nie zrobisz - pewnie wyjdzie na plus zakup czegoś lepszego
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1028
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: Piteusz »

Stasieusz pisze: 19 cze 2024, 20:12 Witam!
Tak jak można wywnioskować na podstawie tytułu, mam problem z tym telefonem. Zaczęło się od tego, że wczoraj wieczorem po wysunięciu klawiatury telefon nie zmienił swojej orientacji, a po wpisaniu jakiegoś tekstu telefon go jakby nie pokazywał/nie został wpisany. Podświetlenie klawiatury oczywiście działało. Restart nie pomagał. Dzisiaj rano telefon (nie od razu po włączeniu, tylko po którymś użyciu) też po wysunięciu klawiatury pokazywał pojedyncze kreski zielono-czerwone, nie na całym ekranie, tylko w niektórych miejscach były, a sam obraz był podwojony i przebarwiony właśnie też w tych kolorach. Po restarcie problem znikł. Działało to w miarę, dopóki nie dotarłem do szkoły. Telefon dziwnie działał, więc go wyłączyłem, lecz później nie chciał się już odpalić. I teraz dochodzimy do sedna sprawy: Telefon po włączeniu wibruje (tak jak domyślnie przed awarią), lecz na matrycy nie pokazuje się logo producenta, tylko puste tło. Po chwili matryca gaśnie, znowu się zapala pokazując to co po włączeniu telefonu i tak w kółko. Czy ktoś wie jak to naprawić? Jeżeli jest potrzeba wgrania nowego softu, to jak to zrobić? Będę wdzięczny za odpowiedź :D.
Wygląda niestety na padniętą taśmę od klawiatury. W takich sliderach niestety to częsta awaria. W zasadzie najczęstsza - dlatego już nie są produkowane takie telefony. Nie jest to problem softwareowy niestety. Sama naprawa wielokrotnie może przewyższyć wartość takiego telefonu. Jeżeli nie łączy Cię żadne dobre wspomnienie z tym telefonem - mógłbym polecić z allegro zdobyć coś w stylu Xperii X10 albo X10 Mini (bez pro). Ewentualnie jak chcesz starego androida tanio, to jakiś Samsung Galaxy Mini lub Samsung Spica. Ja osobiście nie polecałbym naprawiać tego telefonu. Troszkę szkoda go, ale kryzys, piniondze uciekajo, wszystko drożeje, blachara w oplu prawie 5 tysi a naprawa takiego telefonu to też koszt z 300-500zł.
Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 267
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: shesellsseashells »

Nie ma ich prawie w ogóle na Allegro ale jest jedno ogłoszenie za 70zł.
chociaż tutaj padło podświetlenie LED

Na OLX widzę, że jest znacznie większa ilość urządzeń.
Generalnie jeśli nie ogarniasz naprawy to po prostu taniej ci wyjdzie zakup nowego, bo nawet jeśli byś znalazł jakiegoś płatnego serwisanta (w co wątpię bo obecnie już im się nawet nie widzi lutować złącz usb jeśli są rozwalone) to byś musiał wydać minimum te 50zł za serwis jeśli nie więcej.
Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 286
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: Stasieusz »

Widzę, że już się nagromadziło troszkie odpowiedzi.
lugiuno pisze: 19 cze 2024, 20:29 ten telefon ma prawie 15 lat na karku i ledwo zipie, wygląda to na zimne luty, ale powodzenia w naprawianiu tego ustrojstwa

cokolwiek nie zrobisz - pewnie wyjdzie na plus zakup czegoś lepszego
Zdaję sobie sprawę z wieku tego telefonu, lecz całkowicie się nie zgadzam, że ledwo zipie. Przed awarią telefon dosłownie latał. Mam nowoczesny smartfon (Xiaomi Redmi Note 10s), lecz robię sobie cyfrowy detoks. Z smartfona za dużo i za długo używałem, a ograniczenia wprowadzone przeze mnie nie wiele dawały. Tak samo jest z rzutnikami TUGAL CRT-20 w mojej parafii. Skoro mają już 16 lat, to dlaczego jeszcze wiszą i są używane? Przecież to stary szrot, cherumedia lepsza. Ale jak widzisz - właśnie tak nie jest. To, że coś jest stare, nie oznacza, że jest bee i do niczego się już nie nadaje.
Piteusz pisze: 19 cze 2024, 20:41
Wygląda niestety na padniętą taśmę od klawiatury. W takich sliderach niestety to częsta awaria. W zasadzie najczęstsza - dlatego już nie są produkowane takie telefony. Nie jest to problem softwareowy niestety. Sama naprawa wielokrotnie może przewyższyć wartość takiego telefonu. Jeżeli nie łączy Cię żadne dobre wspomnienie z tym telefonem - mógłbym polecić z allegro zdobyć coś w stylu Xperii X10 albo X10 Mini (bez pro). Ewentualnie jak chcesz starego androida tanio, to jakiś Samsung Galaxy Mini lub Samsung Spica. Ja osobiście nie polecałbym naprawiać tego telefonu. Troszkę szkoda go, ale kryzys, piniondze uciekajo, wszystko drożeje, blachara w oplu prawie 5 tysi a naprawa takiego telefonu to też koszt z 300-500zł.
Nie mam pojęcia, było też tak, że po wsunięciu z powrotem klawiatury tekst się pojawia. Czy mi się łączy jakieś dobro z tym telefonem? Jak najbardziej. Samym telefonem były robione zdjęcia jak byłem mały, sam telefon jest niewiele starszy ode mnie. Były również śmieszne sytuacje, ale tego nie będę może opisywał :). Ale to nie forum o filozofii życiowej, toteż tylko chwilę poopowiadałem. Wracając, co do zakupu drugiego takiego telefonu, można było by to zrobić, ale jeżeli da się ten naprawić, to czemu by nie. Mam też inne stare smartfony na andku, ale ten chyba działał najlepiej :D. No szkoda, szkoda, ale czy ma to sens, to nie wiem. Tak czy siak spróbuję go może z wujkiem ogarnąć w miarę.
shesellsseashells pisze: 19 cze 2024, 20:51 Nie ma ich prawie w ogóle na Allegro ale jest jedno ogłoszenie za 70zł.
chociaż tutaj padło podświetlenie LED

Na OLX widzę, że jest znacznie większa ilość urządzeń.
Generalnie jeśli nie ogarniasz naprawy to po prostu taniej ci wyjdzie zakup nowego, bo nawet jeśli byś znalazł jakiegoś płatnego serwisanta (w co wątpię bo obecnie już im się nawet nie widzi lutować złącz usb jeśli są rozwalone) to byś musiał wydać minimum te 50zł za serwis jeśli nie więcej.
Widzę, że sprzedają je, co mnie cieszy. Może i wujek by to ogarnął, póki co ja myślę o sofcie, ale nie wiem jak go wgrać. Jeżeli ktoś wie, to niech da znać, będę wdzięczny. Można najpierw sprawdzić soft, jak nie wiele to da, wtedy hardware.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2024, 18:15 przez Stasieusz, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 286
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: Stasieusz »

Panowie, panowie, omówiliśmy klawiaturę, ale opisałem też kolejny problem:
Telefon po włączeniu wibruje (tak jak domyślnie przed awarią), lecz na matrycy nie pokazuje się logo producenta, tylko puste tło. Po chwili matryca gaśnie, znowu się zapala pokazując to co po włączeniu telefonu i tak w kółko. Czy ktoś wie jak to naprawić? Jeżeli jest potrzeba wgrania nowego softu, to jak to zrobić?
Najpierw może ten problem spróbujemy naprawić (jeżeli da się), a potem klawiaturę?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
shesellsseashells
Posty: 267
Rejestracja: 14 gru 2018, 12:49

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: shesellsseashells »

Wygląda to jak padnięta kość flash i telefon wpadł w pętlę bootowania.
Tzw. cegła.
Podmiana softu byłaby możliwa tylko i wyłącznie jeśli by fabryczny software działał, ponieważ trzeba by tam było odblokować ADB.
Awatar użytkownika
Stasieusz
Posty: 286
Rejestracja: 24 maja 2023, 22:18
Lokalizacja: Gmina Choroszcz
Kontakt:

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: Stasieusz »

shesellsseashells pisze: 20 cze 2024, 08:46 Wygląda to jak padnięta kość flash i telefon wpadł w pętlę bootowania.
Tzw. cegła.
Podmiana softu byłaby możliwa tylko i wyłącznie jeśli by fabryczny software działał, ponieważ trzeba by tam było odblokować ADB.
Czyżby bootloop? To nie robi się za ciekawie. Dzisiaj może to zdiagnozuję z wujkiem i dam wam znać co zobaczyliśmy.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
xp234
Posty: 625
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: xp234 »

Piteusz pisze: 19 cze 2024, 20:41 Ewentualnie jak chcesz starego androida tanio, to jakiś Samsung Galaxy Mini lub Samsung Spica.
Potwierdzam, ja 3 lata temu za niecałe 20zł z dostawą kupiłem właśnie Galaxy Mini (tego pierwszego, jest w 100% sprawny) bateria trochę słabo trzyma ale cóż, przynajmniej cała reszta działa.
Ale Galaxy Spica wygląd interesująco, bo ma Androida 1.5... a to jest jak dla mnie jeszcze większa egzotyka niż 2.2.
Main #1: HP 15 bs000nw, N3060, 8GB, SSD 480GB, Win10 LTSC 21H2
Main #2: Asus T100TA, Z3775, 2GB, 32GB eMMC + SSD 120GB, Win8.1
Other: Eee PC 1001PQ, Dell C640, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl
Awatar użytkownika
lugiuno
Posty: 165
Rejestracja: 22 cze 2019, 16:07

Re: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro - Problem

Post autor: lugiuno »

Zdaję sobie sprawę z wieku tego telefonu, lecz całkowicie się nie zgadzam, że ledwo zipie.
co możesz takiego na tej xperii zrobić to ja nie wiem szczerze - zacznijmy od tego
i przez zipanie nie chodzi o to, że działa źle (choć pewnie działa), tylko pewnie jest zużyty, bo nikt pewnie nie przewidział, że ten sprzęt będzie używany 15 lat później - taśmy, pamięci flash czy baterie nie są wieczne i w przypadku telefonów (tym bardziej budżetowych) nikt nie bawi się w czynienie ich przesadnie długowiecznymi (teraz pewnie się to trochę zmienia, ale zamiast przewidywanych 5 lat życia to daje się 7 lat)
Tak samo jest z rzutnikami TUGAL CRT-20 w mojej parafii. Skoro mają już 16 lat, to dlaczego jeszcze wiszą i są używane? Przecież to stary szrot, cherumedia lepsza. Ale jak widzisz - właśnie tak nie jest. To, że coś jest stare, nie oznacza, że jest bee i do niczego się już nie nadaje.
do czego się odnosisz i czym w ogóle jest tugal crt-20 xD

edit: widzę, że to jest jakiś rzutnik do kośćiółków, więc... czemu porównujesz sprzęt specjalistyczny do komercyjnego urządzenia - nie rozumiem analogii


Tak czy owak - jeżeli telefon ci nie bootuje i klawiatura odmawia posłuszeństwa to prawdopodobnie ten telefon dokonał swojego żywota i najzwyczajniej w świecie lepiej dostosować tego xiaomi do tego, żeby ułatwiał ci detoks (a da się to zrobić, android ma takie funkcje wbudowane w system) - nowy smartfon może być rzeczywiście bardziej użyteczny tak po prostu, a przy okazji jest pewnie z 10 razy bardziej wygodny aniżeli używanie smartfona z ekranem o wielkości i rozdzielczości znaczka pocztowego
ODPOWIEDZ