Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Masz problem z komputerem lub z oprogramowaniem? Napisz tutaj, postaramy się pomóc!
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1042
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: Piteusz »

Polecam powyższą kartę! Działa bezproblemowo! Problemem jest jedynie słabe wsparcie Adliba (muzyka brzmi jak zepsute trąbki). Działa bezproblemowo, ale poprzednia karta dźwiękowa, którą podarował mi Dariusz64 brzmi bardziej szlachetnie.
KtosNowy
Posty: 72
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: KtosNowy »

Odnośnie przeglądarki:
Zainstalowałem ten dodatek Windows Sockets 2.0 i chociaż Retrozilla się uruchamiała, komputer zamarzał, pokazuje to, że przeglądanie Internetu przy 8MB pamięci operacyjnej jest możliwe, ale tylko w bardziej tekstowej formie jaką zapewnia Netscape 4.04.
Odnośnie kart dźwiękowej:
Szczerze to wybredny nie jestem, więc prawdopodobnie wybiorę cokolwiek, co jest zgodne z czasami Windows 95 oraz komputera. :D
Właściwie próba odwiedzenia Internetu z poziomu tego komputera pokazała, że jednak będę musiał dokonać jego ulepszenia. Obecnie mam w nim zamontowane tylko dwie kości pamięci operacyjnej, każda po 4MB. Celuję w rozszerzenie pamięci do 32MB. Wszystkich slotów jest osiem i zastanawiam się, czy szukać jeszcze sześć kości po 4MB, żeby zapełnić sloty, czy może szukać i dołożyć po prostu trzy kości po 8MB? Czy "układ" pamięci ma znaczenie dla starego komputera? :)
Jeżeli chodzi o dysk twardy, to najprawdopodobniej będę celował w 2GB, które, jak myślę, są adekwatne do okresu, z którego pochodzi komputer. Napęd zaś przygarnąłbym oryginalny, "szczelinowy" Compaq, ale z racji małej szansy na trafienie na taki okaz, zapewne zamontuję standardowy.
Miałem również pomysł zamienienia procesora AMD K6-2 350MHz, z którym do mnie trafił na taki, który prawdopodobnie był w nim oryginalnie - Pentium 166MHz. Jest to co prawda wymiana lepszego na gorsze, jednak chciałbym w pewien sposób odtworzyć oryginalną konfigurację komputera.
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 414
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: CycuPL »

KtosNowy pisze: 10 maja 2020, 21:37Obecnie mam w nim zamontowane tylko dwie kości pamięci operacyjnej, każda po 4MB. Celuję w rozszerzenie pamięci do 32MB. Wszystkich slotów jest osiem i zastanawiam się, czy szukać jeszcze sześć kości po 4MB, żeby zapełnić sloty, czy może szukać i dołożyć po prostu trzy kości po 8MB? Czy "układ" pamięci ma znaczenie dla starego komputera? :)
Najlepiej jest znaleźć w internecie instrukcję do płyty głównej, a następnie korzystając z niej zamontować zgodnie z wytycznymi pamięć RAM. Są bowiem płyty, dla których układ pamięci nie ma znaczenia, a są płyty gdzie ma to znaczenie.
Jeśli znalezienie instrukcji do płyty nie jest możliwe (np. strona producenta nie istnieje albo istnieje, lecz nie ma na niej instrukcji), z pomocą przychodzą Stason oraz ELHVB.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1511
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: Dariusz 64 »

KtosNowy pisze: 10 maja 2020, 21:37
Właściwie próba odwiedzenia Internetu z poziomu tego komputera pokazała, że jednak będę musiał dokonać jego ulepszenia. Obecnie mam w nim zamontowane tylko dwie kości pamięci operacyjnej, każda po 4MB. Celuję w rozszerzenie pamięci do 32MB. Wszystkich slotów jest osiem i zastanawiam się, czy szukać jeszcze sześć kości po 4MB, żeby zapełnić sloty, czy może szukać i dołożyć po prostu trzy kości po 8MB? Czy "układ" pamięci ma znaczenie dla starego komputera? :)
Jeżeli chodzi o dysk twardy, to najprawdopodobniej będę celował w 2GB, które, jak myślę, są adekwatne do okresu, z którego pochodzi komputer. Napęd zaś przygarnąłbym oryginalny, "szczelinowy" Compaq, ale z racji małej szansy na trafienie na taki okaz, zapewne zamontuję standardowy.
Miałem również pomysł zamienienia procesora AMD K6-2 350MHz, z którym do mnie trafił na taki, który prawdopodobnie był w nim oryginalnie - Pentium 166MHz. Jest to co prawda wymiana lepszego na gorsze, jednak chciałbym w pewien sposób odtworzyć oryginalną konfigurację komputera.
Co do pamięci .Jeżeli to ten komputer :
https://www.cnet.com/products/compaq-de ... mb-1-6-gb/
Przypominam że raz się już dopytywałem :)
Wygląda że max pamięci to 256 MB ,ale nawet 8x16MB =128MB :) -A oryginał miał 16MB RAM :o .
Czyli w jeden slot można włożyć 16MB SIMM -72pin / EDO RAM - non-ECC i tu UWAGA :!: Pamięci SIMM zawsze montujemy w parach (po 2 , tej samej wielkości i najlepiej żeby wszystkie miały ten sam czas dostępu np.60 ns /70ns ) ja wiem ktoś powie że te szybsze zwolnią do tych wolniejszych -jednak nie zalecam ich mieszania z własnego doświadczenia ,ja wiem że niektóre płyty Pentium obsługują „tryb pół-banku”, w którym szyna danych została skrócona do 32 bitów, aby umożliwić działanie jednego SIMM. Ale to są wyjątki , posiadam kilkanaście płyt z Pentium i nie trafiłem na taką :oops: :cry: ,radzę też nie mieszać pamięci EDO z FPM

Co do procesora to Oryginał -Pentium 133 > jeżeli to ten komp (patrz odnośnik ) :?:
Co do HDD to Oryginał to 1.6 GB >jeżeli to ten komp (patrz odnośnik) :?:
Powiem tak pewnie były różne wersje i tu myślę że każdy procesor i dysk będzie OK ,byle był "z epoki " (tu ja np. sugerował bym się dostępnością i ceną dysków np. do 4.3GB ).
Co do napędu każdy CD ROM powiedzmy do 40x ( no wiem najlepiej pasował by do epoki 4x najwyżej 8x ,ale dostępność i cena za sprawny powali każdego :shock: o szczelinowym nawet nie wspomnę :lol: ) .
Ostatnio zmieniony 12 maja 2020, 23:42 przez Dariusz 64, łącznie zmieniany 1 raz.
KtosNowy
Posty: 72
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: KtosNowy »

Hmm... Ciężko zidentyfikować dokładnie jaki to komputer. Na pewno wygląda jak ten z obrazka z podanej strony, jednak nie zgadza się układ graficzny (posiadam prawdopodobnie gorszy, Cirrus Logic CL-GD5446-HC-A z 1MB pamięci), oraz wydaje się mi, że na dole tej strony jest napisane, że komputer wyposażony jest w 4 sloty na pamięć, a mój posiada takowych 8 (chyba, że autor liczył to jako 4 sloty, do których można włożyć kości pamięci w parach, po dwie). Wcześniej właśnie chyba zmyliłem, na bocznej części obudowy widnieje jednak oznaczenie "Compaq Deskpro 4000 5166/1620". Znalazłem o nim taką stronę: http://www.18004memory.com/compaq-deskp ... 661620.asp i właściwie tyle. :( Najwidoczniej modeli było sporo, gdyż podczas poszukiwań znalazłem nawet podobne, jednak nieposiadające zintegrowanej karty graficznej, jak i modele ze zintegrowaną kartą sieciową na złącze BNC.
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1511
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: Dariusz 64 »

KtosNowy pisze: 12 maja 2020, 14:57 Hmm... Ciężko zidentyfikować dokładnie jaki to komputer. Na pewno wygląda jak ten z obrazka z podanej strony, jednak nie zgadza się układ graficzny (posiadam prawdopodobnie gorszy, Cirrus Logic CL-GD5446-HC-A z 1MB pamięci), oraz wydaje się mi, że na dole tej strony jest napisane, że komputer wyposażony jest w 4 sloty na pamięć, a mój posiada takowych 8 (chyba, że autor liczył to jako 4 sloty, do których można włożyć kości pamięci w parach, po dwie). Wcześniej właśnie chyba zmyliłem, na bocznej części obudowy widnieje jednak oznaczenie "Compaq Deskpro 4000 5166/1620". Znalazłem o nim taką stronę: http://www.18004memory.com/compaq-deskp ... 661620.asp i właściwie tyle. :( Najwidoczniej modeli było sporo, gdyż podczas poszukiwań znalazłem nawet podobne, jednak nieposiadające zintegrowanej karty graficznej, jak i modele ze zintegrowaną kartą sieciową na złącze BNC.
Znalazłem coś takiego :
http://www.computer-specifications.com/ ... Specs.html
https://stason.org/TULARC/pc/motherboar ... RO-40.html
https://stason.org/TULARC/pc/motherboar ... 000-6.html
Któraś płyta podobna :?:
Wychodzi że max ram to 256 MB ,ale w modułach 8x32MB ,ale cena pamięci to będzie ... :shock: , ja kupował bym kości po 8MB ,wszak nawet docelowo 64MB to i tak będzie WIN 95 -FULL WYPAS :lol:
Co do karty graficznej zintegrowanej Możliwe że były wersje z 1 i 2MB pamięci .
KtosNowy
Posty: 72
Rejestracja: 25 kwie 2020, 22:24

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: KtosNowy »

Myślę, że płyta z trzeciego linku pasuje najbardziej https://stason.org/TULARC/pc/motherboar ... 000-6.html (pomijając brak złącza BNC u mnie). Właśnie dzisiaj zwiedzałem zakamarki popularnego portalu aukcyjnego i wyłowiłem z niego takie części:
https://allegro.pl/oferta/dysk-hdd-wd-c ... 9254615919
https://allegro.pl/oferta/edo-32-mb-2x- ... 9028502729
https://allegro.pl/oferta/pci-creative- ... 8483681956
Czy będą się one nadawały do ulepszeń i czy w ogóle są to dobre oferty? :)
Awatar użytkownika
Dariusz 64
Posty: 1511
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: Dariusz 64 »

Co do dysku nie kupowałbym (poczytać dokładnie opis )
Co do pamięci , cena z parę znośna ,ale kupowałem u tego sprzedawcy i powiem tak było różnie ;) np. z zgodnością opisu .
Co do karty - "Piteusz" ją zrecenzował jeżeli są do niej sterowniki do WIN 95 za tę cenę " brałbym ją :lol: " Tylko cena karty ,a cena wysyłki :?:
Widzę że Kolega wystawił ogłoszenie u nas na Forum ,niech kolega tam zajrzy zanim zacznie kupować coś może się znajdzie jeżeli posłuży do ulepszenia Tego komputerka
Awatar użytkownika
CycuPL
Posty: 414
Rejestracja: 27 kwie 2019, 00:33
Lokalizacja: Anywhere City

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: CycuPL »

Lepiej daruj sobie taki dysk. Raczej nie ma co ryzykować, jeśli dysk raz jest OK, a raz ma problem.
Wychodziłoby na to, że SB Vibra 128 ma sterownik pod Windows 95 (przynajmniej tak wynika z instrukcji obsługi, gdzie wspomniany jest m.in. właśnie Windows 95), więc karta by pasowała.

P.S. "Cybertyczka" ma ogółem opinię sprzedawcy oferującego sprzęty w stanie teoretycznym (w praktyce coś "działającego" może nie działać), a za nieprzychylne komentarze można wylądować na czarnej liście ;-).
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Piteusz
Site Admin
Posty: 1042
Rejestracja: 28 mar 2018, 02:12
Lokalizacja: /home/piteusz/
Kontakt:

Re: Retro-problemy (z Compaq Deskpro 4000)

Post autor: Piteusz »

Ja parę sprzętów kupiłem od Pana Cybertr*czka i ogólnie nie było źle. Płyta główna z odcinku o ME działała fajnie (teraz jest tam W2000 i działa to jeszcze fajniej), zasilacze działały, karty graficzne, sieciowe i dźwiękowe też. Jedynie płyta główna Fujitsu nie chciała działać, ale cóż... trudno no.
ODPOWIEDZ