va 502 potrzebuje pomocy

Masz problem z komputerem lub z oprogramowaniem? Napisz tutaj, postaramy się pomóc!
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

Witam wszystkich
Postanowiłem złożyć sobie PC z lat dzieciństwa nabyłem K6 200 Mhz z va 502,i mam kila pytań, może ktoś pomoże ?

-mam jeden z pierwszych biosów 109aJ12 i do jakich pojemności dyski obsługuje ??
-mam pamieć sdram 256mb 133Mhz -widzi połowe ? pewnie za szybkie ?
- wiem że jest nowszy bios ,zobaczcie czy to ten
https://www.wimsbios.com/biosupdates/la ... 0(fica)/97
i chciałbym zrobić aktualizacje przez napęd cd podpowiedzcie dokładnie jakich plików potrzebuje i gdzie je znaleźć?
i czy płyta ma zworkę zabezpieczającą bios czy tylko w w samym biosie ?

z góry dziekuje pozdrawiam
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 414
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: CycuPL »

A więc...
rkradziu pisze: 19 sty 2020, 09:12Witam wszystkich
Postanowiłem złożyć sobie PC z lat dzieciństwa nabyłem K6 200 Mhz z va 502,i mam kila pytań, może ktoś pomoże ?
(...)
-mam pamieć sdram 256mb 133Mhz -widzi połowe ? pewnie za szybkie ?
(...)
z góry dziekuje pozdrawiam
Mam podobną sytuację z płytą Lucky Star 5I-VX1F (chipset Intel 430VX), wkładając moduł SDRAM 64 MB płyta odczytuje jedynie 16 MB mimo poprawnego ustawienia zwory napięcia. Rozwiązanie problemu obstawiam że leży tutaj: https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... =215#p1377
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1042
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Piteusz »

Ja bym bardzo serdecznie odradzał jakiejkolwiek aktualizacji biosu. W tamtych czasach nie było to tak proste, jak teraz jest, a szkoda by było udupić tak fajny komputer :<. Sam komputer obsłuży większe dyski, ale prawdopodobnie będzie trzeba sformatować je na max 2GB lub 3GB. Aczkolwiek jak masz specjalnie kupować oddzielny dysk do tego komputera, lepiej jest zainwestować w adapter na karty SD i dokupić jedną kartę 2GB.
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

co do pamięci dałem mu te 256Mb 133Mhz+16Mb 66Mhz = widzi 147Mb , w biose są ustawienia pamięci ,lecz nic to nie daje , zostaje chyba to tak zostawić ,chyba że są zworki odpowiedzialne za to może wiecie które to ?

ogólnie mam hdd 80gb ,lecz nie wykrywa go ,chcę dokupić jakiś ,tylko nie wiem jaki wziąć 10gb czy 4,3gb, 2,5gb , takie mam mniej więcej do wyboru? boję się że 10-4,3 nie zobaczy a w danych nie mogę znaleźć ile na tym biosie widzi
Awatar użytkownika
xp234
Posty: 634
Rejestracja: 31 mar 2018, 15:23
Lokalizacja: error 404 - lokalizacji nie znaleziono
Kontakt:

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: xp234 »

rkradziu pisze: 19 sty 2020, 13:15 co do pamięci dałem mu te 256Mb 133Mhz+16Mb 66Mhz
Zostaw tylko 256MB, tamta 16MB może robić takie problemy.
Main: HP 840 G5, i5-8350u, 8GB, 256GB NVME, Win11
Other: Asus Transformerbook T100TA, Eee PC 1001PQ, Aristo 8800, HP 2510p, Thinkpad R60, Toshiba 500CS
http://xp234.ugu.pl
https://archive.org/details/@xp234
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

xp234 pisze: 19 sty 2020, 13:41
rkradziu pisze: 19 sty 2020, 13:15 co do pamięci dałem mu te 256Mb 133Mhz+16Mb 66Mhz
Zostaw tylko 256MB, tamta 16MB może robić takie problemy.
bez tej 16 widzi też połowę 256, tak że niby bez różnicy tyle że mniej o kilka Mb :)
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 414
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: CycuPL »

rkradziu pisze: 19 sty 2020, 13:15co do pamięci dałem mu te 256Mb 133Mhz+16Mb 66Mhz = widzi 147Mb , w biose są ustawienia pamięci ,lecz nic to nie daje , zostaje chyba to tak zostawić ,chyba że są zworki odpowiedzialne za to może wiecie które to ?

ogólnie mam hdd 80gb ,lecz nie wykrywa go ,chcę dokupić jakiś ,tylko nie wiem jaki wziąć 10gb czy 4,3gb, 2,5gb , takie mam mniej więcej do wyboru? boję się że 10-4,3 nie zobaczy a w danych nie mogę znaleźć ile na tym biosie widzi
I chyba udało się znaleźć wytłumaczenie, czemu czyta połowę pojemności...
Jeśli rozumieć tabelę w instrukcji producenta, 256 MB RAM jest osiągalne tylko w formie kości SIMM (4x64 MB). W przypadku kości DIMM, maksymalna osiągalna ilość RAM to 128 MB (2x64 MB). Sprawdzone w instrukcjach płyty rewizji A1, A3 i A4.

Jeśli chodzi natomiast o dysk twardy - 10 GB powinno podejść na luzie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1511
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: Dariusz 64 »

No to może ja się wypowiem .
Z płyta FIC VA-502 do tej pory chyba nie "miałem przyjemności " się spotkać ,ale z FIC VA-503+ już tak i opisałem to w tym temacie : https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... f=11&t=170

-Co do BIOS ,ja nigdy nie aktualizuję go w płytach Retro ,dla mnie mają być w takim ,stanie (najlepiej ,jak "fabryka je wyprodukowała ),pomijając czy to jest bezpieczne czy nie, i tu nie pomogę .

-HDD, ja na FIC 503+ użyłem 10 GB ,ale poeksperymentował bym nawet z dyskami do 32 GB .Płyta jest dedykowana (przez producenta )dla WIN 95 ,ale myślę że i WIN 98 odpowiednio skonfigurowany powinien na niej działać , Jeżeli komputer ma być Retro to wstawianie jakiś adapterów i kart SD-Flash nie bardzo pasuje ,naprawdę dyski do 20GB nie są takie szalenie drogie .

- Pamięć RAM ,tu mamy dziwnie - (zobacz zdjęcia 1 i 2 ,są z manuala producenta) . Spotkałem się w też w opisach (producenta że można zamontować 512MB )
Zdjęcie 1, to specyfikacja i tu System Memory -Max 256 MB .
Zdjęcie 2, to konfiguracja pamięci :SIMM i DIM (SD RAM) i tu mamy "niespodziewajkę " .Wygląda na to że 512 MB może być zamontowane tylko w modułach SIMM :!: No ale to chyba nie realne ,pomijając cenę, dostępność modułów o pojemności 128MB SIMM jest chyba teoretyczna (ja przynajmniej takowych w ręku nie miałem ,64 MB się trafiały ;) )
W modułach DIMM (SD RAM) tylko 128MB :o
Czytałem że niektórym "szczęśliwcom" udało się zamontować 160MB DIM (SD RAM) ,pewnie 128+32MB
Jak widzisz mi na FIC VA-503+ "udało" się zamontować aż 256 MB( tak wiem inny chipset -nowszy :lol: ) ,ale miałem b.dużo modułów pamięci i trochę czasu mi zajęło ich sparowanie .Najbezpieczniej ,na początek było by użyć pamięci o pojemności 64 MB(dwie sztuki) najlepiej PC66 lub PC100 MHz ,a potem eksperymentować na większych .
Trzeba (dobrze) by mieć też inny komputer ,lub płytę obsługującą pamięci DIM (SDRAM), jako tester i faktycznie sprawdzić jaką organizację pamięci mają w/w moduły ,ja do takich testów używam ECS K7S5A + WIN XP + EVEREST ,sprawuje się wyśmienicie jako tester tak pamięci DDR jak i SD RAM .Jest auto konfigurowalna tak pamięci ,jak procesor i jak zauważyłem pamięci DIMM (SD RAM) ,obsługuje "jak leci" ,nie ma znaczenia jakie taktowanie ,czy są ECC czy nie :o .

PS. Właściwie to co teraz napiszę powinno być na początku ale...niech będzie że teraz się dopytam ,tylko proszę się nie irytować i nie obrażać ( ja piszę z pozycji "Starego " kolekcjonera Retro i ktoś może powiedzieć -Jemu to łatwo ,ma tych części w chol...rę i się tu produkuje ;) ) .
Jak kolega się się by "określił" ,jako Nowicjusz ,czy Zaawansowany w temacie Retro :?:
Jak wygląda dostęp do części i podzespołów :?:
A i proszę się nie zniechęcać (tak od razu ) pierwszymi trudnościami ,deklaruję pomoc (nie tylko słowną w tym temacie ,już udało mi się ,wprawdzie raz (no nikt inny po prawdzie się nie zwracał o taką pomoc ) na tym forum, pomóc i "reanimować" jednemu z Forumowiczów ,komputer :) ) .
Załączniki
Zdjęcie 1
Zdjęcie 1
100_8739.JPG (497.68 KiB) Przejrzano 12593 razy
Zdjęcie 2
Zdjęcie 2
100_8735.JPG (272.94 KiB) Przejrzano 12593 razy
Ostatnio zmieniony 19 sty 2020, 14:23 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

CycuPL pisze: 19 sty 2020, 14:06
rkradziu pisze: 19 sty 2020, 13:15co do pamięci dałem mu te 256Mb 133Mhz+16Mb 66Mhz = widzi 147Mb , w biose są ustawienia pamięci ,lecz nic to nie daje , zostaje chyba to tak zostawić ,chyba że są zworki odpowiedzialne za to może wiecie które to ?

ogólnie mam hdd 80gb ,lecz nie wykrywa go ,chcę dokupić jakiś ,tylko nie wiem jaki wziąć 10gb czy 4,3gb, 2,5gb , takie mam mniej więcej do wyboru? boję się że 10-4,3 nie zobaczy a w danych nie mogę znaleźć ile na tym biosie widzi
I chyba udało się znaleźć wytłumaczenie, czemu czyta połowę pojemności...
Jeśli rozumieć tabelę w instrukcji producenta, 256 MB RAM jest osiągalne tylko w formie kości SIMM (4x64 MB). W przypadku kości DIMM, maksymalna osiągalna ilość RAM to 128 MB (2x64 MB). Sprawdzone w instrukcjach płyty rewizji A1, A3 i A4.

Jeśli chodzi natomiast o dysk twardy - 10 GB powinno podejść na luzie.
czyli dimm 2x64 ,hmm ,w okolicy ktoś sprzedaję tanio taką samą kość jak ja mam(256 133Mhz) ,ciekawe co by było gdybym dał 2x256 = 256Mb ?? czy warto spróbować
rkradziu
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2020, 21:44
Lokalizacja: Kłodzko

Re: va 502 potrzebuje pomocy

Post autor: rkradziu »

Dariusz 64 pisze: 19 sty 2020, 14:11 No to może ja się wypowiem .
Z płyta FIC VA-502 do tej pory chyba nie "miałem przyjemności " się spotkać ,ale z FIC VA-503+ już tak i opisałem to w tym temacie : https://starykomputerforum.piteusz.ovh/ ... f=11&t=170

-Co do BIOS ,ja nigdy nie aktualizuję go w płytach Retro ,dla mnie mają być w takim ,stanie (najlepiej ,jak "fabryka je wyprodukowała ),pomijając czy to jest bezpieczne czy nie, i tu nie pomogę .

-HDD, ja na FIC 503+ użyłem 10 GB ,ale poeksperymentował bym nawet z dyskami do 32 GB .Płyta jest dedykowana (przez producenta )dla WIN 95 ,ale myślę że i WIN 98 odpowiednio skonfigurowany powinien na niej działać , Jeżeli komputer ma być Retro to wstawianie jakiś adapterów i kart SD-Flash nie bardzo pasuje ,naprawdę dyski do 20GB nie są takie szalenie drogie .

- Pamięć RAM ,tu mamy dziwnie - (zobacz zdjęcia 1 i 2 ,są z manuala producenta) . Spotkałem się w też w opisach (producenta że można zamontować 512MB )
Zdjęcie 1, to specyfikacja i tu System Memory -Max 256 MB .
Zdjęcie 2, to konfiguracja pamięci :SIMM i DIM (SD RAM) i tu mamy "niespodziewajkę " .Wygląda na to że 512 MB może być zamontowane tylko w modułach SIMM :!: No ale to chyba nie realne ,pomijając cenę, dostępność modułów o pojemności 128MB SIMM jest chyba teoretyczna (ja przynajmniej takowych w ręku nie miałem ,64 MB się trafiały ;) )
W modułach DIMM (SD RAM) tylko 128MB :o
Czytałem że niektórym "szczęśliwcom" udało się zamontować 160MB DIM (SD RAM) ,pewnie 128+32MB
Jak widzisz mi na FIC VA-503+ "udało" się zamontować aż 256 MB( tak wiem inny chipset -nowszy :lol: ) ,ale miałem b.dużo modułów pamięci i trochę czasu mi zajęło ich sparowanie .Najbezpieczniej ,na początek było by użyć pamięci o pojemności 64 MB(dwie sztuki) najlepiej PC66 lub PC100 MHz ,a potem eksperymentować na większych .
Trzeba (dobrze) by mieć też inny komputer ,lub płytę obsługującą pamięci DIM (SDRAM), jako tester i faktycznie sprawdzić jaką organizację pamięci mają w/w moduły ,ja do takich testów używam ECS K7S5A + WIN XP + EVEREST ,sprawuje się wyśmienicie jako tester tak pamięci DDR jak i SD RAM .Jest auto konfigurowalna tak pamięci ,jak procesor i jak zauważyłem pamięci DIMM (SD RAM) ,obsługuje "jak leci" ,nie ma znaczenia jakie taktowanie ,czy są ECC czy nie :o .

PS. Właściwie to co teraz napiszę powinno być na początku ale...niech będzie że teraz się dopytam ,tylko proszę się nie irytować i nie obrażać ( ja piszę z pozycji "Starego " kolekcjonera Retro i ktoś może powiedzieć -Jemu to łatwo ,ma tych części w chol...rę i się tu produkuje ;) ) .
Jak kolega się się by "określił" ,jako Nowicjusz ,czy Zaawansowany w temacie Retro :?:
Jak wygląda dostęp do części i podzespołów :?:
A i proszę się nie zniechęcać (tak od razu ) pierwszymi trudnościami ,deklaruję pomoc (nie tylko słowną w tym temacie ,już udało mi się ,wprawdzie raz na tym forum, pomóc i "reanimować" jednemu z Forumowiczów ,komputer :) ) .
dzięki za odpowiedz

System będę instalował 98se co do pamięci napisałem powyżej, może zaryzykuję eksperymentem 2x256 :) A jak się ma z wydajności jeśli np zostawię ram tak jak jest ? jest jakaś drastyczna różnica?.
znalazłem coś takiego zobaczcie
https://www.memoryx.com/vavbseries.html

Też nie widzi mi się czytnik kart ,chyba że doraźnie ,w ramach testu.
Jeśli chodzi o umiejętności i wiedzę to nowe PC zaawansowany ( dorabiam po pracy na składaniach PC na sprzedaż)
a retro odświeżam wiedzę z dawnych lat z dzieciństwa , wczoraj bawiłem się Dosem jakieś komendy zostały w pamięci :-) tylko bez dysku nie poszaleje :) Norton z CD itp
Co do HDD trochę się obawiam tych powyżej 4Gb ,gdyż napotkałem w opisie któregoś z nowszych biosów niż mój (już nie mogę teraz tego namierzyć) że była naprawa współpracy dysków 4,3 ??
ODPOWIEDZ